Ana içeriğe atla

Çin'den Usb Bellek Alırken Kandırılmayın


Çin Almanya'nın peşinden en çok ihracat yapan ülke. Dünyada üretilen ve satılan teknoloji ürünlerinin büyük bölümü bu ülkeden çıkıyor.

Örneğin yeni iPhone telefonlar her ne kadar Amerika'da tasarlansa da Çin'de üretiliyor. Pek çok diğer akıllı telefon da yine Çin'de üretilen ürünler arasında.

Tabi bu kadarla kalmıyor. Ayakkabıdan, diş fırçasına, makarna süzgecinden, kedi tarağına kadar pek çok ürün de bu ülkede bizim hayal bile edemeyeceğimiz maliyetler ile üretiliyor.

Ancak pek çok ürünün taklidi ve kalitesiz ürünler de yine aynı ülkede çokca üretilip dünyanın dört bir yanına satılıyor.

Son zamanlarda Çin devletinin de posta ücretlerine verdiği destek sayesinde küçük üreticiler ve tüccarlar ürünlerini İnternet üzerinden gerek kendi sitelerinden gerek büyük aracı siteler üzerinden pazarlıyorlar.

Aliexpress bu siteler içerinde en ünlüsü. Bu site sayesinde tüketiciler kötü niyetli satıcılardan kısmen korunabiliyorlar. Yani satıcı sizi kandırıyorsa, parasını ödemeyip size iade ediyor Aliexpress. Bu özellikten yararlanıp paramı kurtardım geçen gün.

İşte hikayesi:
64 GB Mikro SD kartı 9,45 Dolar fiyatla görünce "hadi canım, olamaz" dedim. Ancak yine de içimden bir şey dürttü. "Alayım, denerim, sahte ise bir şekilde çaresi bulunur" diye düşündüm. Ürün 15-20 gün sonra geldi.

Paket orijinal gibi duruyordu. Adaptörünü çıkarıp, mikro sd kartı içine takmayı denedim. Zor oldu ama takıldı. Sonra adaptörü bilgisayarımdaki yuvaya sokmaya çalıştım, ancak beceremedim. İnceleyince temas eden metal uçlarının kimisinin yukarıda kimisinin ise aşağıda durduklarını gördüm. Daha sonra zar zor hafıza kartını adaptörden çıkartıp bendeki başka bir adaptöre taktım, ardından da bilgisayara tabii. Kapasite gerçekten de 64 GB görünüyordu. Ancak tamamını test etmeden gerçeği bilmek mümkün değil .

Test
Test için neredeyse standart haline gelmişl olan H2testw programını kullandım.

Sonuç:
Eldeki hafıza kartı aslında 8 GB olup, her nasılsa 64 GB kapasitesi varmış gibi görünüyordu. Yani siz 64 GB veriyi yükleyebiliyorsunuz belleğe ancak geri alamıyorsunuz. Bir tür, verisi geri alınamaz bellek! :)

Bu arada üzerinde 10 hızlı olduğu yazsa da hızı da 5mb/saniye yani neredeyse olabilecek en yavaş hızda okuyup, yazıyor.Hemen Aliexpress'de ürünü aldığım kısımda "dispute" linkine tıklayıp test sonuçlarının ekran görüntülerini ekledim ve ürünün gerektiği gibi çalışmadığını belirten bir yazı yazdım. Aliexpress böyle durumlarda satıcının durumu düzeltebilmesi ya da tarafların belli oranlarda maliyeti üzerlerine alarak anlaşmaları için imkan tanıyor ve satıcı ile konuyu müzakere ediyorsunuz.

Gelen cevapta, özetle kendilerinin satıcı olduğu, malı aldıkları fabrikanın kendilerini kandırdığını ve onların da bu durumdan zarar ettiklerini üstelik bir de posta masrafına katlandıklarını bu yüzden en azından 8 GB olarak kullanabileceğim bellek için makul bir ödeme yapmamı ve bana bu parayı PayPal hesabı üzerinden aktarmayı teklif ettiler (böylece Aliexpress puanları da düşmeyecekti!).

Kabul etmedim.

Bir kez daha ağladılar ama yaptıkları dolandırıcılığın farkında olduklarından 3. yazışmadan sonra daha uzatmadan paramı tam olarak iade ettiler.

Siz siz olun, böyle durumlarda dikkatli davranın ve paranızı da geri almak için elinizden geleni yapın.

Bu arada sahte mal satan hatta dolandırıcılık yapan Çin'li arkadaşlardan hem paramı almış oldum hem de elimde 8 GB'lik dandik bir bellek oldu (ne işime yarayacaksa?).  

Bu arada benim 9,45'e aldığım ürün artık 37,80 'dolara satılıyor. Sanırım artık gerçek ürün satmaya karar verdi satıcı.

Aliexpress sayesinde dolandırılmaktan kurtuldum. Dikkatli olunması koşuluyla ucuz ve kaliteli alışveriş edilecek bir sitedir ve oldukça güvenlidir. Ben 30'dan fazla ürün aldım siteden bunu da belirtmeden geçmiyeyim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley