Ana içeriğe atla

Yaesu VX-8GR

Artık telefonlar piyasanın ana ilgi çekici ürünleri olduğundan amatör telsiz cihazları çabukça yenilenmiyor. Zaten fazla amatör telsizci arzı da yok ya neyse artık :). O nedenle yeni bir amatör telsiz cihazı kolay kolay raflarda yerini alamıyor.

Bu yavaşlayan arz nedeniyle arada sırada duyurulan cihazlar bile heyecan yaratıyor. Tamam çok heyecanlandırmıyor ama güzel bir cihazın amatör telsizcilerin ilgisini çekmemesi de pek mümkün değil tabi.

Yeni VX-8GR gelişmiş GPS ve APRS özellikleri ile öne çıkıyor. Yani hiç konuşmasanız bile gittiğiniz yerleri APRS ile diğer amatör arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bu bana pek çekici gelmese de meraklısı çok. Normal insanların dünyasında da pek çok lokasyon paylaşan program var. Bu durumu bir tür teşhircilik olarak düşünüyorum. Akıllı telefonlar sayesinde Google Latitude, Foursquare gibi uygulamalar yerinizi arkadaşlarınıza duyuruyorlar. APRS'de tam olarak değilse bile bu tür uygulamalara ilham kaynağı olmuş bir amatör telsizcilik uygulaması. Unutmadan Android işletim sistemli telefonlar için yazılmış APRS uygulamaları da var.

Biraz bu yeni dual-band cihazın özelliklerine bakalım.

• FM 144/430 MHz'de tam 5 watt çıkış gücü.
• Alış frekans aralığı 108-999.90 MHz.
• GPS telsize dahil.
• Suya dayanıklı. Suya batsa bile içine su girmiyor.
• 7.4 V 1100 mAh Lithium Ion bataryası var. 1800 mAh LI batarya ve 3 x AA pil kutusu isteğe bağlı olarak satın alınabilir.
• Aynı anda iki sinyali dinleyebilme aynı bandda olabiliyor, dolayısıyla iki ayrı bağımsız alıcı içeriyor.
• Hava durumu yayınlanan ülkelerde bunu alabiliyor ve uyarı verebiliyor.
• 16 karaktere kadar hafıza kanalı etiketliyor. 50 kanala kadar gösterebilen bir spektrum analizörü var, sinyallerin içerisinde konuşma olup olmadığını anlayıp gösterebilen bir sisteme de sahip.
• DCS ve CTCSS ton alma gönderme yapabiliyor.

VX-8GR'nin APRS® özellikleri:
• APRS® 1200/9600 bps data haberleşmesi yapabiliyor.
• Akıllı sinyal gönderme teknolojisine sahip. Hızınıza göre otomatik olarak konum bildiren sinyalini ayarlayıp yolluyor böylece haritada eşit aralıklarla konumlar görünebiliyor.
• İstasyon listesi hafızası 50 adede yükseltilmiş.
• APRS mesaj hafızası 30 adede yükseltilmiş.
• APRS® Packet data bilgisi Digipeater yönlendirme bilgisini de içeriyor.
• GPS özelliği sayesinde ekranda devamlı olarak yönü gösterebilen bir pusulası da var.
• Alınan mesajları belirten led yanıp sönme hızı değiştirilebiliyor.
• DIGI-PATH rota sayısı 7'ye yükseltilmiş.

Ve son söz. Amatör telsizcilik iyi güzel bir uğraş da bu cihaz ile yapılabilecekler pekala akıllı telefonlar ile de yapılabiliyor!

455 Dolar civarında bu linkten ulaşabileceğiniz sitede satılıyor! Oldukça pahalı ama kıymetini bilen için bunun çok da önemli olmadığı da bir gerçek.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…