Ana içeriğe atla

Yaesu VX-8GR

Artık telefonlar piyasanın ana ilgi çekici ürünleri olduğundan amatör telsiz cihazları çabukça yenilenmiyor. Zaten fazla amatör telsizci arzı da yok ya neyse artık :). O nedenle yeni bir amatör telsiz cihazı kolay kolay raflarda yerini alamıyor.

Bu yavaşlayan arz nedeniyle arada sırada duyurulan cihazlar bile heyecan yaratıyor. Tamam çok heyecanlandırmıyor ama güzel bir cihazın amatör telsizcilerin ilgisini çekmemesi de pek mümkün değil tabi.

Yeni VX-8GR gelişmiş GPS ve APRS özellikleri ile öne çıkıyor. Yani hiç konuşmasanız bile gittiğiniz yerleri APRS ile diğer amatör arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bu bana pek çekici gelmese de meraklısı çok. Normal insanların dünyasında da pek çok lokasyon paylaşan program var. Bu durumu bir tür teşhircilik olarak düşünüyorum. Akıllı telefonlar sayesinde Google Latitude, Foursquare gibi uygulamalar yerinizi arkadaşlarınıza duyuruyorlar. APRS'de tam olarak değilse bile bu tür uygulamalara ilham kaynağı olmuş bir amatör telsizcilik uygulaması. Unutmadan Android işletim sistemli telefonlar için yazılmış APRS uygulamaları da var.

Biraz bu yeni dual-band cihazın özelliklerine bakalım.

• FM 144/430 MHz'de tam 5 watt çıkış gücü.
• Alış frekans aralığı 108-999.90 MHz.
• GPS telsize dahil.
• Suya dayanıklı. Suya batsa bile içine su girmiyor.
• 7.4 V 1100 mAh Lithium Ion bataryası var. 1800 mAh LI batarya ve 3 x AA pil kutusu isteğe bağlı olarak satın alınabilir.
• Aynı anda iki sinyali dinleyebilme aynı bandda olabiliyor, dolayısıyla iki ayrı bağımsız alıcı içeriyor.
• Hava durumu yayınlanan ülkelerde bunu alabiliyor ve uyarı verebiliyor.
• 16 karaktere kadar hafıza kanalı etiketliyor. 50 kanala kadar gösterebilen bir spektrum analizörü var, sinyallerin içerisinde konuşma olup olmadığını anlayıp gösterebilen bir sisteme de sahip.
• DCS ve CTCSS ton alma gönderme yapabiliyor.

VX-8GR'nin APRS® özellikleri:
• APRS® 1200/9600 bps data haberleşmesi yapabiliyor.
• Akıllı sinyal gönderme teknolojisine sahip. Hızınıza göre otomatik olarak konum bildiren sinyalini ayarlayıp yolluyor böylece haritada eşit aralıklarla konumlar görünebiliyor.
• İstasyon listesi hafızası 50 adede yükseltilmiş.
• APRS mesaj hafızası 30 adede yükseltilmiş.
• APRS® Packet data bilgisi Digipeater yönlendirme bilgisini de içeriyor.
• GPS özelliği sayesinde ekranda devamlı olarak yönü gösterebilen bir pusulası da var.
• Alınan mesajları belirten led yanıp sönme hızı değiştirilebiliyor.
• DIGI-PATH rota sayısı 7'ye yükseltilmiş.

Ve son söz. Amatör telsizcilik iyi güzel bir uğraş da bu cihaz ile yapılabilecekler pekala akıllı telefonlar ile de yapılabiliyor!

455 Dolar civarında bu linkten ulaşabileceğiniz sitede satılıyor! Oldukça pahalı ama kıymetini bilen için bunun çok da önemli olmadığı da bir gerçek.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi