Ana içeriğe atla

Uçan Karton Model Uçak (Vecihi Hürkuş)

 

Model uçak için gerekli malzemeler:

 1. Maket Bıçağı
 2. Makas
 3. Yapıştırıcı
 4. Kendinden yapışan bant
 5. Kırtasiyede bastırılmış pdf çıktısı (bulabildiğiniz en kalın kağıda ben 240gr kullandım).
 6. 2 adet 25 kuruş (burun ağırlığı olarak)
 7. 2 adet çöpşiş (gövdeyi güçlendirmek için, olmasalar da olur)

Uçan karton uçak maketinin bastırılabilir pdf dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Öykümüz:
Yıllar önce daha ortaokuldayken Emek mahallesinde 4. cadde üzerinde bir oyuncakçı vardı. Bu oyuncakçıda kartondan bir model uçak satılırdı. 2,5 lira falandı sanırım. Ama almak için para biriktirdiğimi hatırlıyorum. Bir kaç tane almıştım. Yine yanılmıyorsam maket uçak modeli F-4 Fantom'du. Burnu ile egzos çıkışı arası açık olduğu için böyle isimlendirmişlerdi sanıyorum.


Şimdilerde oyuncakçının yerine bu çerçeveci gelmiş. Yine de gidip fotoğraflamadan duramadım işte :)

Oğlum kağıttan model ya da maket uçak yapalım deyince İnternet'e baktık ama dişe dokunur bir şey bulamadım. Böyle olunca da iş başa düştü ve model uçağı aklımda kaldığı kadarıyla bilgisayarda çizdim. Mürekkepli yazıcıdan ilk çıktıyı alıp kartona yapıştırdım ve prototipi yaptım. İşin komik yanı ilk denemede uçtu da. :)

Uçağın adını ilk Türk Uçağını yapan Vecihi Hürkuş olarak koydum. Nur içinde yatsın.


Daha sonra oğlumla kırtasiyeye gidip en kalın kartona renkli çıktı almasını rica ettik. A4 ve A3 boyutlarında bastırdık ama daha küçük de yapılabilir tabi. Eğer kağıt ince ise kalın kartona yapıştırılıp öyle kesilebilir. Ya da A5 çıktı alınıp evde uçurtulabilir.

Uçağın yapımı:
 Kuyruk dik kanadını kesip, alt kenarlarını çizik yerlerden dışa kıvırıp, birbirine yapıştırıcı ile yapıştırın

Ortaya yukarıdaki gibi bir şey çıkacak..

Diğer parçaları kağıttan kesin. İnce birleşim noktalarını dikkatlice keserek ayırın.

Kesikli çizgilerin üzerinden maket bıçağıyla geçin. Fazla kesmeyin! Sınırlara uyun.

Büyük kanatın kesikli çizgilerini dikkatlice kesin. Kavise dikkat edin. Uçağın havada kalmasını sağlayacak detay bu kavise uyan kanat yapısı.

İlk olarak dik kuyruk kanadını yerine takın.

Dik kuyruk kanadını alt taraftan kendinden yapışan bant ile yapıştırıp sabitleyin.

Gövdemiz yapıştırma yerlerinden tutturulmaya hazır.

Gövdeyi sağlamlaştırmak için gördüğünüz şekilde tahta çöp şişleri kendinden yapışan bant ile gövde içine tutturun. Daha sonra ek yerlerine yapıştırıcı sürüp yapıştırın.

Gövdemiz hazır.

Kanatları yerlerine dikkatlice takın. Dikkat ederseniz iki büyük kanadımız var. Büyük A3 baskıda bu kanatları birbirine yapıştırıp daha sağlam kanatlar elde edebilirsiniz. Ya da yedek kanat olarak kullanabilirsiniz.

Burun ağırlığı olarak kullanacağınız 25 kuruşları iki dış yana yapıştırın.

İşte Vecihi Hürküş model uçağımız hazır. Sıra uçurmaya geldi.Yorumlar

 1. Buna aerodinamik bir kanat, bir de flap eklersen bildiğin uçar bu :)
  Bak kanat için şuraya bakabilirsin: http://modelucak.thk.org.tr/faydali_bilgiler/aerodinamik.htm

  YanıtlaSil
 2. Yahu ana kanat aerodinamik zaten :)

  YanıtlaSil
 3. Üstten kavisli, Bernoulli ilkesine göre yapılması. Bu, uçağı yukarı da çekecektir. Sanırım bir kavanoz ile kanadın üst bölümü dikkatlice küçük küçük preslenerek yapılabilir. Tabi 8 yıl sonra bunu okuyan olursa :-) Üstteki link ölmüş, huzur içinde uyusun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Link çalışıyor. Tekrar deneyin lütfen. Olmazsa başka yere koyayım dosyasını. :)

   Sil
  2. http://modelucak.thk.org.tr/faydali_bilgiler/aerodinamik.htm linki "modelucak.thk.org.tr ana makinesinin sunucu IP adresi bulunamadı. DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN" hatası veriyor. http://modelucak.thk.org.tr/ alan adı VPN'lerle de ulaşılamıyor. Domain "http://thk.org.tr/" tabi çalışıyor ama modelucak subdomain tanımalaması kaldırılmış, zira ping'de de erişilmiyor bu subdomain'e.

   Sizin de erişemiyor olmanız lazım.

   Sil
  3. Bir de THK artık model uçak yapımından çok hazır ARF tipi RC modelleri uçurma üzerine yönelmiş görünüyor, oğluma bir kurs ile ilgili bir bilgi de bulamadım sitelerinde.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley