Ana içeriğe atla

Windows 8 - Microsoft Neyin Peşinde?


Windows 8 çıktı malumunuz.

Microsoft bilgisayarlarda giderek düşüşe geçen işletim sistemini çoklu platformları da içine alacak şekilde kurtaracak bir çaba içerisinde bana soracak olursanız.

Windows 8, masaüstü, dizüstü, tablet ve telefonlarda çalışıyor gibi görünüyor. Genel olarak tüm bu platformlarda dokunmatik olarak çalışması hedefleniyor.

Fatih projesi ile ilgili olarak Microsoft tekaüt patronu Bill Gates tabletli eğitim sistemi klavye olmazsa yürümez "Klavye Şart" diye buyurmuştu.

Aslında yılar önce Microsoft'un yıllar önce deneyip sandığa kaldırdığı dokunmatik ekran Apple tarafından endüstri lideri bir platform haline getirildi. Üzerine Google Android ile tüy dikti. Bir de Google ChromeBook diye KLAVYELİ (!) bir cihazı hafiften hafiften ortalığa çıkarınca sanırım Microsoft ağırlığını koyup yeniden piyasanın tek süper gücü olmayı aklına koyup Windows 8'i çıkarttı. Üstelik yeni Windows 7'li makine alanlara kıyak çekip 29 TL'ye Windows 8 Proya geçebilirsiniz dedi ki bu güne kadar görülmüş kıyak değil!

Lakin, daha ilk günden kullanıcılar ciyaklamaya başladılar "Start Menü" kayıp diye. Evet yeni kullanıcı ara birimi yeniydi, güzeldi de alışık dostlar eskiden "Devrim" ile kopmak istemiyorlar anlaşılan. :))

Sanırım Microsoft hafiften bir çuvallama deneyimi yaşayacak bu yeni işletim sisteminde. Zaman gösterir tabi ama başarı şansı zor çünkü pazarda 150 liraya 7 inch Android'li ucuz Çin tabletleri satılıyor. Klavye deseniz öyle zor değil bir tane alıp takıp kullanmak.


Hele ICS (Android 4.1) ile sanal klayyeye gömülü gelen dikte yazılımı öyle etkileyici ki (tamam %100 başarılı olmayabilir ama fena sayılmaz) klavye o kadar da gerekli olmayabilir.

Az bir iteleme ile belki de işletim sistemi Microsoft'un elinden kayıp gidecek. Bu olasılığı idrak etmiş olan Microsoft çok geç kalmış olmakla birlikte yeni platformlarda da krallığım devam etsin diye çabalıyor sanırım.

Bu çabalar sonuç verecek mi, hep beraber göreceğiz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi