Ana içeriğe atla

Sagem Spiga


Fransız üreticinin markası Sagem'i bir ara piyasamıza giren, zamanına göre  ilginç ve yenilikçi telefonları ile hatırlıyoruz. Her ne kadar bu aralar ürünlerine Türkiye piyasasında rastlamıyorsak da anlaşılan Sagem firması yeniliklerini devam ettiriyor.

Spiga modeli ilginç bir ürün. 3G desteği bulunuyor. 4,8 inçlik ekranı biraz küçük sayılsa da içerisinde bildiğiniz Windows XP işletim sistemi var. Dolayısıyla cebinize sığan, qwerty klavyeli üstelik dokunmatik (kalemle) kullanabileceğiniz bir ekrana sahip. 1024x600 standart netbook çözünürlüğü 12,2 cm diagonal büyüklükteki bir ekranda olabildiğince yüksek detay vaad ediyor. 1,3 Mp bir webcam'i var.

1,1 Mhz hızında çalışan bir Intel Atom işlemcisi var. Bluetooth, WiFi, 3G üzerinden dış dünya ile haberleşebiliyor. Netbook çılgınlığının son noktası bu cihaz olacak gibi görünüyor.

8GB depolama kapasitesi (SSD) bulunuyor. Ek olarak SD kart okuyucusu var.
Pil ömrü 5 saat civarında. Küçük adaptörünü taşımak zor gelmezse her yere kolayca götürebileceğiniz bir cihazınız oldu demektir.

Bu kadar küçük olunca fiyatı biraz fazla olabilir. Ancak Vodafone ülkemizde bu cihazları 3G internet erişimi ile birlikte belli süre sözleşme yaparak almak isteyenlere bir imkan sağlayacak gibi görünüyor.

Reklamı iyi yapılırsa edinmek, kullanmak isteyen çok olur diye düşünüyorum.


Bu arada hemen belirteyim, bu cihazın aslı Umid M1 markası ile üretilmekte Sagem ise bunu alıp kendi markası altında pazarlamakta.

Yorumlar

 1. Fiyatı hakkında bir bilginiz var mı?

  YanıtlayınSil
 2. Fiyatı hakkında söylentiler dışında bir şey yok. Ancak Vodafone bu ürünü aylık belli bir ödeme karşılığında internet erişimi ile verecek. Bir tahmin olarak 1000 TL üzerinde olabilir diyebilirim.

  YanıtlayınSil
 3. yurtdışı satış fiyatı 740 dolar bu ürünün

  YanıtlayınSil
 4. Vodafone, bu ürünü aylık 99 TL taksitle ve aylık 5 GB 3G+ veri paketiyle satışa çıkaracak.

  YanıtlayınSil
 5. evet 18 ay taahhütlü 5 gb net paketiyle beraber 99 tl taahhütsüz isteyenlere 1900 tl net paketi yok dün uçakta reklamı yapılırken gördüm ama daha tüm illere gelmemiştir.

  YanıtlayınSil
 6. 1900 TL fiyat abartılı olmuş. 1200 TL'ye taahütsüz ve internetsiz satıldığını birinci ağızdan :) söyleyebilirim.

  YanıtlayınSil
 7. cok pahalı ya netbook al daa iidir yni bosa para vrmeyin buna mllet gereksiz bi alet alcaksın sony vaio vpcm13m tamamdır. ;)

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…