Ana içeriğe atla

Akıllı Televizyon İster Misiniz?Piyasada satılan pek çok ince panel televizyon artık akıllı. Peki ya sizin elinizde bu TV'lerin yaptıklarını yapamayan sade bir LCD ya da Plazma TV varsa onu akıllandırmak güzel olmaz mı? Bakalım nasıl yapılır?
Merhaba,

Akıllı televizyonlar, içerisine bilgisayar gömülmüş cihazlardır. Bilgisayarlar eskisine göre çok küçüldüler. O nedenle fazla yer kaplamadan bir televizyonun içerisine de konulmaları zor değil. Üreticiler, yeni televizyonların içerisine böyle çok çekirdekli ve video hızlandırıcı işlemci içeren mini bilgisayarları yerleştiriyorlar. Böylece evinize hem televizyon hem de bilgisayar almış oluyorsunuz.

Akıllı televizyonlar görüntülü görüşmeler yapmanıza, mail okuyup-yazmanıza, oyun oynamanıza, Youtube ve benzeri sitelerde görüntüleri izlemenize, İnternet'te gezinmenize ve yüklenebilen pek çok uygulama ile daha başka işlevlere sahip olmanıza imkan tanır. Ayrıca, dışarıdan takılan sabit diskler ve usb belleklerin içerdiği filmleri oynatabilir, müzikleri çalabilir, resimleri gösterebilir. Yine usb üzerinden takılabilecek kablosuz bir klavye fare seti ile kullanmak ve yazı yazmak son derece kolaylaşabilir. DLNA denilen ve multimedya içeriğinin ağ üzerinde paylaşılmasını kolaylaştıran bir sisteme de sahip olan bu cihazlar o anda ağınıza bağlı bilgisayarlar ve DLNA destekleyen cihazlar üzerinden başka bir bağlantı olmadan film, müzik, fotoğraf gösterebilirler.

Smart TV olarak satılan bu televizyonlar için son derece esnek bir kullanım imkanının bulunduğu ortadadır. Peki elinizde bu kadar akıllı bir TV yoksa ya da yeni aldığınız televizyon bu işleri yapamıyorsa ne yapılabilir?

Özellikle Çin menşeli web mağazalarında bu işlevlerin tamamını televizyona kazandırabilecek HDMI üzerinden TV'ye bağlanan küçük bilgisayarlar 120-200 TL bedelle satılmaktadır. dx.com, aliexpress.com gibi siteler hemen ilk anda akla gelenler. Bu cihazlar genellikle 2, bazen de 4 çekirdekli işlemcisi olan son derece hızlı ve görüntüleri hızlandıran görüntü işlemcilerine de sahipler. İşletim sistemleri Android olup Google Play mağazasında çoğu bedava sunulan uygulamaların neredeyse tamamını çalıştırabilirler. Kablosuz ev ağınıza bağlanabilen bu cihazlar için fazla bir kablo karmaşasına da gerek yok.

Google Tv Player ya da HDMI Android TV Dongle olarak arattığınızda bulabilirsiniz.

Ülkemizde akakce.com sitesinde "Android HDMI" olarak aradığınızda bulabilirsiniz.

Bir gün küçücük bir bilgisayarı televizyona bağlayıp her türlü bilişim ihtiyacımızı karşılayabileceğimizi, geçmişte söylenselerdi "acaba Sinclair ve Commodore günlerine mi dönülecek yeniden?" diye ister istemez düşünürdüm ama olan durum buna çok benziyor doğrusunu isterseniz.

Dizimiz devam edecek.

İyi günler dilerim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley