Ana içeriğe atla

Evde Kolay Cappuccino Nasıl Yapılır


Eskiden kahve denince kavanozdan alıp sıcak suya karıştırdığımız kahve gelirdi akla. Kehve satan dükkanlar ile birlikte çoğunun adını bile doğru dürüst söyleyemediğimiz bir sürü çeşit kahve çıktı ortaya.

"Evde, iş yerinde basit bir şekilde cappuccino nasıl yapılır?" diyorsanız işte yolu.

Kahvenizi kupanıza koyun, isterseniz şekerini de ilave edip üzerinde süt için pay bırakıp sıcak suyu içine boca edin.

Yarısı kullanılmış 1 litrelik tetrapack içinde uzun ömürlü sütü ağzı kapalı olarak bolca çalkalanıp köpürtün. Bir bardağa dökerek değil, sadece kutuyu sıkarak köpük kısmını alın. Mikro dalga fırına koyup taşmadan ısıtın.

Önce bardağın içindeki sütü kupaya yavaşça dökün. Sonra ısınmış köpükleri bir kaşık yardımıyla kahvenizin üzerine alıp, biraz da üzerine kakao eklediniz mi, sizden keyiflisi yok!


Alternatif hazırlama önerisi (Aralık 2016).

Bir kavanozun içine biraz süt koyun, ağzı açıkken mikro dalga fırında kaynatın. Çıkartıp kavanozun kapağını sıkıca (yoksa dökülür etraf batar) kapatın ve hızlıca çalkalayın (kavanozu). Sonra oluşan köpüğü kahveniz için kullanın.


Yorumlar

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…