Ana içeriğe atla

10 Madde Oku Hayatın Değişsin - 5


Bu yazıda tanışma ağırlıklı bir seyir izleyeceğiz. Bir insanın sizi sevip sevmeyeceğine karar verdiği o ilk bir kaç saniyeyi iyi değerlendirmeniz yararınızadır. Tabi herkeste böyle olmaz, insanlar birbirine benzer ama tüm etkilere de aynı şekilde karşılık vermezler. Bunu da aklınızda bulundurun.

10 madde okuyup hayatınızı değiştirmeye hazırsanız, başlayın!

1- Az tanıdığın birine rasladığında elini uzat ve adını söyle. Adını hatırlamayabilir. Genelde okul arkadaşlarınızda olur. Çekinecek bir şey yok tanırsa ve adınızı hatırlarsa size adınızla hitap edecektir zaten. Siz adını hatırlamadıysanız sorun. İpucu genelde gördüğünüzde ilk aklınıza gelen isim doğrudur. Yine de emin değilseniz riske girmek size kalmış.

2- Tanıştığın herkes senin bilmediğin birşeyler biliyordur. Onlardan öğren. Tamam insanın beyin kapasitesi oldukça geniş olabilir ama bilmediğiniz şeyler hep olacaktır. Her ne kadar artık akıllı cihazlar ile bilgiye ulaşmak son derece kolay olsa da sosyalleşmek de bir diğer iyi davranış şeklidir. Hiç aklınıza gelmeyen şeyleri başka insanlardan öğrenebilirsiniz.

3- Tanıştığın herkesin bir şeylerden korktuğunu, bir şeyleri sevdiğini ve bir şeyler yitirmiş olduğunu unutma. Hangi konunun karşınızdaki kişide neleri tetikleyeceği belli olmaz. Ama yine de tahrip edici olmamaya çalışarak sosyalleşmek iyidir. Saygılı olun. Saygı ve sevgi karşınızdaki kişiyi aynaya çevirir ve koruma duvarlarını da kaldırır. Ne ekersen, onu biçersin sözü doğrudur. Davranışlarınıza biraz ölçü kattınız mı sizden iyisi olmaz. Unutmadan insan ilişkilerinden vazgeçilmezlerden biri de toleranstır. Hoşgörüden farkı toleransın sınırlarının bulunmasıdır.

4- Açık ve yaklaşılabilir ol. En iyi arkadaşın olacak insanla her an tanışabilirsin. Hepimiz bizi başkalarından koruduğunu düşündüğümüz zırhlarımızı ve maskelerimizi takmadan kapıdan adımımızı atmayız. Oysa bunların bizi koruduğu tartışmalıdır. Hatta belki de hayatımızda en çok değer verebileceğimiz kişileri de püskürtebileceğinden inanılmaz kayıplara neden olabilirler. İyisi mi savunma kalkanlarınızı daha az kullanın.

5- Daha yakından tanımak istediğin bir kimseye onun en çok tanışmak istediği beş kişiyi sor. Böylece karşınızdaki insanın nelere ve ne tür insanlara ilgi duyduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Tabi arkasından "neden?" diye sorarak daha da iyi bir analiz yapabilirsiniz.

6- Tanışmak istediğin birine gülümseyerek yaklaş ve kendini şöyle tanıt: “adım adam brown, sizinle şimdiye kadar tanışma zevkine sahip olamamıştım”. Güzel bir başlangıç ama emin olun Adam Brown yerine kendi adınızı soyadınızı söylerseniz zamanla ortaya çıkabilecek karışıklıklardan etkilenmezsiniz. Diğer yandan sözleri tamamlayan vücut dilidir. Dolayısıyla vücut dilinizi uygun kullanmazsanız dünyanın en güzel cümlelerini de kursanız, istediğiniz iyi etkiyi yapmayacağını aklınızda bulundurun.

7- Tanıştığın herkesin “beni farkedin, önemsendiğimi hissettirin” yazılı görünmez bir levha taşıdığını unutma. Bunun söyle bir yararı olabilir. Her birey kendine özgü bir evrendir. Bu durumu onu tanıdıkça daha iyi anlayabileceğiniz ortadadır. Birine değer verdiğinizi göstermek onun evrenine adım atabilmek için bir imkan sağlar. Kimi evrenin kapısında ise odun yığınına takılıp düşebilirsiniz aman diyeyim!

8- Çocuklarının öğretmenleriyle tanış. Bunun faydaları anlatmakla bitmez. Çocuklarınızın size hiç göstermedikleri dünyaları hakkında fikir edinmek bile paha biçilmez bir deneyim olabilir. Ayrıca aldıkları notlarda öğretmenin kanaatini etkilediğini unutmayın.

9- Yeni biriyle tanışmak için asla çok meşgul olma. Unutmayın sadece tembel insanların boş zamanı olmaz. Sizi çok meşgul eden işler, siz bitseniz de bitmeyecek olduğu için çevrenizdeki bireylerle tanışma şansını, yoğunluk gibi aslında olmayan bir nedene kurban etmeyin. 14 milyar yıldır evren genişlemeye devam ediyor. Belki bir o kadar daha edecek. Olduğunuz yerde hareketsiz dursanız bile, bir saniye önce durduğunuz yerde bir daha hiç bulunamayacağınızı unutmayın. Yani gelişim ve değişim sürer gider ama belki bir daha aynı noktaya dönmek için fırsatınız olmayabilir.

10- Ebevenyler çocuklarını tanıştırdığında “anneniz babanız sizi o kadar övüyor ki sizinle çok tanışmak istiyordum”de. Yine iyi bir başlangıç cümlesi ama böyle şeyleri içselleştirmediğinizde (Yine kullandım o kelimeyi) başınıza olmadık işler açabilirsiniz. Söylemek istediğim; buna karşınızdaki kişi "Yaa öyle mi? Ne diyorlar hakkımda? Söyle bakalım." dediğinde, apışıp kalmayın. Başlangıçta iyi bir söz söylediniz, hazırlıklı olup o iyi sözün hakkını verin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi