Ana içeriğe atla

Datça, Yeni Cazibe MerkeziBu sene Datça daha bir kalabalıktı. Gerçi Temmuz ayının en civcivli zamanında Ramazan öncesi bu kalabalığa neden olabilir ancak sanki bir şeyler değişmiş gibiydi. Aslında bunu bekliyordum. Bu kadar güzel bir yurt köşesinin bir gün gelip de geniş kitleler tarafından bilinmemesi mümkün müdür?

Datça Ankara arası mesafe yaklaşık 750 kilometre. Yolun büyük bölümü duble yol. 15 yıl kadar önceki Marmaris - Datça yolu ile karşılaştırıldığında şimdiki otoban kıvamında kalan bir son kısım var ki kimi sürücülere zorlu gelebilir. Sürat sınırlamalarına uymak kaydıyla 9-12 saat arasında gidilebiliyor.

Artık şehir haline gelmiş olan Marmaris'i Datça yolundan yukarıdakine benzer şekilde görme imkanı olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Ancak Datça'nın deniz manzarası da bir harikadır!
Belediyenin yaptırdığı 2-2,5 kilometrelik sahil yürüyüş yolu da keyifli ve sağlıklı zaman geçirmenizi sağlayabilir.


Havası nemsizdir. Genellikle rüzgar kesilmez. Temmuz - Ağustos aylarında 20-25 gün çok sıcak olmasının dışında dayanılabilir bir iklimi vardır. İlkbaharda sevdiklerinize hediye ettiğiniz papatyaların büyük bölümü Datça'da yetişir. Papatya tarlaları ise görülmeye değerdir.


Bazılarına karadan ulaşılamayan koylarla örülüdür Datça. Koylara "bük" denir buralarda. Yukarıda karadan da ulaşılabilen Hayıt Bükünü görmektesiniz. Burada konaklanabildiği gibi, iyi yemek yemek için de birkaç yer bulabileceğinizi belirmek isterim. Aslında merkezi bir yerde kalıp günübirlik gezi tekneleri ile buraları denizden de görmek iyi bir tercih olabilir. Eski yıllarda nispeten küçük teknelerle yapılabilen bu geziler şimdilerde 100 kişiyi taşıyabilen daha büyük teknelerle yapılıyor. Ancak 10 kişi kadar bulup küçük teknelerle de günlük kiralayıp bu keyfi sürebilirsiniz.


Datça Hurması isimli palmiye türü yörede sık karşılaşabileceğiniz yerli tek palmiye türüdür. Sadece bu bitki ile değil, Badem ile bilinir Datça. Hatta ilkbahar başlarında yediğiniz çağlaların çoğu bu yöreden geliyordur. Altında çim bitmeyen, rengarenk meyveleriyle karabiber ağaçlarını da unutmamakta yarar var. Zeytin de yetişen yörenin soğuk sıkım zeytinyağları ünlüdür.


Yukarıdaki çiçek böcek fotoğraflarını uzatmıyorum ama çeşitlilik açısından zengin bir bölge olduğunu anlatabilmişimdir sanıyorum.

Yiyecek içecek konusunda da o kadar fazla alternatif var ki, gidip görmeniz lazım. Ana cadde üzerindeki ev yemekleri yapan yerlerin ekonomik ve lezzetli olduklarını aklınızda bulundurun. Limandaki ve yürüyüş yolundaki yeme içme mekanlarının İstanbul fiyatları ile çalıştıklarını akılda bulundurun. Fevzinin Yeri gibi yerlerde güzel meze ve ot-mezeleri bulabilirsiniz. Yeriniz kalırsa da balık yiyebilirsiniz. Merak etmeyin kredi kartı da kabul ediyorlar. Laf aramızda Fevzi'nin oğlu müthiş bir satıcı. Sizi o buyur ederse, masadan 12 çeşit ot mezesi ve ot köftesi yiyip balıklara geçemeden kalkabilirsiniz.

Anlata anlata bitmese de okumakla olmaz. Can Yücel'in son durak olarak seçtiği bu yer için söylenenlerden çok yaşananlar daha değerlidir. Bence gidilip görülesi ve keşfedilesi bir yerdir Datça.

Yorumlar

  1. Bu sene tatilde bizde uğradık ve sadece kahvaltı ettiğimiz gibi kaçtık ... Datçadan uzak durmak lazım bizim yaşımızdakiler... :D

    YanıtlaSil
  2. 10 sen önceki halini görseydin şimdikini takdir ederdin. Şu anda gece hayatı bile başladı sayılır Datça'da :)))

    YanıtlaSil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi