17 Haziran 2009 Çarşamba

Bedava Telefon Görüşmesi

Bedava telefon görüşmesi çok iddialı bir başlık kabul ediyorum ama o kadar çok arayanı var ki. Gerçi arayanı çok olsa da gelen anında kapatıp gittiği için sayfanın "bounce rate"ini artırıyor. Riski alıp, bu konuda bir yazı daha yazmamı sağlayan program Fring. Gerçi blog listemde de Fring Türkiye'nin RSS linkine yer veriyorum ama bilgilendirici bir yazıyı da hakediyor doğrusu. Eğer desteklenen bir akıllı telefon veya pda sahibiyseniz, Edge, 3G ya da wifi (kablosuz) bağlantı üzerinden anında mesajlaşma yazılımlarının tamamına anlık ileti yollayabiliyorsunuz. Voice over IP (internet protokolü üzerinden ses iletimi) programlarının en ünlülerinden olan Skype sonra MSN, Yahoo Messenger, ICQ, Google Talk kullanıcısı dostlarınızın tamanına ulaşıp yazılı mesaj göndermeniz, yetmezse sesli arayarak konuşmaya başlamanız işten bile değil. Telefonunuzun desteklenip desteklenmediğine bakmak isterseniz bu linkten kontrol edebilirsiniz. Aslına bakarsanız 3G ve Wifi desteği olan telefonunuzda çok büyük ihtimalle çalışacaktır. Edge ile konuşma yapamasanız da en azından yazarak haberleşebilme imkanınız var. Fring gerçekten bedava. Kullanım ücreti yok. İndirmek ve kurmak için bir bedel de ödemiyorsunuz. Fring'in SIP desteği var. Eğer şirketinizin bir voice over ip sistemi varsa onun üzerinden dünyanın neresinde olursanız olun, şirketinizin santralinden çıkarak telefon görüşmeleri yapmanız da mümkün. Linux biliyorsanız Asterix isimli programı indirip, evinizde de böyle bir sistem kurabilirsiniz. Sonra mesela, Amerika'dan wifi ile cep telefonunuzu ve Fring'i kullanıp, Ankara'da evinizde kurulu olan Asterix sunucusuna bağlanıp, arkadaşlarınızı Ankara telefonunuzdan arayabilirsiniz (Sıkı Linux bilgisi lazım Asterix kurulumu ve ayarları için). Ayrıca Skype-out özelliğini kullanarak Skype hesabınız üzerinden normal telefon numaralarını çevirmeniz ve konuşmanız da mümkün. Telekomünikasyon dünyasında ortaya çıkan çılgın gelişmelerin en ilginçlerinden biri olan Fring ile bir an önce tanışın. http://www.fring.com/download/ Yukarıdaki adresten size uygun gelen seçeneği belirleyip programı ücretsiz indirebilirsiniz.

1 yorum:

  1. bedava telefon görüşmesi için değil ama (pda, akıllı tlf yok) sırf msn, yahoo msn, gtalk ve skype'i desteklediği için indirip deniycem. Güzel yazı teşekkürler.

    YanıtlaSil

Ey Eurovision Sen Kimsin?

Yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor. Ben de bir süredir blog yazılarımı YouTube'a aktarıyorum. Neyse ki, 10 yıl ...