16 Kasım 2009 Pazartesi

Teknoloji Tehlikeli mi?Değişim, insanda ister istemez şüphe uyandıran bir kavram. Oysa hayatın doğal süreci değişimi kaçınılmaz kılan bir yapıya sahip. Var olan durumu (statüko) korumak, bilinen ve kontrollü şartlar içerisinde kalmak yanıltıcı bir güvende olma hissi verebilir. Peki çevredeki tüm şartlar değişmesine rağmen biz değişimden uzak durabilir miyiz?

Uzatmaya gerek yok değişim biz istesek de, istemesek de bizi bulur ve değiştirir. Zaten gelişmenin ilk adımı da değişimdir. Eğer değişime ayak uydurabilir ve bunu kendiniz için avantajlı bir hale getirebilirseniz gelişirsiniz.

Sanırım, bu kadar laf oyunu yeter.

Sizce Hangisi Tehdit?
Teknoloji mi? Yoksa bunu doğru kullanmayan anlayış mı?

Hızlı bir ilerleme eğilimine sahip olan teknolojinin, yaşantımız üzerinde yaptığı değişiklikler genellikle olumlu. Geçmişte fazla zaman alan, yoğun emek isteyen pek çok iş, gelişmiş teknoloji sayesinde artık daha kolay yapılıyor.

Doğru ellerde kullanılan teknoloji sayesinde daha güvenli ve güzel bir yaşam sürmemiz mümkün. Yanlış kullanım ise tam tersi sonuçlar yaratabilir. Ekmek bıçağı gibi, birini yaralamaya da yarayabilir, ekmek kesmeye de.

Doğru kullanımla, teknoloji sayesinde suçların önlenmesi ve suçluların ortaya çıkartılması daha kolaydır. Örneğin trafik kameraları sayesinde trafik suçlarının tespiti ve cezalandırılması sürecinde durum budur. Çok daha az insan gücü ile otomatik tespit edilen trafik suçları kolayca cezalandırılabilmektedir. Bu durum her an tetikte durup kameralara yakalanmak korkusu yerine, basitçe trafik kurallarına uyarak, trafik suçu işlenmesinde ciddi azalmalara neden olabileceği gibi işlenen suçların cezalandırılması yoluyla ciddi bir gelir girdisine de neden olabilir. Her iki sonuç da olumlu olarak değerlendirilebilir.

Suçluların izlenmesi ve yakalanması için kullanılabilecek MOBESE kameraları da önemli ölçüde faydalı bir sonuç silsilesi doğurabilecektir. Yüz tanıma ve benzeri biometrik yöntemlerle birleştirilmesi halindeyse çok daha aktif bir izleme ve suç önleme görevi pekala bu tür sistemleri daha etkin kılabilir.

Son zamanlarda gündemde olan izleme ve dinleme söylentileri ise işin rengini biraz değiştiriyor. Potansiyel suçların önlenmesi amacıyla yapılan bazı teknolojik dinleme ve izleme çalışmaları medyada yer alıp toplumun çeşitli kesimlerini rahatsız etmeye başlamış gibi görünüyor. Kuşkusuz dinleme ve izleme türünde istihbarat faaliyetlerini yapan makamların ve bu makamlar üzerinde yönetim erkine sahip olanların gerçekleştirilen çalışmaları objektif ve kişisel değer yargılarından arınmış olarak yapmaları gerekiyor. Aksi taktirde bu konuda toplumsal tepkinin giderek buyümesi kaçınılmaz olacak gibi görülüyor.

Bu tür haberler ve kamuoyunun ilgisinden dolayı toplumdaki rahatsızlık giderek daha belirgin ve ilginç bir hale geliyor. İlginçlik şu şekilde kendini gösteriyor. Geçenlerde bir TV'de, yolda, 20'li yaşlarda bir genci çevirip soruyorlar. "-Telefonunuzun dinlendiğini düşünüyor musunuz?" diye. Genç, emin bir şekilde "evet dinleniyorum" diyor. "Neden dinlendiğinizi düşünüyorsunuz?" sorusuna ise anlamlı bir cevap veremiyor gencimiz. Aynı şekilde haber programında dinlendiği hatta telefonu açık değilken bile bunun gerçekleştirildiği düşüncesiyle, mahrem kalabilmek için cep telefonunu gazete kağıdına sarıp buzdolabının buzluğuna (neden buzluğa bilmiyorum, alt bölme de aynı etkiyi yapabilir oysa) hapseden bir kişi böylece Faraday kafesi etkisi sağlayıp istediği gibi mahrem kalabileceğini gösteriyordu.

Görüleceği gibi, toplumsal bir paranoya dalgası bu haftanın gündemini meşgul edecek gibi duruyor. Ancak asıl sorunu hiç gözden kaçırmamak lazım hangisi sıradan vatandaşı tehdit ediyor? Teknoloji mi? Anlayış mı?

5 yorum:

 1. Sizce Hangisi Tehdit?
  Teknoloji mi? Yoksa bunu doğru kullanmayan anlayış mı? diyorsunuz ve soru içinde yanıtını da veriyorsunuz; "...bunu doğru kullanmayan anlayış" diyerek...Doğaya ve doğana zarar vermeyecek teknolojiler, doğru kullanılan teknolojilerdir. O halde tüm teknolojiler faydalıdır..Kağnı'dan motorlu taşıta geçiş teknolojik faydadır, kent içinde ve doğada aracınızın egzozuna osurtmak teknolojiyi taciz etmektir; bunu algılıyamayanlanlar kağnıyla gezmek ister ise, o da onun Yurdaer Doğululuğudur::)) Ha Burçak bana 3G'yi kakalama; evinde ayranı yokken ÜÇGE ile sıçmaya giden mezenvenk de.....kakasını yapar...Selamlar

  YanıtlaSil
 2. Sizce Hangisi Tehdit?
  Teknoloji mi? Yoksa bunu doğru kullanmayan anlayış mı? diyorsunuz ve soru içinde yanıtını da veriyorsunuz; "...bunu doğru kullanmayan anlayış" diyerek...Doğaya ve doğana zarar vermeyecek teknolojiler, doğru kullanılan teknolojilerdir. O halde tüm teknolojiler faydalıdır..Kağnı'dan motorlu taşıta geçiş teknolojik faydadır, kent içinde ve doğada aracınızın egzozuna osurtmak teknolojiyi taciz etmektir; bunu algılıyamayanlanlar kağnıyla gezmek ister ise, o da onun Yurdaer Doğululuğudur::)) Ha Burçak bana 3G'yi kakalama; evinde ayranı yokken ÜÇGE ile sıçmaya giden mezenvenkte de......
  Selamlar

  YanıtlaSil
 3. Selamlar Teknoloji var olmalı bence

  YanıtlaSil
 4. Bence Insan en tehlikeli teknolojidir.

  YanıtlaSil
 5. Hem kötü hem iyi,bazende ekmekarasi gibi;)Deniz gibi..derin.Gökyüzü gibi Yüksek..cok yüksek..bazende Sicak..cok sicak,günes gibi.

  YanıtlaSil

Gerçek ve Hakikat

Hakikat kırılgandır ve kişiden kişiye değişir gerçekse nispeten daha sağlam bir kavramdır. Örneğin kapalıyken televizyonun kumandasının açma...