5 Mart 2015 Perşembe

10 Madde Oku Hayatın Değişsin - 1


Önsöz: Yarın Ölecekmiş gibi hayatınızın hakkını verin. Bir başka yaşamınız olabileceği üzerine çok spekülasyon bulunsa da, kanıt bulunmuyor.

İlkokul arkadaşım Haydar, bulup, göndermiş. Ekşi Sözlük'de Hayata Dair Küçük Elkitabı. Madde, madde iyi yaşam önerileri yüklü.

Ben de, çok lazımmış gibi, maddeleri tek, tek ele alıp, değerlendirmeye karar verdim. Her yazıda 10 öneri ile hayatınız değişmeyecek tabi ama belki bir işinize yarar. Örnek olarak, kendinizi yüceltme yolculuğunuzda aklınızın bir köşesine alacağınız üç öneriyi bulursunuz belki de. Kim bilir?

İçlerinden istediğim sıra ile seçip, yorumluyorum. Hazırsanız, başlayalım.

1 - Sıkı Tokalaş Kendinize güvendiğiniz mesajı verir. Diğer yandan karşınızdaki kişiye üstün olduğunuz sinyali de çakar. Karşınızdaki tokalaşırken kendi eli üstte kalacak şekilde çevirmeye meyilli, kendini beğenmiş bir "ben kimim, biliyor musun?" budalasıysa bu hareketle onun ilk savunmasını aşmış olursunuz. Ama bu durumda arkadan geleceklere de hazırlıklı olmanızda fayda var tabii. En basit anlamda, "sana elimi uzatıp, sıkıca kavrıyorum. Ben kendime güveniyorum, sen de bana güvenebilirsin" demenin bilinen bir kısa yoludur. Tabi kültürden kültüre anlamı değişebilir. Bunu da aklınızın bir köşesinde tutmakta fayda var.

2- Sır Sakla Her bildiğinizi söylemek, içinizde bir şey tutmamak, hayatı özümsemenize yaramaz. Bunun için sindirim sisteminiz var. Dolayısıyla ketum olun. Karşınızdaki insanlar herşeyinizi bilirlerse, bir sonraki adımlarını ona göre atarlar. Bu sonraki adım sizin için hiç de iyi sonuçlar vermeyecek olaylara gebe olabilir. Siz siz olun, hep kendinize büyük kısmı saklayın. Genelde kötülük en yakınınızdakilerden gelir. Saf ve dürüst olma işini, boşboğazlık seviyesine taşımayın.

3- Oyunu Kullan Demokrasi, vatandaşlık kavramı üzerinde eşit olan, ancak diğer konularda aralarında oldukça büyük farklar bulunan bireylerin kendilerini temsil edecek bireyleri seçip, yönetmek üzere görevlendirdiği bir rejimdir. Görüşlerinizi tam olarak temsil edemeyeceğini düşündüğünüz bireyler seçmek için oy vermenin hiç bir şeyi değiştirmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak oy vermemeniz durumunda, sizin gibi düşünüp oy vermeyenlerle birlikte, kötü de olsa temsil edilme şansınızı kaybetmiş olursunuz. Bu nedenden dolayı ülkenizin ve kendinizin başına gelenlerden birinci derecede sorumlu olursunuz. "Banane, ben oy vermedim, beni bağlamaz olan hiç bir şey" diye düşünmek 7 yaş altı çocuk tepkisi vermektir. Kötü de olsa temsil edilmek, hiç temsil edilmemekten iyidir.

4- Dırdır Etme Dırdır, kendinde birşeyleri eksik bulan kişilerin bunu karşılarındaki insana yansıtma şeklidir. Karşısındaki insanı olduğu gibi kabul etmeyip, bunu dırdır ederek değiştirebileceğini sanmak anlamsızdır. Dırdır ve bir adım ötesi olan pasif agresif bozukluk (bak bana ne yaptırdın!) kendinizi ve karşınızdaki insanı mutsuz eder. Bu sevgisizlik ve kopukluk giderek daha kötü hale gelir. Düzelmez. Karşılıklı anlayış ve saygı üzerine kurulu olmayan ilişkilerin önce aşkı, sonra sevgisi yok olur. Evet, ne şaşırıyorsunuz, "dırdır" ile olur bunlar! ETMEyin!

