Ana içeriğe atla

Eflatun Demiş ki

Yukarıdaki resim bir arkadaşım tarafından bana yollandı. Aslında birkaç arkadaşımdan farklı zamanlarda geldi ya neyse.
"Siyaset ile ilgilenmeyen aydınları bekleyen kaçınılmaz sonuç cahiller tarafından yönetilmektir." şeklinde yan yatmış bir "merhaba!" nidasının yanında dizilmiş. En altta da "Eflatun" imzası yer alıyor. Sol tarafta da burka giymiş birilerini arkasından kötü kötü bakan bir çocuk "öcü" olarak ifadeyi tamamlamış
Eflatun böyle bir laf etmiş midir? Bilemiyorum, en azından yeterince güvenilir bir kayıt var mıdır bu konuda bilmiyorum. Ancak, ifade haklı. Bir tek, aydınlar siyaset ile ilgilenseler bile sayıca yeterler mi o tartışılır işte.
Günümüzün tek süper gücü ABD'de bile en eğitimlilerin yaşadığı New York gibi büyük şehirlerde, geçtiğimiz başkan seçimlerinde okumuş çocuklar oylarını demokratlara vermişlerdi. Kırsal sayılacak ve nisbeten aydın olmayanların (oralarda "kızarık ense" -redneck- denilen taşralılar) oyları G. W. Bush'un seçilmesinde etkili olmuştu. Demek ki eğitim herkese lazım... Amerika'lı bile olsalar lazım. Gerçi demokratlar kazansaydı, şimdi Amerika Irak'ta olmaz mıydı bilmek çok zor. Ama sanırım şu anda daha farklı bir dünyada yaşıyor olabilirdik.
Peki "aydınlar" illa siyasetle mi ilgilenmelidir? Fıçının içinde yaşayıp gelene "gölge etme gerisi boş" (Sinop'lu Diyojen) diyebilecek aydınlar, siyaset ile ilgilenseler ülkenin hali fıçının içi gibi nemli ve küf mü kokar? Yok, yok kokmaz sanırım. Orta yolu bulup siyasetin biraz ucundan köşesinden tutmalıdır aydınlar.
Aydınları yukarıdaki resim provake etmeye yetmez, kuşkusuz biraz daha çalışmak lazım ayaklandırmak için. Ben öyle uğraşıp mail trafiği falan yaratamam ama yaratacaklara da engel olmak istemem. En azından, mail bombardımanı ile insanları canlandırmanın çok mümkün olmadığını düşünüyorum. Ama yok ben kurcalamak isterim bunu diyen varsa:
İşte bir slogan da benden...
Aydınlar uyanın, uyanmazsanız fıçınızın kör tıpası kapanacak!
Esen Kalın,
Burçak Çubukçu

Yorumlar

 1. Hani, sinemada önde oturan dazlakla, arkasında oturanın mezata çıkmış şaplaklarının sonunda der ya;
  "Sen de bu ense, bu pezevenkte de bok gibi para oldukça sen daha çok sopa yersin" diye...
  Aydın enseyi kapatmadıkça daha çook sopa yiyeceğiz görünmekte ufukta...
  Sevgilerimle,
  ahb

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…