Ana içeriğe atla

Amatör Telsizcilik kolaylaştı ama...

Eskiden amatör telsizcilik denince akla zor bulunan birtakım ekipman, pahalı gereçler ya da kendi kendinize yapacağınız alıcı-verici, test aletleri falan gelirdi.
Şüphesiz bulunmalarındaki zorluk ve fiyatları bu tür cihazları elde etmede sıkıntı yaratıyordu. Şimdi ise durum biraz değişti. Artık kolayca bulunabilen pek çok gereç var. Fiyatları ise oldukça makul bir hal aldı.
Gerçi nternet ve cep telefonları amatör telsizciliğe olan ilgili büyük ölçüde bitirdi ama halen bu hobi ile ilgilenen bir kesim meraklı var.
Dealextreme sitesinde dolaşırken bu ilginç cihaza rastladım. Sitede böcek, verici, kamera bulucu diye lanse edilmekle birlikte, bal gibi de bir frekans sayıcı olduğu biraz tecrübeli amatör telsizcilerin veya elektronik meraklılarının dikkatinden kaçmayacaktır. Fiyatı ise oldukça makul (43.75 USD). 1 Mhz ile 2.6 Ghz arasında tüm sinyal kaynaklarının frekansını gösterebilmesi ile benden bir "aferim" aldı. Böyle bir alet size de lazımsa buradan temin edebilirsiniz. Site yurt dışında ancak deneme atışı yapan bir arkadaşıma aldığı ürünü gönderdiler.
Hazır bu siteden ürün inceleme başlamışken bir de cep telefonu engelleyicisine bakmakta fayda var. Malum cep telefonu teknolojisine 10 yıldan fazla süredir yakın olsak da cep telefonu kullanıcıları telefonlarını nerede açık, nerede kapalı tutmak gerektiği konusunda yeterli duyarlıkta olmayabiliyorlar. İşte size makul fiyatlı, engelleyici (jammer) bir cihaz. Şu linkten sitenin ilgili sayfasına ulaşabilirsiniz. 37.97 USD fiyatla satılıyor. Bulunduğu odadaki gsm yayınını anında kestiği satın alanların yorumlarından anlaşılabiliyor. Alıp içini kurcalamak için bile alınabilecek bir cihaz. Anten çıkışı olduğundan daha kazançlı bir antene bağlayıp kullanmak düşünülebilir. Sitede biraz daha dolaşırsanız pek çok benzer cihazı da bulabilirsiniz. Tabi sitede kaybolmazsanız o kadar çok ıvır zıvır var ki...
Amatör telsizciliğe geri dönecek olursak yukarı da da bahsetmiştim, herşeyin ne kadar pahalı ve zor bulunur olduğundan ya, artık pek öyle değil. Gene bu sitede UHF frekans bandında çalışabilen bir telsizi 63.15 USD'ye satıyorlar. Gerçi amatör telsizden daha çok ucuz yollu bir iş telsizi gibi duran bu cihaz pekala amatör frekansları da kapsadığından işgörebilir. İçine olur olmadık ekler de yapmış Çinliler. Mesela siren, fener ve FM radyo alıcısını da telsizin içerisine tıkmışlar. Bu cihaz yurdumuza getirilirse kaydettirilebilir mi, ayrı bir mesele ama adamlar yapmışlar işte, üstelik bu fiyata da satıyorlar.
Bu seferlik de bu kadar, kalın sağlıcakla.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley