Ana içeriğe atla

Çizgi Film mi? Pazarlama Faaliyeti mi?


Oğlum 7 yaşında, yıllardır çizgi film seyretmeye bayılıyor. Nasıl bayılmasın? TRT tek kanallıyken televizyonun açılışını takiben yayınlanan  3 - 4 çizgi film için bütün gün beklerdim. Oğlum 10-15 çocuk kanalı içerisinden bir kaçında yayınlanan bazı çizgi filmleri izlerken kendisine eşlik ediyorum zaman zaman.


Ben-10, Beyblade, Bakugan serileri içerik olarak pek bir şey sunmuyorlar. Basit konular, gösterişli canlandırmalar ve yoğun ürün reklamı. Sinemada bu yapılıyordu ama böylesi saatlerce gözümüze daha da beteri küçük çocukların gözlerine sokulup durulan oyuncak reklamlarının bu kadar tehditkar oldukları bir dönem daha yaşanmamıştır sanırım.

Çarşıya çıktığınızda da oyuncakçı dükkanlarında etrafınızı saran televizyon reklam kahramanlarına karşı durmak oldukça zor doğrusunu isterseniz. 

Görünüşe göre çocuk müşteri portföyünü televizyon yayınları ile yapan üreticiler satışları garantilemenin kolay yolunu bulmuşlar. Sanırım yayınlayan kanallar da bu işten karlarını alıyorlar ki 2-3 liradan fazla etmeyecek topaçlar 25-30 liraya satılıyor. Toptan bozma transformers çakması zımbırtılar da aynı fiyatları gösteren etiketlere sahipler.

Daha çocukken bile pazarlamacıların gelir kapısı olabiliyorsunuz. 

İnsanlığın işi zor, insanlardan ötürü! 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley