4 Haziran 2008 Çarşamba

Hafızamı nasıl geliştiririm?

Hafızam, suya yazılan yazı gibi oldu diyorsanız, siz de okuyun, derin tecrübelerimden yararlanın istedim ve hiç alakası yokken genellikle teknolojik konulara ayırdığım bloğumu bu defa sağlık ile ilişkilendirdim. Konumuz: "hafızamızı nasıl korur ve geliştiririz"... Yazacaklarımı unutmadan hemen tuşlara dökmek istiyorum. İşte başlıyoruz. Yaş belli bir yere gelip, zaten zayıf olan hafızam balıklarınkini kıskanır düzeye inince "birşeylerin eksikliğinden midir acaba?" diye düşünmeye başladım. Yıllardır kırmızı et yemem (1996'dan beri). Balık, tavuk, hindi vs. eti yesem de bunlardan alınacak b12 vitamini miktarı az olduğundan, sanıyorum zaman zaman b12 iğne takviyesi yaptırmam gerekiyor. Ancak zorunda kalmadığım zaman kaba etime iğne yemek işime gelmiyor... Eğer sizin için de sakıncası yoksa, bu çözümü geçelim... Sanırım bu konuda pek bilinen öneriyi hemen hatırlarsınız; "bol bol bilmece, bulmaca çözün" denir. Ne yalan söyleyeyim pek de sevmem bilmece bulmaca çözmeyi. Bu aralar çeşitli sitelerde popüler olan bilgi yarışmaları bile bir yerden sonra sıkıyor. O nedenle "başka bir yol var mıdır" diye bir yandan araştırmaya, diğer yandan da eş, dost, akraba bu konuda neler yapıyor izlemeye karar verdim. Tahmin edersiniz ki, neyi araştıracağımı pek hatırlayamadığım için araştırma konusunda fazla başarılı bir sonuç elde etmem pek mümkün olmadı. Tam "yahu, zaten benim genetik yapımda da pek iç açıcı bir durum yok, mesela anneannem, çocuklarından birini çağıracakken bile önce diğer 4'ünün adını söyler; sonunda asıl çağırmak istediğinin adını söyleyebilirdi" diye düşünmeye başladığım dönemde baldızım elinde bir kutu hap ile çıkageldi. Aman ne hoş bir şey. Hapı yut daha iyi hatırla! Kim istemez bunu? Neyse mahallemizdeki yarı aktar, yarı yöresel pazara doğru yollandım. bir yandan da hapın adını unutmamaya çalışıyorum. Mesafe 400 metre kadar olduğundan, takdir edersiniz ki çok zor oldu (Yok canım abartıyorsun demeyin. Bu aralar biri ile tanışırken -özellikle de büyük ihtimalle bir daha görmeyeceğim biri ise- elini sıkarken söylediği ismini daha elimi çekip aşağıya indirirken unutuyorum). Neyse bu ilaç kılıklı hapın adı "Ginkgo Biloba" . İçini açıp bakınca rahat 200 hap alacak yere neden 60 tane tıkmış olduklarını düşünüp, bu yeşil MDF'den yapılmışa benzeyen hapları denemeye karar verdim... (cesarete bak, ya zararlıysa?) Tabi hem teknoloji sever, hem de araştırmacı kişiliğim nedeniyle, bu hap konusunda en güvenli bilgi kaynaklarından biri olan İnternette (!) araştırma yapmaya karar verdim. Biraz da süpheci biri olduğumdan, büyük olasılıkla aslında plasebo olabileceğini daha da kötüsü beklenmedik etkilerle karşılaşabileceğimi ilk bir iki siteden sonra anlar gibi olsam da, şu sitedeki blogda konu ile ilgili olarak yazılan yararları sizin de dikkatinize sunayım dedim... (Parantez içindeki italik yazılar benim yorumlarımdır). Ginkgo Biloba Faydaları ve Kullanım Alanları:

Vitiligonun (ala) durdurulmasına ve yeniden pigment oluşumuna yardımcı olabilir. (Ah, bunu Michael Jackson günden güne beyazlarken neden kullanmadı ki?)

Troid bezinin düzenli çalışmasına katkıda bulunur.

Zihni açar, yorgunluk ve stresi azaltır.

Beynin beslenmesine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir. (İşte budur, atalım hapları günde iki kere ki; hafızamız düzelsin).

Öğrenme yeteneğini arttırır, aktif ve zinde bir vücut oluşmasına yardım eder. (şiir gibi, yok yok, daha çok burç falı gibi).

İktidarsızlık ve sertleşme problemlerinde faydalıdır. (buradan sonra koptum işte).

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Metabolizmayı hızlandırabilir ve sindirime yardımcı olur.

Sinerjetik etki ile vücut dayanıklılığını arttırır, enerji verir, yorgunluğu azaltır.

Vücüdun enerji muhafaza etmesine yardımcı olur, nükleik asit ve protein sentezini hızlandırır.

Kan şekerininin dengelenmesine yardımcı olur.

Çiçeklerin tozlanma zamanında allerjik reaksiyonların önlenmesinde faydalıdır. Anti-allerjik özelliği vardır.

Zihinsel dayanıklılığı arttırır.

Serbest radikallerin hücre tahribatını azaltır. (Doğal antioksidan)

Kan yapıcıdır. Soğuk el ve ayaklarda faydalı olabilir.

Yaşlılarda,bunama belirtilerini azaltabilir. Alzheimer hastalığında yardımcıdır.

Kulak çınlamasını önlemede faydalı olabilir. ---------------------------------------------------- Yani, hani bir de kuş gribi, ateşli kanamalı kırım kongo ve aids tedavisinde yardımcı olur deselerdi tam olacaktı. Bu kadar hastalığa etkili ise; "kimbilir ne kadar yan etkisi vardır acaba" diye düşünmeden edemedim. Gene de bir kutu edinmiş olduğumdan "deneyelim görelim" kobay mantığıyla hapları yutmaya başladım. Tek sorun bir sabah, bir de akşam almam gereken hapları almayı hatırlamak. İlk bir hafta bu konuda pek başarılı olduğum söylenemez. 14'te 2 skoru ile performansım süper sayılmaz... "En azından hapları sabah akşam almayı hatırlayabilirsem bile plasebo etkisinin yanında gerçek bir gelişme sağlanmış olur" diye düşünüyorum. Haplar, işe yarar da, hafızam eskisinden daha iyi olursa ve tabi ki unutmazsam size sonuçları yazarım... Kalın sağlıcakla.

10 yorum:

 1. gelismeleri merakla bekliyorum burcak bey. umarim umdugunuzu bulursunuz...

  YanıtlaSil
 2. Burçak Kardeşim Merhaba,

  Ben de (reklam olmasın ama) bu hapların bitkisel olmaları nedeniyle en azından bir zararı olmayacağını düşünüyorum.Sonuç alacağını zannediyorum. Ancak yüksek tansiyon sorunu olanlar DİKKAT etmeli.
  Mustafa Kemal Yünel

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Mustafa Kemal Yünel,

  Yorumunuz son derece doğru.
  Ben de sonuç alamayacağımı biliyorum ama bizimkisi Nasrettin Hoca hesabı, ya tutarsa diye. Zaten hoşluk olsun diye yazmıştım...

  Görüşmek dileğiyle...

  Okuyup yorum getirdiğiniz için teşekkürler.

  Saygı ve sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Mustafa Kemal Yünel,
  Madem işe yarayabilir diyorsunuz üstelik tansiyonla ilgili de bir problemim olmadığına göre unutmadan gidip bir tane daha içeyim şu haptan.
  Sevgi ve saygılarımla... :)

  YanıtlaSil
 5. Burçakcım alan adın hayırlı olsun. Doğrusu int.de yazı okumak ne kadar zor gelse de doğrusu senin yazılarının ayrı bir tadı var. Bence bu konuda kendini geliştirmelisin. İyi bir yazar olabilirsin. Sende iyi bir cümle disiplini ve konuya giriş ve çıkış da bölümlerinde de ilginç bir kıvraklık var. Ayrıca araya sıkıştırdığın incelerde bence bayağı keyifli... Tebrikler. Yürü be oğlum kim tutar seni:)

  YanıtlaSil
 6. Burçakcım alan adın hayırlı olsun. Doğrusu int.de yazı okumak ne kadar zor gelse de senin yazılarının ayrı bir tadı var. Bence bu konuda kendini geliştirmelisin. İyi bir yazar olabilirsin. Sende iyi bir cümle disiplini ve konuya giriş ve çıkış bölümlerinde de ilginç bir kıvraklık var. Ayrıca araya sıkıştırdığın incelerde bence bayağı keyifli... Tebrikler. Yürü be oğlum kim tutar seni:)

  YanıtlaSil
 7. ben hafızamı nasıl geliştiririm sorusuna yanıt ararken sizin bu sitenizi buldum :):) ya burçak hocam aynı benim kafadan düşünüyorsunuz :):) ama sonuçları merak ediyorum eee nasıl ?? :):)

  YanıtlaSil
 8. burçak hocam sonucunuzu bekliyorum :):)

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. Oyuncu, her şey boş. Ayaklarını sıcak tut başını serin, düşünme derin. Her şey yoluna giriyor :)) Şaka bir yana herkes belli ölçülerde hafıza kaybına uğrar. Önemli olan unutmaman gerekenleri aklında tutmak için araçlar bulmak. Mesela yapılacak işleri not alıp sık sık kontrol etmek falan. Tabi herkesin kendince birtakım buluşları olacaktır.

  YanıtlaSil

Ey Eurovision Sen Kimsin?

Yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor. Ben de bir süredir blog yazılarımı YouTube'a aktarıyorum. Neyse ki, 10 yıl ...