Ana içeriğe atla

İnternet sansüründe bir adım ileri!

Gün geçmiyor, yurdumuzda uygulanan sansür İnternet kullanıcılarının boğazını biraz daha sıkıyor.

Öncelikle ben benim yerime kimsenin benim neyi görüp, neyi göremeyeceğime karar vermesini istemiyorum. Çocuklarımın da erişeceği içeriğe ben karar verebilir ve onları kendilerine zarar verebilecek içerikten koruyabilirim. Bunu benim adıma yapmak isteyecek hiç bir yönetime de vesayet vermem!

Sonra buna cuk diye oturan bir reklam var onu seyredelim dilerseniz.Reklamda, gencimizin karşısına çıkıp "ooorda durun beyfendi" diyen güvenlik görevlisi var ya, sanırım yakında gerçek olacak. Fiili olarak böyle biri değil ama sanal bir uygulama sizi içeriğine ulaşmak istediğiniz bir siteye girmek isterken durduracak. Öyle kolay kolay da alt edilemeyecek gibi.

22 Şubatta Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu aldığı kararla “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul  ve Esaslar Taslağı”nı yürürlüğe aldı.

22 Ağustos 2011 tarihinden sonra yurdumuzdaki tüm İnternet kullanıcıları BTK tarafından belirlenecek süzgeçlerden birini seçip İnternet'e girecekler. Süzgeçleri umursamayıp bir yolunu bulup aşanlar ise takip edilebilecek.

Şimdiki uygulamaya göre neredeyse tüm pornografik içeriği sahip siteler ne hikmetse engelli. Bunlar ne yaptılar da  bu süzgece girdiler bilinmez.

Ancak süzgece yanlışlıkla giren blogger kullanıcılarına ne demeli? Siteler bir gün gelip de açılsa bu nedenle biri çıkıp pardon der mi? Sanmıyorum.

BTK dilediği gibi belirleyeceği bu süzgeçin kimleri süzdüğünü açıklamayacak. Yani kara listeye giren sitelerin hangileri olduğunu bilemeyeceğiz. Bizim yerimize başkaları hangi sitenin bizim için uygun olup olmadığına karar verecek.

Böylesi bir düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde mevcut uygulamaların daha da kolaylaşacağı ve 10 binden fazla sitenin engellendiği ülkemizde çok daha katı bir uygulamanın rahatça yapılabileceği bir gerçek.

Zaten herhangi bir adli karar olmadan, an itibariyle pek çok siteye erişim yolları kapatılabiliyor. Eğer bu karar uygulamaya geçecek olursa hiç bir denetime tabi olmadan sitelere Türkiye'den erişim son derece basit bir şekilde durdurulabilecek.

Gerçekte kötü içeriğe mi, yoksa bilgiye mi erişimin kapatılmış olduğunu belki de hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.

Konu ile ilgili olarak Danıştay'a yapılan itirazların ne şekilde sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz. Bianet yaptığı başvuru ile bu salvoyu savuşturabilir belki ancak bunun konuyu kararlılıkla takip eden uygulayıcıları durdurabileceğini sanmıyorum.

7 Nisanda İnternet'in 42. yaş gününü idrak ettik. Arpanet denilen İnternetin ilk ilkel halinden  bu yana 42 yıl geçmiş. Biz ülke olarak, İnternetten faydalanma konusunda o kadar gerilere gidemesek de, ben İnternetin bağımsız ve sansürsüz olduğu günleri hatırlıyorum. Şu var İnternet'in oluşumuna hiç bir destek vermeyen bir takım güçler onun denetlenmesi ve kontrolü uğruna yıllardır dünyanın her yerinde çaba harcıyorlar. Gerçek nedenin "küçükleri korumak, büyükleri saymak" olduğunu kimse bana dayatmasın ne olur, her gün yakındaki ilköğretim okulundan sesi geliyor.

Umarım, gelecekte bu olanları hatırlarken güler, geçeriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley