Ana içeriğe atla

Bedava Telefon Görüşmesi

Bedava telefon görüşmesi çok iddialı bir başlık kabul ediyorum ama o kadar çok arayanı var ki. Gerçi arayanı çok olsa da gelen anında kapatıp gittiği için sayfanın "bounce rate"ini artırıyor. Riski alıp, bu konuda bir yazı daha yazmamı sağlayan program Fring. Gerçi blog listemde de Fring Türkiye'nin RSS linkine yer veriyorum ama bilgilendirici bir yazıyı da hakediyor doğrusu. Eğer desteklenen bir akıllı telefon veya pda sahibiyseniz, Edge, 3G ya da wifi (kablosuz) bağlantı üzerinden anında mesajlaşma yazılımlarının tamamına anlık ileti yollayabiliyorsunuz. Voice over IP (internet protokolü üzerinden ses iletimi) programlarının en ünlülerinden olan Skype sonra MSN, Yahoo Messenger, ICQ, Google Talk kullanıcısı dostlarınızın tamanına ulaşıp yazılı mesaj göndermeniz, yetmezse sesli arayarak konuşmaya başlamanız işten bile değil. Telefonunuzun desteklenip desteklenmediğine bakmak isterseniz bu linkten kontrol edebilirsiniz. Aslına bakarsanız 3G ve Wifi desteği olan telefonunuzda çok büyük ihtimalle çalışacaktır. Edge ile konuşma yapamasanız da en azından yazarak haberleşebilme imkanınız var. Fring gerçekten bedava. Kullanım ücreti yok. İndirmek ve kurmak için bir bedel de ödemiyorsunuz. Fring'in SIP desteği var. Eğer şirketinizin bir voice over ip sistemi varsa onun üzerinden dünyanın neresinde olursanız olun, şirketinizin santralinden çıkarak telefon görüşmeleri yapmanız da mümkün. Linux biliyorsanız Asterix isimli programı indirip, evinizde de böyle bir sistem kurabilirsiniz. Sonra mesela, Amerika'dan wifi ile cep telefonunuzu ve Fring'i kullanıp, Ankara'da evinizde kurulu olan Asterix sunucusuna bağlanıp, arkadaşlarınızı Ankara telefonunuzdan arayabilirsiniz (Sıkı Linux bilgisi lazım Asterix kurulumu ve ayarları için). Ayrıca Skype-out özelliğini kullanarak Skype hesabınız üzerinden normal telefon numaralarını çevirmeniz ve konuşmanız da mümkün. Telekomünikasyon dünyasında ortaya çıkan çılgın gelişmelerin en ilginçlerinden biri olan Fring ile bir an önce tanışın. http://www.fring.com/download/ Yukarıdaki adresten size uygun gelen seçeneği belirleyip programı ücretsiz indirebilirsiniz.

Yorumlar

  1. bedava telefon görüşmesi için değil ama (pda, akıllı tlf yok) sırf msn, yahoo msn, gtalk ve skype'i desteklediği için indirip deniycem. Güzel yazı teşekkürler.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…