Ana içeriğe atla

Fujifilm FinePix Real 3D W1 İle Üç Boyutlu Fotoğraflar

Fujifilm sayısal fotoğraf dönemine geçildiğinden buyana insanı ısrarıyla bıyık altından güldürüyor. Fotoğraf filmi tarih oldu. Markasından vazgeçmeden yoluna devam etmekte ısrarlı. 10 yıl sonra çoçuklar markadaki "film" nedir ne ilgisi var diye kafa patlatacaklar. Sayısal kameralar ve yan ürünleri üretimi yapmakta olan şirket, teknolojik açıdan ağırlığını hissettiriyor. İştebenzer duyguyu yakında yeniden yaşayacağız.

FinePix Real 3D W1 Fujifilm fotoğraf makinesi, Eylül itibarıyla raflarda salınmaya başlayacak. Gözlüğe ihtiyaç duymadan izlenebilecek olan 3 boyutlu fotoğraf çekiyor. Üzerinde iki farklı objektif ve optik-sayısal dönüşüm sistemi taşıyor. Tek gövdede iki ayrı kamera bulunduruyor.

Ekranı fotoğrafları 3 boyutlu olarak izleyebilmenizi sağlıyor. Ek olarak ayrı satılacak 3 boyut kitinde (3D Kit) 8 inch boyutlu dijital çerçeve ile fotoğraflar 3 boyutlu olarak izlenebilecek.

Fotoğraf'ları 3 boyutlu baskı için özel mercek sistemli (lenticular sheets) kağıt gerekiyor. Fotoğraflar bir süre özel donanım sayesinde basılacak. Evinizde bu tür fotoğraf basmak kısa zaman içinde pek imka dahilinde değil.

 • 3 boyutlu filmler de çekilebiliyor.
 • 10 Mega Pixel CCD'lere sahip.
 • Birbirinden farklı ayarlarda aynı yerin ya da objenin resmini çekebiliyor.
 • 3x zoom yapabiliyor.
 • İki boyutlu fotoğraflar da çekiyor. Makro için biri, geniş açılı çekim için diğeri kullanılabiliyor.

Niş bir alanda standart olmayan bir ürün ciddi bir pazar riski. Özel gözlük gerektirmese de özel ekran veya son derece zor ulaşılan kağıt baskılar ile 3 boyutlu görülebilecek fotoğraflar üretmesi heves kırıcı.

Gözlük gerektirseydi daha iyi olurdu dedirten bir teknoloji ürünü. Fotoğrafları Picasaweb, Flickr gibi servislerde paylaşamayacaksınız. herşeye rağmen ürün ilgi çekici. Belki de bu yönü sattırır.

Fiyatı, Eylül ayında satıştan önce açıklanacak. Bakalım kriz döneminde dünya ile aynı zamanda yurdumuzda teknoloji pazarlarında raflarda görülebilecek mi?

Yorumlar

 1. Bu ilginç fotoğraf makinesi kriz döneminde dünya ile aynı zamanda yurdumuzda teknoloji pazarlarında raflarda boy gösterebileceği kesin. Ama kaç kişi alır/alabilir orası bilinmez.

  YanıtlaSil
 2. bende zaten var kullanıyorum çok güzel ama baskı nerde yapılıyor ınu bilmiyorum

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley