Ana içeriğe atla

Akıllı Teknolojiler ve Akıllı Uygulamaları

Samsung Guru E1107 modeliyle dünyanın ilk güneş enerjisi ile şarj olabilen cep telefonunu çıkartmıştı. Hint pazarına yönelik olarak çıkan telefon özelliklerinin son derece sınırlı olması nedeniyle eleştiriler almıştı. Üretildiği pazar için son derece yeterli özellikleri olsa da bu ürünün ortaya koyduğu fikirle, NTT Docomo firması Solar Hybrid (SH-08A) modeli ortaya çıkmış olsa gerek.
NTT Docomo firmasının Japonya'da satılmak üzere piyasaya çıkartacağı telefonun pek çok güzel özelliği var. Telefon, 22-24 Temmuz tarihlerinde Wireless Japan 2009 fuarında görücüye çıkacak. 10 dakikalık güneş banyosundan sonra 1 dakika görüşme yapılabildiği belirtilmiş. Şarj unutkanları için güzel bir haber. Güneş enerjisi ile pil doldurmak pek önemli gelmediyse 3 inch (diagonal 7,65 cm) WVGA (geniş VGA, 480 x 854 nokta) bir ekrana, dışta yüz tanıma özellikli 8 MP CCD fotoğraf makinesine, içte cmos düşük çözünürlüklü bir kameraya, 16 GB'a kadar microSDHC hafıza kartı desteğine, 3G desteğine, su geçirmezliğe (1 metre derinlikte 30 dakika kadar zarar görmeden havuz keyfi yapabiliyor) sahip olduğunu belirmek istiyorum. Unutmadan HSDPA 7,2 Mbps hızına kadar çıkıyor. Tek kötü yanı sanırım sadece Japon piyasasına yönelik olarak üretilmiş olması. Ancak teknoloji bildik olduğundan telefon üreticileri tüm dünyaya yönelik olan modellerin üretimine gidebilirler. Bu olmasa bile Çinli doldurulabilir pil üreticileri kısa süre içerisinde kendinden kapağı olan ve piyasada satılan modellere uygun güneş enerjisi ile şarj olabilen bataryalar üreteceklerdir. Akıllı çözümlerden bahsetmeye başlamışken, Asus'un yeni akıllı telefonu P835'in son derece akıllı bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bu yeni akıllı telefon kablosuz erişim noktası gibi çalışabiliyor. Böylece örneğin 3G ile internete bağlıyken etrafındaki tüm kablosuz ağ imkanı olan makineler bu telefon üzerinden İnternet'e bağlanabiliyorlar. Tabi üreticisi bu gibi bir kullanımda adaptöre bağlamanızı tavsiye ediyor. Sanırım bu güzel özelliği de benzeri cihazlarda yakında daha sık görmeye başlayacağız. Son olarak, Uzay Yolu (Star Trek) meraklıları için keyifli bir üründen sözedeyim. Star Trek USB Communicator. ThinkGeek sitesinden alınabilen bu güzel usb ürünü, anlık ileti ve sesli görüşme yapabildiğiniz Skype, Yahoo Messenger, Msn Messenger gibi uygulamalarda kullanılabilecek olan hoparlör ve mikrofon seti. Yukarıda da gördüğünüz üzere, bu cihaz usb kablosu hariç, Uzay Yolu (Star Trek) dizisinin ilk serilerinde kullanılan haberleşme cihazının aynısı. Size de üzerindeki delikli kapaktan şimdiki flip kapaklı telefonların ilhamı alınmış gibi gelmiyor mu? İyi bir hoparlör-mikrofon seti olmasının yanısıra, kapağı açıldığında orijinal serideki sesini çıkartıyor. Ek olarak üzerindeki düğmelere basıldığında serideki konuşmalardan pek çok sesi dinletiyor. İçlerinde Kaptan Kirk, Mr Spock da dahil olmak üzere serideki hemen hemen tüm karakterlerin sesleri var. En azından iyi bir koleksiyon parçası olmaya aday. Sitelerine neşeli bir de görüntü koymuşlar ki buraya almadan edemedim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi