Ana içeriğe atla

Turkcell 3G Toplantısından Aklımda Kalanlar

Turkcell basın toplantısını naklen internet üzerinden yayınladı, ben de Ankara'daki evimden çıkmadan bu tanıtım toplantısına katıldım. Öncelikle. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "Durmak Yok Yola Devam" dedi. Günün gafı buydu. Bir siyasi parti tarafından kullanılırken "durmak yok, yolmaya devam" diye hicvedildiği için bırakılan slogan akılda kalmış demek ki. ADSL'yi iki kere hedef alarak, 3G'nin daha hızlı olduğunu dile getirdi. 4 GB limitli bağlantının 39 TL olduğu açıklandı. 1 milyon müşterinin 3G için başvurdukları ve bu gün itibariyle bu hizmetin verilmeye başlandığı duyuruldu. Doğrusu rakamın yuvarlaklığı biraz soru işareti oluşturdu. USB modemin adı VINN olarak seçilmiş bu hoşuma gitti. Görüntülü Çağrı merkezleri kurulması ilginç. Üstelik buna 4 banka da dahil. Ancak, "akşam eve yorgun argın gelmiş, pijamamı giymiş, darmadağın bir haldeyken, görüntülü olarak çağrı merkezleri ile neden görüşeyim ki?" sorusu sorulmadı ve cevaplanmadı. Bence 3G internet cihazları kullanımının yaygınlaşmasının ne kadar zaman alacağı en önemli bilinmez. Ek olarak 4GB limitli erişim ADSL ile rekabette bir adım öne geçmeyi değil aynı hizmeti vermeyi hedeflediği için pek çok başarılı değil. Açıklanan limit en azından 5 GB olsaydı daha iyi olmaz mıydı? Tüketicinin 3G internet kullanımı için yatırım yapmasına daha çok caziplik kazandırılabilirdi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…