5 - İnsanları sorunlarınla bunaltma. Biri sana, nasıl olduğunu sorduğunda “harika, daha iyi olamaz”, iş güç nasıl dediklerinde" de “mükemmel, hergün daha iyiye gidiyor” de Herkesin derdi vardır. Sizin hatırınızı sorarlarken gerçekten nasıl olduğunuzu merak ettiklerinden değil, sizi önemsediklerini göstermeye çalıştıklarından öyle davranırlar. Olumlu bir cavapla hem kendi gününüzü hem de karşınızdaki kişinin gününü daha güzelleştirmek için ilk adımı atmış olursunuz. Her şey berbat olsa da, düzeltmek için iyi bir moral gibisi yoktur. Kötü moral, er ya da geç sizi öldürür. İyimser olmak bu yüzden iyidir. Ömrünüzü uzatır. Mutlu olmanızı sağlar. Kendini iyi hissetmek ise, bir zihinsel durumdur. Hastalıklardan ve hayat enerjinizi emen vampir kişiliklerden sizi korur.


6- Biten aşk ilişkisinin ardından “hepsi benim hatamdı” diye açıkla. Aslında bu doğru da. Siz kanatsız melek de olsanız, ayrıldığınız kişiyi bulan onunla bir ilişki yaşayan, yine sizsiniz. Öylesini bulup, çuvalamak da sizin hatanız değil mi? Zaten yolunuza devam edeceksiniz, başkasında hata aramaya ne gerek var? Durumu kabullenmek rahatlatır. Şöyle geçmiş ilişkilerinizi bir düşünün, göreceksiniz, hepsi sizin hatanızdı. Daha yapılacak başka bir sürü hata varken, yolunuza devam edip, aynı hatayı yapmakta ısrar etmeyin. Daha da kötüsü, olanları kafanıza takıp yıllarca "ah keşke"lerle yaşamayın. Bu arada hatalarınızla sizi sevecek bir kişiyi gözden kaçırıyor olabilirsiniz.

8- Paylaş Kimi şeyler paylaştıkca daha işe yarar ve büyür. Bilgi böyledir. Üst üste konulan tuğlalar gibi, bilgi de paylaştıkça büyük bir insanlık mabedinin kurulup mutlu yarınlara ulaşmak için yolu oluşturur. Sadece bilgiyi değil, maddi varlıklarınızı da paylaşmak sizi fakirleştirmez ama ihtiyacı olanları zenginleştirir. Paylaşma, karşılığında mutluluk getirir. Bu durumda sadece vermek değil, almaktır da. İnsanları birbirine yaklaştırır ve dayanışmayı artırır.

9- Lider ol. Bir kızakta yalnızca öndeki köpeğin doğru dürüst manzarası olduğunu unutma. Gayet açık değil mi aslında bu önerme? Sanırım liderlik sarhoşluğu denilen şeyi böyle bir zihinsel durum oluşturuyor. Yine de dikkatli olun, kızakta en önde olsanız da arkadaki köpekler poponuzu ısırabilecek en iyi konumdaki türdeşlerinizdir. ;)

10- Elinde içki kadehiyle asla fotoğraf çektirme. Görenlerin zamanı, mekanı, aslında olanı ve kadehin içindekini gözardı edip, senin kişiliğin üzerine gereksiz spekülasyon yapılmasına neden olabilir. Böyle bir fotoğrafı görenler, ister istemez alkole olan bağlılığınızı düşünüp, size olan bakış açılarını olumsuz yönde değiştirirler. Bir gün gelir, gözler önünde, yüksek bir mevkiye erişirseniz, olmadık bir zamanda, biri bu fotoğrafları bulup burnunuza sokuverir.

"Kişisel Gelişim" yazı dizisi devam edecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ey Eurovision Sen Kimsin?

Yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor. Ben de bir süredir blog yazılarımı YouTube'a aktarıyorum. Neyse ki, 10 yıl ...