9 Aralık 2009 Çarşamba

Sagem Spiga


Fransız üreticinin markası Sagem'i bir ara piyasamıza giren, zamanına göre  ilginç ve yenilikçi telefonları ile hatırlıyoruz. Her ne kadar bu aralar ürünlerine Türkiye piyasasında rastlamıyorsak da anlaşılan Sagem firması yeniliklerini devam ettiriyor.

Spiga modeli ilginç bir ürün. 3G desteği bulunuyor. 4,8 inçlik ekranı biraz küçük sayılsa da içerisinde bildiğiniz Windows XP işletim sistemi var. Dolayısıyla cebinize sığan, qwerty klavyeli üstelik dokunmatik (kalemle) kullanabileceğiniz bir ekrana sahip. 1024x600 standart netbook çözünürlüğü 12,2 cm diagonal büyüklükteki bir ekranda olabildiğince yüksek detay vaad ediyor. 1,3 Mp bir webcam'i var.

1,1 Mhz hızında çalışan bir Intel Atom işlemcisi var. Bluetooth, WiFi, 3G üzerinden dış dünya ile haberleşebiliyor. Netbook çılgınlığının son noktası bu cihaz olacak gibi görünüyor.

8GB depolama kapasitesi (SSD) bulunuyor. Ek olarak SD kart okuyucusu var.
Pil ömrü 5 saat civarında. Küçük adaptörünü taşımak zor gelmezse her yere kolayca götürebileceğiniz bir cihazınız oldu demektir.

Bu kadar küçük olunca fiyatı biraz fazla olabilir. Ancak Vodafone ülkemizde bu cihazları 3G internet erişimi ile birlikte belli süre sözleşme yaparak almak isteyenlere bir imkan sağlayacak gibi görünüyor.

Reklamı iyi yapılırsa edinmek, kullanmak isteyen çok olur diye düşünüyorum.


Bu arada hemen belirteyim, bu cihazın aslı Umid M1 markası ile üretilmekte Sagem ise bunu alıp kendi markası altında pazarlamakta.

7 yorum:

 1. Fiyatı hakkında bir bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
 2. Fiyatı hakkında söylentiler dışında bir şey yok. Ancak Vodafone bu ürünü aylık belli bir ödeme karşılığında internet erişimi ile verecek. Bir tahmin olarak 1000 TL üzerinde olabilir diyebilirim.

  YanıtlaSil
 3. yurtdışı satış fiyatı 740 dolar bu ürünün

  YanıtlaSil
 4. Vodafone, bu ürünü aylık 99 TL taksitle ve aylık 5 GB 3G+ veri paketiyle satışa çıkaracak.

  YanıtlaSil
 5. evet 18 ay taahhütlü 5 gb net paketiyle beraber 99 tl taahhütsüz isteyenlere 1900 tl net paketi yok dün uçakta reklamı yapılırken gördüm ama daha tüm illere gelmemiştir.

  YanıtlaSil
 6. 1900 TL fiyat abartılı olmuş. 1200 TL'ye taahütsüz ve internetsiz satıldığını birinci ağızdan :) söyleyebilirim.

  YanıtlaSil
 7. cok pahalı ya netbook al daa iidir yni bosa para vrmeyin buna mllet gereksiz bi alet alcaksın sony vaio vpcm13m tamamdır. ;)

  YanıtlaSil

Ey Eurovision Sen Kimsin?

Yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor. Ben de bir süredir blog yazılarımı YouTube'a aktarıyorum. Neyse ki, 10 yıl ...