Ana içeriğe atla

Kingston Data Traveller DT109 İncelemesi


"Yahu USB bellek incelemesi mi olurmuş?" diyebilirsiniz. Neden olmasın?

Fiyatları düşmekte olan usb bellekler çoktan CD, DVD, Bluray'lerin yerini aldı. Giderek boyları da ufalıyor. Kapasiteleri de artıyor. Piyasada 16 Gb, 32 Gb, 64 Gb olanları bulunabiliyor. Fiyatlar hala makul olmayabilir ancak ucuzlamakta oldukları bir gerçek.


Geçen gün Mediamarkt Babalar Günü nedeniyle indirime gidip Kingston DT109 16 Gb belleği 29 liraya satmaya başlayınca "bir tane alayım bari" dedim. İndirime fazla ilgi yok gibiydi. Cumartesi akşamı olmasına rağmen kolayca buldum. Raflar 16 Gb usb belleklerle doluydu. Aslında böyle indirimler olduğunda Akakce.com'u kontrol ederseniz karar verirken kolaylık olabilir. Ben aldıktan hemen sonra baktım 23 TL'ye vardı bazı sitelerde 5 lira da kargo olsa, eder 28 hemen hemen aynı para. Dolayısıyla gerçekten kar etmiş olduğum söylenemez.


Bellek oldukça küçük. Anahtarlığa takmaya uygun, zaten öyle de yaptım. Kapasite büyük olunca içine dosya atmak için hızlı olmasını umuyor insan çünkü bu belleklerin hızları hakkında kolay bilgi bulamıyorsunuz.

Bu konuda hız testi yapacak programlar windows için var ancak ben Linux'da bu işi görecek bir program bulamadım kendimce 1,5 Gb'lik bir dosyayı önce belleğe kaydettim sonra da tekrar bilgisayara kaydettim işte sonuçları.

Yazma testi:
Gördüğünüz üzere 8,7 MB/saniye. Başta 10 MB/s olan hız dosyanın sonuna doğru 5MB/s'ye kadar düştü.

Okuma testi:

Aynı dosyada okumada 16,1 MB/s hızına ulaşıldı.

Öyle mükemmel bir test değil ama sanırım fikir verir.

Buna göre orta hızlı bir bellek ile karşı karşıyayız. Hiç yoktan iyidir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley