9 Eylül 2013 Pazartesi

Bulut Veri Depolama Teknolojisi Cebinizi Koruyor

 

Teknoloji gelişip, günden güne daha kolay ulaşılabilir oldukça, hayatımız giderek kolaylaşıyor. Bulut depolama çözümleri sayesinde verilerimizi güvenli bir şekilde saklamak geçmişte bir hayalken, artık giderek alıştığımız bir gerçek haline dönüşüyor. Üstelik, veri depolamak için katlandığımız maliyet de giderek azalıyor.
Merhaba,

Hiç bir şey durup dururken icat edilmiyor. Yenilikler, genellikle adım adım eskilerini yapmak için gereken bilginin üzerine eklenerek ortaya çıkartılıyor. Tıpkı tuğlalardan bir duvar örmek gibi. Tuğlalar birer birer üst üste konulup, aralarına onları bir arada tutan harç eklenip, duvar oluşturuluyor.

Bilgi birikimi de bu şekilde büyüyor. Binlerce yıldır ürettiğimiz bilgi, birbirinin üzerine eklenerek hayatımızı kolaylaştırıyor. Bilişim teknolojisi de bu yaklaşım için bir istisna değil.
Görsel http://itlaw.wikia.com/wiki/Punched_card adresinden alınmıştır.

Depolama, bilişim teknolojisinde önemli bir konudur. Bilgiyi işlemek için hafızaya ihtiyacınız vardır. Ancak o anda işinize yaramayan ama daha sonra lazım olacak bilgileri saklamak için de bir veri deponuz olması gerekir. Kısmen bizlerin kısa dönemli ve uzun dönemli hafıza yapımıza benzer bu durum.

Veri depolamak için çok çeşitli yöntemler yıllar boyunca denendi ve gelişti. İlk depolama ortamlarından biri punch card (delikli kart) denilen bir kartondu. Veri depolamak için kartonun üzerine belli delikler bir makine aracılıyla açılır, daha sonra bu delikler okutulduğunda veri yeniden kullanılabilirdi. Her bir kart 960 bit bilgi depolayabiliyordu. Dolayısıyla bir çalışmanızı bu kartlara deldiğinizde en basit program bile bir tomar kart kaplıyordu. Şaka olsun diye arkadaşınızın elinizdeki kartlara vurup yere düşürmesi, günlerce çalışıp yazdığınız bir programın ve hesaplamaların sonsuza kadar kaybolması anlamına gelebiliyordu. Çünkü kartları aynı sıraya sokamadınız mı, bir daha o verilere ulaşmanız mümkün değildi.


Delikli kartla çoğumuz ilk defa pazar filelerini taşırken el kesmesin diye kullandığımız taşıma askılarının tutacak yerine sarılmış sarı kartonu açtığımızda karşılaştık. Bu da sanırım teknolojik atıkların yeniden kullanımına ilginç bir örnek olarak anılarımızda kaldı.


Delikli Kart aslında bilgisayarlardan önce dokuma tezgahlarında kullanıldı. Aynı deseni yeniden gerçekleştirmek ve hatasız dokumalar oluşturmak ancak her deseni hatırlayacak delikli karton şeritler ile mümkün olmuştu. Son derece karmaşık mekanik bilgisayarlar 18. yüzyılın başlarından 20. yüzyılın sonlarına kadar (1725-1975) desenleri delikli karton şeritler üzerinde kayıtlı tuttu. 1970-80'li yıllarda teleks mesajlarımızı da benzer delikli şeritlerde sakladık. Manyetik ortamlar görevi devralıncaya kadar böyle sürdü gitti.

Manyetik ortamlar bir yandan küçülüp, diğer yandan kapasitelerini artırdılar. Günümüze kadar bu durum sürdü. Manyetik şerit bantlar, compact kaset teypler, Floppy diskler, sabit diskler verileri depolayan medya oldu. Halen de bu durum kısmen devam ediyor. Arada ortaya çıkan optik depolama çözümleri de hem müzik ve film dünyasını hem de bilgisayar teknolojisini yeniden şekillendirdi. Günümüzde silikon esaslı devreler depo alanı olarak yükselen yeni değer gibi görünüyor. Hepimizin cebindeki akıllı telefonların depo hafızaları, usb hafızalar, ssd denilen bilgisayar depolama aygıtları bu yeni ortama örnek verilebilir.

Akıllı taşınabilir cihazların çoğalması ve İnternet erişim hızlarının artıp, bağlantı maliyetlerinin azalması yeni bir yaklaşımı kuvvetlendirdi. Verilerimizi kendi fiziksel ortamlarımıza depolamak yerine bulut bilişim çözümlerine yönelmek. Kendine göre bazı olumsuz yanları var bu sistemlerin. Örneğin verilerinizin başkalarının eline geçmesi halinde oluşabilecek istenmeyen durumlar gibi. Verilerinizi elinizin altında değil de yeri kim bilir nerede olan bir veri merkezinde depolanması gibi. Ancak işlevsellik kimi zaman böyle olumsuzlukların önüne geçebiliyor.

Öncelikle, akıllı cihazların artması ile tarihin hiç bir döneminde olmadığı kadar çok fotoğraf ve film birikimi ortaya çıkmaya başladı. Bunların bulut bilişim depolarında depolanması nispeten hassas verilerle göre daha kabul edilebilir bir durum. Üstelik paylaşılmaları durumunda gelen ziyaretçiler nedeniyle bir sosyal medya unsuru olarak da karşımıza çıkıyorlar. İçeriğin takip edilmesi ve izlenmesi ise reklam verenler için de güzel bir ortam olması anlamına geliyor. İşte bu nedenle İnternet devleri resim ve film içeriği oluşturan ve yükleyen kullanıcıları çok seviyorlar. Onlar için çeşit çeşit imkanlar sunuyorlar. Örneğin Google ve Yahoo fotoğraflar için sınırsız depo alanı sunuyor. Sadece bu kadarla da kalmayıp, pek çok çevrim içi aracı da sağlıyorlar. Fotoğrafları düzenlemek, değiştirmek, kırpmak gibi pek çok temel fonksiyonun yanında gelişmiş fotoğraf işleme imkanları da mevcut. Bir yandan kullanıcılara neredeyse sınırsız depolama alanı sağlanırken yaratılan trafikten de reklam gösterimleri sayesinde gelir elde ediliyor. Böylece çalışanların ücretleri, donanım masrafları, veri merkezlerinin yeri için yapılan masraflar ve kar beklentisi karşılanıyor. Bu şirketler küresel ekonominin en büyük reklam şirketleri haline geldilerse, bu işin yapılan yatırımın karşılığını verdiğini söylemek mümkün sanırım.

İnternet erişim hızları ve mobil akıllı cihazlarımızın erişim maliyetleri düştükçe giderek daha fazla verilerimizi bulut veri depolarında tutacağız. Bu nedenle yüksek veri depolama ihtiyacı olmayan akıllı cihazlarımız da daha düşük maliyetlerle üretilebilecekler. Durum bir tür kazan - kazan (win - win) yaklaşımı olarak değerlendirilebilir.

Veri güvenliğine yönelik çözümler de geliştikçe, bulut depolamanın daha çok tercih edilebilir, depolama medyalarının bu işi profesyonelce yapanların veri tarlalarında olmasından dolayı depolama kapasitelerinin harcanmayıp, optimum kullanılabileceği, dolayısıyla daha çevreci olacağı düşünülebilir. Tabi yine de hassas veriler için elimizde bir miktar depolama medyası bulundurmak akıllıca olabilir.

İyi günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Gerçek ve Hakikat

Hakikat kırılgandır ve kişiden kişiye değişir gerçekse nispeten daha sağlam bir kavramdır. Örneğin kapalıyken televizyonun kumandasının açma...