Ana içeriğe atla

Mini iPhone

Japonlar da işe taklit ile başlamışlardı... Şu anda teknolojik açıdan geldikleri yer malum. Aynı yolu izleyen Çinliler benzeri başarıyı gösterecekler gibi görünüyor. Prosedür belli, taklit et geliştir, sat, daha iyisini yap, daha da geliştir, sat. Çinliler de gayet iyi gidiyorlar doğrusu. iPhone dünyayı sallaya dursun, Çinli üreticiler de her çeşit taklidini üretmeye devam ediyorlar. Pek çok özelliği ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran iPhone iyi güzel de birazcık büyükçe bir telefon. Öyle kolay kolay her cebe girmiyor. Girse de hep orada olduğunu ister istemez hissediyorsunuz. Bu yönü kısa sürede değerlendiren Çinli üreticiler küçük boyutlusunun taklidini çıkardılar bile. Solomobi.com sitesinde inceleyebilirsiniz (bu yazıda verdiğim fotoğraflara tıklarsanız direkt ilgili sayfaya ulaşırsınız). Bu yenilikçi yaklaşım makul boyutlarda bir iphone taklidini almak isteyenler için orjinali üretilene kadar en iyi alternatifmiş gibi görünüyor. Minik taklit telefon 8 Gb'a kadar hafıza kartını destekliyor. İki hat aynı anda kullanabiliyor. Yanında yedek pilini de veriyorlar. Hani, bıraksalar bu iPhone taklit etme sevdasını da, telefonun içindeki tüm benzerlikleri özgün bir hale getirseler, bu ürünün 125 USD fiyatla tüm dünyayı kasıp kavurması işten bile değil (1200 - 1400 YTL civarında satılmakta olan yeni iPhone'ları hatırlatmak isterim sizlere!).
Zaten bu ekonomik krizin çıkış yolu, ucuz ama yenilikçi teknolojiler olacak gibi duruyor. Bu açıdan Çinli dostlarımızın duruşları da gidişleri de doğru görünüyor. Olağanüstü bir durum sözkonusu olmaz ise 20 yıl içinde dünyanın en güçlü ekonomisi ve devleti olarak karşımızda Çin'i görebiliriz.
Kalın sağlıcakla.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley