18 Haziran 2012 Pazartesi

Kingston Data Traveller DT109 İncelemesi


"Yahu USB bellek incelemesi mi olurmuş?" diyebilirsiniz. Neden olmasın?

Fiyatları düşmekte olan usb bellekler çoktan CD, DVD, Bluray'lerin yerini aldı. Giderek boyları da ufalıyor. Kapasiteleri de artıyor. Piyasada 16 Gb, 32 Gb, 64 Gb olanları bulunabiliyor. Fiyatlar hala makul olmayabilir ancak ucuzlamakta oldukları bir gerçek.


Geçen gün Mediamarkt Babalar Günü nedeniyle indirime gidip Kingston DT109 16 Gb belleği 29 liraya satmaya başlayınca "bir tane alayım bari" dedim. İndirime fazla ilgi yok gibiydi. Cumartesi akşamı olmasına rağmen kolayca buldum. Raflar 16 Gb usb belleklerle doluydu. Aslında böyle indirimler olduğunda Akakce.com'u kontrol ederseniz karar verirken kolaylık olabilir. Ben aldıktan hemen sonra baktım 23 TL'ye vardı bazı sitelerde 5 lira da kargo olsa, eder 28 hemen hemen aynı para. Dolayısıyla gerçekten kar etmiş olduğum söylenemez.


Bellek oldukça küçük. Anahtarlığa takmaya uygun, zaten öyle de yaptım. Kapasite büyük olunca içine dosya atmak için hızlı olmasını umuyor insan çünkü bu belleklerin hızları hakkında kolay bilgi bulamıyorsunuz.

Bu konuda hız testi yapacak programlar windows için var ancak ben Linux'da bu işi görecek bir program bulamadım kendimce 1,5 Gb'lik bir dosyayı önce belleğe kaydettim sonra da tekrar bilgisayara kaydettim işte sonuçları.

Yazma testi:
Gördüğünüz üzere 8,7 MB/saniye. Başta 10 MB/s olan hız dosyanın sonuna doğru 5MB/s'ye kadar düştü.

Okuma testi:

Aynı dosyada okumada 16,1 MB/s hızına ulaşıldı.

Öyle mükemmel bir test değil ama sanırım fikir verir.

Buna göre orta hızlı bir bellek ile karşı karşıyayız. Hiç yoktan iyidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ey Eurovision Sen Kimsin?

Yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor. Ben de bir süredir blog yazılarımı YouTube'a aktarıyorum. Neyse ki, 10 yıl ...