Ana içeriğe atla

3G Geç Geldi

Sanıyorum yakın zamanda 3G faaliyete geçecek. Ne derece yayılacak. Ne kadar alternatif oluşturacak hep birlikte göreceğiz. Öncelikle avantajları ve dezavantajları olan bir teknoloji. Tüm radyo frekansı (RF) kullanan teknolojilerde olduğu gibi belli bir takım sınırlamaları var. Ancak taşınabilir cihazlarda kullanılabilmesi gerçekten büyük bir kolaylık. Bakalım gerçekten sıradan insanlar tarafından karşılanabilir bir maliyete ne zaman kavuşacak? 3G kötü yönetim nedeniyle öyle geç geldi ki, başladığı tarihte eskimiş bir teknoloji olacak. Kanaatimce yöneticilerimiz lisanslar için olması gerekenden çok daha fazla bedel aldılar. Oysa lisansdan değil de verilecek hizmetten çok daha uzun zaman elde edilebilecek bir gelir gözlerinden kaçtı. Turkcell ilk ihalede tek başına kazandığı ve o nedenle ihale iptal edildiğinde bu yapılmamış olsa. Lisanslar bedelsiz verilmiş olsa şimdi 3G çoktan kullanılır halde olurdu diye düşünüyorum. Teknoloji ve bürokrasi bir araya gelmesi ve uzlaşması zor kavramlar. Bürokratlar düşünüş yapıları nedeniyle teknolojiyi doğru olarak anlayamıyorlar. Teknoloji artık o kadar hızlı ilerliyor ki. Örnek ortada. 3G'de yaşanan gecikme pek çok şeyi etkiledi. Örneğin vdsl bu yüzden bir yıl geç geldi. Olan, uzun süre yetersiz hizmete fazla ödemek zorunda kalan tüketiciye oluyor. Lisanslar için ödenen gereksiz yüksek meblaları servis sağlayıcılar kimden çıkartacak sizce? Tabi ki kullanıcılardan. Bu durum da daha uzun bir süre içerisinde normal kullanıcıların karşılayabileceğinden pahalıya hizmetin pazarlanması anlamına geliyor. Sizce bu kimin işine yarar? Tabi ki benzeri hizmeti kara hatları üzerinden yapmaya devam eden ve giderek daha da büyük bir kitleye hizmet veren TT'nin! Teknoloji konusunda, kötü yönetilip ceza çektiğimiz yetmiyormuş gibi mali yükünü de biz ödüyoruz. Kimsenin gıkı çıkmıyor. Demek ki herkes durumundan gayet memnun. Alternatifi olmadığı için adsl, gprs için diğer örneklerle karşılaştırıldığında fazladan ödemek zorunda kaldığımız paralara acıyorum. Sanırım bu fazladan ödeme durumu 3G için de geçerli olacak. Kriz bahane ürün ve hizmetlere gereğinden fazla öderiz biz, ahh ne şahane! Akıl sağlığınız, sizinle kalsın.

Yorumlar

 1. Ben özellikle böyle yapıyorlar diye şüpheleniyorum artık. Yıllarca telekomu satamadılar, yıllar sonra üç otuz paray a gitti. Alan firmaya parasını en kısa zamanda geri kazandırmak için her şeyi yapıyorlar. Geniş bant internet için ne 3g ne wimax ne kablo rakip olamadı oldurulmadı

  YanıtlayınSil
 2. Kamuran, yorumun için teşekkürler.
  ADSL öne sürülürken o sıralarda göreli olarak çok yaygın geniş band erişimi olan kablo internet bilinçli olarak bitirildi. Bu sayede ADSL büyük patlamasını gerçekleştirdi. Bu arada olan kablo internet firmalarına oldu. Oysa iyi bir alternatif oluşturabilirdi o da ayrıca özelleştirilse. En azından piyasa tekel değil oligopol olurdu. Kullanıcılara yazık oluyor.

  YanıtlayınSil
 3. 3G bir gelse de şu benim ConnectCard'ım hızlansa :)

  YanıtlayınSil
 4. Az kaldı. Dayanın! Umarım sabit ücretli data hattınız da vardır...

  YanıtlayınSil
 5. Evet var yeni aldım ama pişmanım. Beklediğim hızda değil. Bakalım 3G ile ne kadar farkedecek. 3G gelince sabit ücreti artırmazlar umarım...

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…