Ana içeriğe atla

MHL Nedir?


Daha Önce MHL (Mobile High Definition Link) denilen küçük görüntü adaptörleri hakkında bir yazıyı şu adreste yazmıştım. Bu defa basitçe MHL Adaptörün kutusunda yazan açıklamaları aktarmak istiyorum.


MHL standardını destekleyen akıllı telefonları HDTV'lere veya monitörlere HDMI arabirimi ile bağlamaya yarıyor. Tek kablo ile telefonun mikro usb çıkışını MHL adaptörüne bağladığınızda aynı anda telefonun pilini doldurabildiğiniz gibi görüntü ve sesi de ekrana aktarabiliyorsunuz. Görüntü 1080p boyutuna kadar desteklenilirken 8 kanal ses aktarımı yapılabiliyor (7+1 kanal).


Öyle çok para vermenize gerek yok bu adaptöre. Piyasada 80TL'ye kadar satanlar var ama Dealextreme, Sunsky, Focalprice gibi Çin sitelerinden 7 dolara getirtebilirsiniz ki ben öyle yaptım. Aldığım ürün de şu.

Çalıştırmak için telefonun adaptörünü MHL'nin girişine takmak gerekiyor. MHL'nin üzerindeki erkek mikro usb'yi telefona takıyoruz ardından HDMI kablo ile televizyona bağlanınca çalışıyor.

Destekleyen televizyonlarda uzaktan kumanda da çalışıyor ve durdur izle gibi fonksiyonlar kumanda ile yapılabiliyor.

İşte aşağıda Samsung'un hizmeti olan ve şimdilerde halen bedava erişilebilen film izleme hizmetinden bir film oynuyor.

Yorumlar

 1. Nokıa e 72 'yi benim lcd tv ye bağlayabilirim sanırım 7 +$ nokıalarda şansım var mı

  YanıtlayınSil
 2. Üzgünüm hocam o cihazda işe yaramaz bu alet.

  YanıtlayınSil
 3. Sayın Burçak Bey, mhl ile tv ye görüntü aktardığım zaman, telefon üzerinde alt yazılı bir divx filmin altyazıları ekrana gelmiyor. Bu konuda hakkında bir fikriniz veya çözümünüz var mı? Telefon üzerindeki Video oynatıcıda software rendering cevabı şimdiden kabul edilmiyor bilgilerinize.

  YanıtlayınSil
 4. Bunu yapabilen bir oynatıcı ile denemek lazım. Ben deneme fırsatı bulamadım henüz.

  YanıtlayınSil
 5. bu mhl adaptörünü de projeksiyon aletine bağlayıp çalıştırabilir miyim
  ?

  YanıtlayınSil
 6. ben galaxy s 3 Kullanıyorum bu MHL adaptörünü projeksiyona bağlayıp kontrol edebilir miyim?

  YanıtlayınSil
 7. Tabi, eğer projeksiyonun HDMI girişi varsa çalışır.

  YanıtlayınSil
 8. Merhaba,
  Note 2 için bu cihazı almak istiyorum. Üzerindeki ektra power için kullanılan micro usb girişini klavye/mouse içinde kullanabilir miyim?

  YanıtlayınSil
 9. Merhaba,

  Üzerindeki power için bulunan micro usb girişini elimdeki OTG usb kablosu ile kullanıp klavye mouse a bağlayabilir miyim? Denediniz mi?

  YanıtlayınSil
 10. Cihaz bahsettiğiniz yere power kablosu takılmadan çalışmıyor. Dolayısıyla oraya klavye mouse bağlamak mümkün değil. Bluetooth klavye-mouse bağlanabilir.

  YanıtlayınSil
 11. Merhaba blackberry key one için bende mhl kablosu alırsam görüntüyü aktara bilir miyim bıde sizin tavsiye edebileceğiniz bi marka var mı acaba

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu çok eski bir yazı! Teknoloji değişti. Ekranınızı Google Cast ya da Miracast teknolojileri üzerinden destekleyen bir akıllı televizyonunuz varsa ya da bir Mibox4 gibi bir Android TV kutusu ile kullanabilirsiniz.

   Sil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…