Ana içeriğe atla

Öldüğünüzde Sosyal Medya Hesaplarınız Ne Olacak?

 
Cennete gitmeyi herkes ister ama kimsenin acelesi yoktur. Umarım sağlıklı, uzun ve mutlu bir hayat yaşadıktan sonra, kaçınılmaz sonla yüzleşiriz. Peki hayattan istemeden de olsa koptuktan sonra, sosyal medya hesaplarınız ne olacak hiç düşündünüz mü? 
Merhaba,

Ölümsüzlüğün anahtarı belki de arkanızda bıraktığınız eserlerinizdir. Bir başka bakış açısından da, geleceğe sizi ve fikirlerinizi ulaştıracak olanlar yetiştirdiğiniz nesillerdir. Ölümü aşmak ve ötesine geçmek belki de böyle mümkün olur.

Peki siz bu dünyadan göçtüğünüzde, hala açık kalıp, hayatını sürdürecek olan sosyal medya sitesi abonelikleriniz ne olacak? 

Mesela İnternet'deki Facebook durum güncellemelerinizi siz öldükten sonra kimsenin okumamasını, hesabınızın kapanmasını isteyebilirsiniz. Ya da Twitter'daki girişlerinizin silinmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Linkedin hesabınızda hala iş arıyor olarak görünmeniz de öldükten sonra pek hoş olmayabilir. 

"Aman canım, ben öldükten sonra İnternet'teki ıvır-zıvırımdan bana ne?" diye düşünüyorsanız sorun yok tabi. Ancak öldükten sonra bu içeriklere ne olacağı, sizi ilgilendiriyorsa ne olacak? Tabi bir de arkadaşlarınızı her yaş gününüzde uyaran Facebook sizin çoktan gittiğinizi bilmediği için bu yaşgünü hatırlatmalarına da devam edecektir. En azından arkadaşlarınızı üzebilecek bir durum bu.

Bu sevimsiz gerçeğin, İnternet açısından bazı yansımaları var. Facebook, Twitter, Linkedin vs. sitelerdeki üyelikleriniz öyle kalacak, siz hortlak gibi bir süre daha arkadaşlarınıza zaman zaman görünecek misiniz? Ya da kişisel siteniz, blogunuz ne olacak? 

Siz öldükten sonra bunlarla bir yakınınız ilgilenip gerekeni yapsa fena olmaz, öyle değil mi? Ama hepimizin bu işleri çekip çevirecek bir yakını olmayabilir. Blog eğer bir alan adı üzerinden ulaşılan türden ise alan adı ödemenizi yapmadığınızda kısa sürede alan adı erişimi kapanacağından ya da hosting şirketi, yine ödeme gecikmesi nedeniyle sitenizi erişime kapattığında sorun kalmaz. Tam tersine kapanmasını istemediğiniz durumda da bu dünyadan birilerinin yardımına ihtiyacınız var.

Blogger ve benzerlerindeki içeriğiniz daha uzun yıllar orada kalıp okunabilir olacaklardır. Tabi öyle kalmasını da tercih etmek size kalmış. Siz göçüp gittiniz diye eserlerinizin de yok olması gerekmez.  

Bizde sanal dünya ile ilgili işlerde vasiyet müessesi pek ciddiye alınmadığı için bu konuda yardımınıza koşacak ülkemiz çıkışlı bir site yok. Oysa yabancı siteler aracılığıyla sayısal vasiyet bırakma imkanınız var.

Yurt dışında, siz öldüğünüzde bu durumu anlayıp gerekli işlemleri yapabilecek siteler bulunuyor. http://ifidie.org/, http://www.deadmansswitch.net hemen ilk akla gelenler. Bu siteler resmi olmasa da size bir şey olursa, yakınlarınıza ulaştırmak istediğiniz içeriği ya da vasiyeti oluşturmanıza yarıyor. Siteler size ulaşamadıklarında bu içeriği sizin istediğiniz kişilere ulaştırıyor. Böylece bir anlamda vasiyetinizi sanal ortamda bulunduruyorlar.

Facebook için de benzeri uygulama var. "If I Die" yani "Ölürsem" Facebook uygulaması da facebook içerisinde uygulamalar kısmında araştırılıp bulunabilir. 

Bu siteler ve uygulamalar bu işi basit bir şekilde halletmenize imkan tanıyorlar. Ne yazık ki sadece İngilizce dilini destekliyorlar. 

Örnek olarak verdiğim sitelere ya da kendi bulduğunuza kaydolup, öldüğünüzde istediğiniz bir, iki kişiye dağıtılacak bir mesaj bırakabiliyorsunuz. Dilerseniz tüm kayıtlı olduğunuz sitelerin şifrelerini, bilgisayarınızın yönetici şifresi vs. Kısaca geriye ne bırakmak istiyorsanız onu o mesaja ekleyebiliyorsunuz.

Siteler sizin yaşadığınızı kontrol için periyodik olarak mail gönderiyor ve cevaplamanızı bekliyorlar. Belirlediğiniz süre içerisinde sizden cevap alamadıklarında mailinizi ulaşmasını istediğiniz mail adreslerine yolluyorlar. 

Hayatı devamlı tehlike altında olan ve öldüğünde bundan kamuoyunu bilgilendirmek belge vb. şeyleri açıklamak isteyenler de bu yöntemi kullanabilir tabi! Bu da başka bir yönü.

Böylece mesela sizi doğum günlerinizde sadece Facebook'dan kutlayan arkadaşlarınız, ölmüş insanın doğum gününü kutlayıp, aile bireylerinin de asabını bozmamış olurlar.   

Sevimsiz, ama bir şekilde halledilmesi gereken durum için bir kaç alternatif önermek istedim. Ömrünüz uzun, günleriniz dolu dolu olsun.

İyi günler dilerim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi