Ana içeriğe atla

Amatör Telsizcilik Nedir?


Amatör telsizcilik bir hobidir.

Hiç bir menfaat gözetmeksizin, kendi kişisel gelişiminiz ve boş zamanlarınızı değerlendirmeniz için elektronik, haberleşme gibi konularında yaptığınız araştırmalar, faaliyetlerdir. Kimi zaman ise sadece mandala basıp birileri ile konuşmaktır.

Sosyal medya ile çok ciddi benzer yanları olan bu uğraş, lisans gerektirmesi, sınava girmek zorunluluğu olması nedeniyle biraz da teknik bilgi istemesi yüzünden herkesin kolayca yapabileceği bir uğraş değildir. Ancak böyle şeyler gerçekten yapmak isteyenler için hiç bir zaman engel olmamıştır.

Amatör telsizcilerin haberleşme teknolojileri hakkındaki bilgileri nedeniyle acil durumlar söz konusu olduğunda da topluma katkı verebilmeleri söz konusu olabildiğinden faaliyetlerinden bir kısmı kamuya yararlı kabul edilmektedir.

Kamu yararı önemli ancak ana konu değildir! Bunun nedeni esasen amatör telsizcilikle uğraşanların öncelikle kendilerini geliştirmek için çaba sarf etmelerinden kaynaklanmaktadır. Sonuç itibariyle kendini geliştirmenin de kamu açısından yararlı olduğu düşünülebilir. Tüm bireylerin kendini geliştirdiği bir toplum bir şekilde gelişmiş olur.

Eğer elektronik, haberleşme gibi konulara meraklıysanız Amatör Telsizcilik keyifli bir hobi ve kendini geliştirme için iyi bir başlangıç olabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley