Ana içeriğe atla

Android Cihazda SDR Nasıl Dinlenir?


Antrak'a ne zaman gitsem yeni bir şeyler öğreniyorum. SDR (Software-defined radio) bunlardan birisi. Daha önce Serdar Ulukonakçı usb sayısal tv alıcısını nasıl geniş frekans aralığında çalışan bir alıcı olarak kullanabileceğimiz şu yazıda anlatmıştı. Doğrusu şöyle 10 dolara bile bulunabilen bir alıcı cihazla böyle işler yapmak oldukça eğlenceli.

Gerçi hiç bir donanım kullanmadan da amatör telsiz frekanslarını dinlemek hatta gönderme yapmak da mümkün. Onun için de Android cihazlar için Pocket HAM bands Transceiver isimli programı kurmak yeterli oluyor. Dilerseniz deneyebilirsiniz.

Yine Android cihazlarınızda eğer yazının başında sözünü ettiğim usb alıcıyı kullanmak isterseniz o da mümkün. Telefon veya tabletinizi SDR alıcıya çevirmek isterseniz cihazınızın root yetkisine sahip olması gerekiyor. Dikkat telefonlarınızda bu değişikliği yapmanız garantilerini ortadan kaldırabilir. Onun yerine piyasada 100-200 TL aralığında satılan zaten Root yetkisi olan 7 inch tabletleri kullanmak daha uygun olabilir.

İhtiyacımız olanlar root yetkisi açık bir Android işletim sistemli telefon ya da tablet. SDR alıcı olarak kullanabileceğimiz bir usb DVB T alıcı. Yukarıda linkini vermiştim. İçindeki chipset (RTL2832U) önemli. Uygun olanı almaya dikkat edin! Aksi taktirde cihazın uygun sürücüsü olmadığından çalıştıramazsınız.

Program olarak yine Android Play üzerinden temin edebileceğiniz bir program SDR kullanmanızı sağlıyor. ancak programı tam fonksiyonel olarak kullanmak isterseniz 24 lira civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor!

1- Öncelikle şu sürücüyü yükleyin
2- Programı bu linkten akıllı cihazınıza yükleyin.

Ardından OTG kablonuzla (cihazınızda standart USB girişi varsa bu kabloya gerek yok) USB alıcıyı akıllı cihazınıza bağlayın. Dikkat! Düzgün bir OTG kablo kullanın. Kalitesiz olanlar ufak temassızlık yaptığında sorun çıkıyor.
Programı çalıştırınca sürücü usb alıcıya ulaşmak için sizden yetki istiyor. Use by default for this USB device yanındaki kutucuğu işaretleyip OK'e basın.

Anten gördüğünüz gibi TV yayınlarını almak için yapılmış. Dolayısıyla çatıda bu iş için bir anteniniz varsa onu kullanmak alıcıdan çok daha makul bir performans almanızı sağlayacaktır. 
Bu adaptörü de şu linkten temin edebilirsiniz.

İlk deneme için çatı anteni şart değil FM radyolardan birini dinleyerek başlayabilirsiniz. Neredeyse tüm haberleşme bandını dinlemek mümkün.

Her şey doğru yapılmışsa fotoğrafta gördüğünüz gibi program çalışıyor ve iş görüyor. Güzel bir hafta sonu projesi olabilir. 

Kolay gelsin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi