Ana içeriğe atla

Eflatun Demiş ki

Yukarıdaki resim bir arkadaşım tarafından bana yollandı. Aslında birkaç arkadaşımdan farklı zamanlarda geldi ya neyse.
"Siyaset ile ilgilenmeyen aydınları bekleyen kaçınılmaz sonuç cahiller tarafından yönetilmektir." şeklinde yan yatmış bir "merhaba!" nidasının yanında dizilmiş. En altta da "Eflatun" imzası yer alıyor. Sol tarafta da burka giymiş birilerini arkasından kötü kötü bakan bir çocuk "öcü" olarak ifadeyi tamamlamış
Eflatun böyle bir laf etmiş midir? Bilemiyorum, en azından yeterince güvenilir bir kayıt var mıdır bu konuda bilmiyorum. Ancak, ifade haklı. Bir tek, aydınlar siyaset ile ilgilenseler bile sayıca yeterler mi o tartışılır işte.
Günümüzün tek süper gücü ABD'de bile en eğitimlilerin yaşadığı New York gibi büyük şehirlerde, geçtiğimiz başkan seçimlerinde okumuş çocuklar oylarını demokratlara vermişlerdi. Kırsal sayılacak ve nisbeten aydın olmayanların (oralarda "kızarık ense" -redneck- denilen taşralılar) oyları G. W. Bush'un seçilmesinde etkili olmuştu. Demek ki eğitim herkese lazım... Amerika'lı bile olsalar lazım. Gerçi demokratlar kazansaydı, şimdi Amerika Irak'ta olmaz mıydı bilmek çok zor. Ama sanırım şu anda daha farklı bir dünyada yaşıyor olabilirdik.
Peki "aydınlar" illa siyasetle mi ilgilenmelidir? Fıçının içinde yaşayıp gelene "gölge etme gerisi boş" (Sinop'lu Diyojen) diyebilecek aydınlar, siyaset ile ilgilenseler ülkenin hali fıçının içi gibi nemli ve küf mü kokar? Yok, yok kokmaz sanırım. Orta yolu bulup siyasetin biraz ucundan köşesinden tutmalıdır aydınlar.
Aydınları yukarıdaki resim provake etmeye yetmez, kuşkusuz biraz daha çalışmak lazım ayaklandırmak için. Ben öyle uğraşıp mail trafiği falan yaratamam ama yaratacaklara da engel olmak istemem. En azından, mail bombardımanı ile insanları canlandırmanın çok mümkün olmadığını düşünüyorum. Ama yok ben kurcalamak isterim bunu diyen varsa:
İşte bir slogan da benden...
Aydınlar uyanın, uyanmazsanız fıçınızın kör tıpası kapanacak!
Esen Kalın,
Burçak Çubukçu

Yorumlar

 1. Hani, sinemada önde oturan dazlakla, arkasında oturanın mezata çıkmış şaplaklarının sonunda der ya;
  "Sen de bu ense, bu pezevenkte de bok gibi para oldukça sen daha çok sopa yersin" diye...
  Aydın enseyi kapatmadıkça daha çook sopa yiyeceğiz görünmekte ufukta...
  Sevgilerimle,
  ahb

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi