Ana içeriğe atla

Çizgi Film mi? Pazarlama Faaliyeti mi?


Oğlum 7 yaşında, yıllardır çizgi film seyretmeye bayılıyor. Nasıl bayılmasın? TRT tek kanallıyken televizyonun açılışını takiben yayınlanan  3 - 4 çizgi film için bütün gün beklerdim. Oğlum 10-15 çocuk kanalı içerisinden bir kaçında yayınlanan bazı çizgi filmleri izlerken kendisine eşlik ediyorum zaman zaman.


Ben-10, Beyblade, Bakugan serileri içerik olarak pek bir şey sunmuyorlar. Basit konular, gösterişli canlandırmalar ve yoğun ürün reklamı. Sinemada bu yapılıyordu ama böylesi saatlerce gözümüze daha da beteri küçük çocukların gözlerine sokulup durulan oyuncak reklamlarının bu kadar tehditkar oldukları bir dönem daha yaşanmamıştır sanırım.

Çarşıya çıktığınızda da oyuncakçı dükkanlarında etrafınızı saran televizyon reklam kahramanlarına karşı durmak oldukça zor doğrusunu isterseniz. 

Görünüşe göre çocuk müşteri portföyünü televizyon yayınları ile yapan üreticiler satışları garantilemenin kolay yolunu bulmuşlar. Sanırım yayınlayan kanallar da bu işten karlarını alıyorlar ki 2-3 liradan fazla etmeyecek topaçlar 25-30 liraya satılıyor. Toptan bozma transformers çakması zımbırtılar da aynı fiyatları gösteren etiketlere sahipler.

Daha çocukken bile pazarlamacıların gelir kapısı olabiliyorsunuz. 

İnsanlığın işi zor, insanlardan ötürü! 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi