Ana içeriğe atla

Yaesu VX-3R Minik Amatör Telsiz CihazıYaesu yıllardan beri kendini kanıtlamış iyi bir telsiz üreticisidir. Özellikle VX serisi minik telsizleri ile efsanevi bir seri üretmiştir. Ben bu serinin birincisi olan VX-1R modelini bir süre kullandım. Elden çıkarttığıma o kadar üzüldüm ki, ilk fırsatta amatör telsizci arkadaşım Tunç'dan (TA2P) rica edip, bir tane VX-2R getirttim. Her iki cihaz da çok kullanışlı ve güzel cihazlardı. Şimdi ise serinin üçüncüsü olan VX-3R'den bahsetmek istiyorum biraz. Yukarıdaki görüntülerde VX-3R'nin kutudan çıkarılma merasimini izleyebilirsiniz. Gönül isterdi ki bu cihaz benim bizat çektiğim görüntüleri ile bu blogda yer alsın ama olmasdı işte. Zaten görüntüleri izlediğinizde cihazın daha önce kutudan çıkarılmış olduğunu anlayabilirsiniz.

VX-3R pek seksi görünümlü bir telsiz değil. Bu telsiz biraz kaba görünüşlü. Boyutları 4.8 cm x 8.2 cm x 2.3 cm. Ağırlığı ise 130 gram gelen ufacık bir cihaz. 200 USD'lik fiyatıyla her cebe yakışacak bir alet. VX-2R gibi başarılı bir cihazdan sonra biraz tasarımı kütleşmiş de olsa yeni özellikleri ile gönüllere taht kurması işten değil.

Kasası alüminyum. Dolayısıyla hafif de olsa düştüğü zaman bir yerine birşey olacak diye korkmanıza gerek yok.

Çıkış gücü 1.5 Watt (144 MHz) 3 W (6 Volt ya da dışarıdan besleme 144 MHz), 1 W (430 MHz), 2 W (6 Volt ya da dışarıdan besleme 430 MHz) Lityum ion pili VX-2R ile aynı. Opsiyonel batarya kutusu ile normal AA pillerle de çalışabiliyor. (FBA-37 Battery Case).


Orta ve kısa dalga radyo yayınlarını dinlemeyi kolaylaştıracak şekilde içte bir bobin anten yer alıyor. Daha da önemlisi üzerinde yer alan kulaklık girişine takacağınız stereo kulaklıklarınızla FM yayınlarını Stereo dinleyebiliyorsunuz. Radyo (AM ya da FM) dinlerken aynı anda istediğiniz telsiz frekansını da dinlemeye devam edebiliyorsunuz.

Adeta VX-2R'nin eksik kalan yerlerini tamamlayıp bu cihazı piyasaya sürmüşler.

Amatör Telsiz frekanslarından 144 Mhz ve 430 Mhz bandlarında alma gönderme yapabildiği gibi 500 - 1800 kHz (orta dalga), 1.8 - 30 MHz (Kısa dalga), 30 - 76 MHz (VHF altbandı ve 6M), 76 - 108 MHz (FM bandı), 108 - 137 MHz (Hava Bandı), 137 - 174 MHz (VHF Üst bandı ile 2M), 174 - 222 MHz, 222 - 420 MHz, 420 - 470 MHz, 470 - 800 MHz and 800 - 999 MHz (800 band Amerikan cep telefonları frekansları blokeli) 1000-Kanal hafıza kapasitesi var. İstenirse kanal çevirme nobu kilitlenebiliyor.

Morse kullanan pek kimse kalmamış olsa da bu minik cihaz ile dilerseniz Morse çalışıp öğrenmek için özel bir yardımcı da geliyor. Sırf bu özelliği ile bile alınabilecek bir cihaz.


Son olarak bu cihazla birlikte programlama kablosunu da almanızı öneririm. Eskiden seri port üzerinden bağlanan kablolar vardı, şimdiyse  bağlantı usb üzerinden sağlanmış. Bu bağlantıdan ilgili kabloyu alabileceğiniz linke erişebilirsiniz. Kablo ile kaydetmek istediğiniz kanalları bilgisayar üzerinden cihaza yüklemek ya da istediğiniz şekilde düzenlemek mümkün. Aynı zamanda istediğiniz "mod"ları da bu yolla yapmanız mümkün.

Sanırım bir sonraki VX-5R üzerinde APRS (amatör telsizciler ile konum bilgisi paylaşma) yapmaya yarayacak donanım (GPS, modem ve yüklü yazılımı) da gelir. Tek eksiği bu gibi görünüyor.

Cihazı bu adresden temin edebilirsiniz. Ülkemizde bu cihazın kullanımı için lisans gerekmektedir! Amatör telsiz lisansı olmadan bu cihazı kullanmak suçtur. Amatör telsiz lisansı alabilmek için gereken bilgileri ve amatör telsiz sınav kılavuzunu Antrak derneğinden edinebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi