Ana içeriğe atla

Kingston Data Traveller DT109 İncelemesi


"Yahu USB bellek incelemesi mi olurmuş?" diyebilirsiniz. Neden olmasın?

Fiyatları düşmekte olan usb bellekler çoktan CD, DVD, Bluray'lerin yerini aldı. Giderek boyları da ufalıyor. Kapasiteleri de artıyor. Piyasada 16 Gb, 32 Gb, 64 Gb olanları bulunabiliyor. Fiyatlar hala makul olmayabilir ancak ucuzlamakta oldukları bir gerçek.


Geçen gün Mediamarkt Babalar Günü nedeniyle indirime gidip Kingston DT109 16 Gb belleği 29 liraya satmaya başlayınca "bir tane alayım bari" dedim. İndirime fazla ilgi yok gibiydi. Cumartesi akşamı olmasına rağmen kolayca buldum. Raflar 16 Gb usb belleklerle doluydu. Aslında böyle indirimler olduğunda Akakce.com'u kontrol ederseniz karar verirken kolaylık olabilir. Ben aldıktan hemen sonra baktım 23 TL'ye vardı bazı sitelerde 5 lira da kargo olsa, eder 28 hemen hemen aynı para. Dolayısıyla gerçekten kar etmiş olduğum söylenemez.


Bellek oldukça küçük. Anahtarlığa takmaya uygun, zaten öyle de yaptım. Kapasite büyük olunca içine dosya atmak için hızlı olmasını umuyor insan çünkü bu belleklerin hızları hakkında kolay bilgi bulamıyorsunuz.

Bu konuda hız testi yapacak programlar windows için var ancak ben Linux'da bu işi görecek bir program bulamadım kendimce 1,5 Gb'lik bir dosyayı önce belleğe kaydettim sonra da tekrar bilgisayara kaydettim işte sonuçları.

Yazma testi:
Gördüğünüz üzere 8,7 MB/saniye. Başta 10 MB/s olan hız dosyanın sonuna doğru 5MB/s'ye kadar düştü.

Okuma testi:

Aynı dosyada okumada 16,1 MB/s hızına ulaşıldı.

Öyle mükemmel bir test değil ama sanırım fikir verir.

Buna göre orta hızlı bir bellek ile karşı karşıyayız. Hiç yoktan iyidir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi