16 Nisan 2011 Cumartesi

İnternet sansüründe bir adım ileri!

Gün geçmiyor, yurdumuzda uygulanan sansür İnternet kullanıcılarının boğazını biraz daha sıkıyor.

Öncelikle ben benim yerime kimsenin benim neyi görüp, neyi göremeyeceğime karar vermesini istemiyorum. Çocuklarımın da erişeceği içeriğe ben karar verebilir ve onları kendilerine zarar verebilecek içerikten koruyabilirim. Bunu benim adıma yapmak isteyecek hiç bir yönetime de vesayet vermem!

Sonra buna cuk diye oturan bir reklam var onu seyredelim dilerseniz.Reklamda, gencimizin karşısına çıkıp "ooorda durun beyfendi" diyen güvenlik görevlisi var ya, sanırım yakında gerçek olacak. Fiili olarak böyle biri değil ama sanal bir uygulama sizi içeriğine ulaşmak istediğiniz bir siteye girmek isterken durduracak. Öyle kolay kolay da alt edilemeyecek gibi.

22 Şubatta Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu aldığı kararla “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul  ve Esaslar Taslağı”nı yürürlüğe aldı.

22 Ağustos 2011 tarihinden sonra yurdumuzdaki tüm İnternet kullanıcıları BTK tarafından belirlenecek süzgeçlerden birini seçip İnternet'e girecekler. Süzgeçleri umursamayıp bir yolunu bulup aşanlar ise takip edilebilecek.

Şimdiki uygulamaya göre neredeyse tüm pornografik içeriği sahip siteler ne hikmetse engelli. Bunlar ne yaptılar da  bu süzgece girdiler bilinmez.

Ancak süzgece yanlışlıkla giren blogger kullanıcılarına ne demeli? Siteler bir gün gelip de açılsa bu nedenle biri çıkıp pardon der mi? Sanmıyorum.

BTK dilediği gibi belirleyeceği bu süzgeçin kimleri süzdüğünü açıklamayacak. Yani kara listeye giren sitelerin hangileri olduğunu bilemeyeceğiz. Bizim yerimize başkaları hangi sitenin bizim için uygun olup olmadığına karar verecek.

Böylesi bir düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde mevcut uygulamaların daha da kolaylaşacağı ve 10 binden fazla sitenin engellendiği ülkemizde çok daha katı bir uygulamanın rahatça yapılabileceği bir gerçek.

Zaten herhangi bir adli karar olmadan, an itibariyle pek çok siteye erişim yolları kapatılabiliyor. Eğer bu karar uygulamaya geçecek olursa hiç bir denetime tabi olmadan sitelere Türkiye'den erişim son derece basit bir şekilde durdurulabilecek.

Gerçekte kötü içeriğe mi, yoksa bilgiye mi erişimin kapatılmış olduğunu belki de hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.

Konu ile ilgili olarak Danıştay'a yapılan itirazların ne şekilde sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz. Bianet yaptığı başvuru ile bu salvoyu savuşturabilir belki ancak bunun konuyu kararlılıkla takip eden uygulayıcıları durdurabileceğini sanmıyorum.

7 Nisanda İnternet'in 42. yaş gününü idrak ettik. Arpanet denilen İnternetin ilk ilkel halinden  bu yana 42 yıl geçmiş. Biz ülke olarak, İnternetten faydalanma konusunda o kadar gerilere gidemesek de, ben İnternetin bağımsız ve sansürsüz olduğu günleri hatırlıyorum. Şu var İnternet'in oluşumuna hiç bir destek vermeyen bir takım güçler onun denetlenmesi ve kontrolü uğruna yıllardır dünyanın her yerinde çaba harcıyorlar. Gerçek nedenin "küçükleri korumak, büyükleri saymak" olduğunu kimse bana dayatmasın ne olur, her gün yakındaki ilköğretim okulundan sesi geliyor.

Umarım, gelecekte bu olanları hatırlarken güler, geçeriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ey Eurovision Sen Kimsin?

Yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor. Ben de bir süredir blog yazılarımı YouTube'a aktarıyorum. Neyse ki, 10 yıl ...