18 Ekim 2008 Cumartesi

Mini iPhone

Japonlar da işe taklit ile başlamışlardı... Şu anda teknolojik açıdan geldikleri yer malum. Aynı yolu izleyen Çinliler benzeri başarıyı gösterecekler gibi görünüyor. Prosedür belli, taklit et geliştir, sat, daha iyisini yap, daha da geliştir, sat. Çinliler de gayet iyi gidiyorlar doğrusu. iPhone dünyayı sallaya dursun, Çinli üreticiler de her çeşit taklidini üretmeye devam ediyorlar. Pek çok özelliği ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran iPhone iyi güzel de birazcık büyükçe bir telefon. Öyle kolay kolay her cebe girmiyor. Girse de hep orada olduğunu ister istemez hissediyorsunuz. Bu yönü kısa sürede değerlendiren Çinli üreticiler küçük boyutlusunun taklidini çıkardılar bile. Solomobi.com sitesinde inceleyebilirsiniz (bu yazıda verdiğim fotoğraflara tıklarsanız direkt ilgili sayfaya ulaşırsınız). Bu yenilikçi yaklaşım makul boyutlarda bir iphone taklidini almak isteyenler için orjinali üretilene kadar en iyi alternatifmiş gibi görünüyor. Minik taklit telefon 8 Gb'a kadar hafıza kartını destekliyor. İki hat aynı anda kullanabiliyor. Yanında yedek pilini de veriyorlar. Hani, bıraksalar bu iPhone taklit etme sevdasını da, telefonun içindeki tüm benzerlikleri özgün bir hale getirseler, bu ürünün 125 USD fiyatla tüm dünyayı kasıp kavurması işten bile değil (1200 - 1400 YTL civarında satılmakta olan yeni iPhone'ları hatırlatmak isterim sizlere!).
Zaten bu ekonomik krizin çıkış yolu, ucuz ama yenilikçi teknolojiler olacak gibi duruyor. Bu açıdan Çinli dostlarımızın duruşları da gidişleri de doğru görünüyor. Olağanüstü bir durum sözkonusu olmaz ise 20 yıl içinde dünyanın en güçlü ekonomisi ve devleti olarak karşımızda Çin'i görebiliriz.
Kalın sağlıcakla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ey Eurovision Sen Kimsin?

Yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor. Ben de bir süredir blog yazılarımı YouTube'a aktarıyorum. Neyse ki, 10 yıl ...