13 Şubat 2013 Çarşamba

LED Ampul ve Avantajları


Nesne ve kavramların deklare ettikleri ile gerçekleştirebildikleri çoğu zaman farklı olur.

Mesela, Enkandesant (flamanlı) ampuller ışık ürettiklerini deklare ederler ama aslında tükettikleri enerjinin  yaklaşık %80'ini ısıya çevirirler.

Bu yüksek enerji tüketimi aydınlatmanın gereksiz enerji tüketimi anlamına gelmesi ile sonuçlanmıştır.

Enkandesant ampuller yerine gelen Floresan (tasarruflu) ampuller nispeten daha verimlidirler. 100 Watt'lık bir enkandesant ampul yerine 20-23 Watt'lık bir floresan ampul aynı miktarda ışığı verebilemektedir.

Floresan ampullerin de ciddi bir sorunu vardır. Kırıldıklarında içlerindeki civa açığa çıktığı için eğer ortamdan uzaklaştırılamazsa yaşayanları zehirler. Bozuk olanlar çop alanlarına sağlam olarak ulaşamadıkları için çevreye ciddi miktarda civa yayılmış olur. Floresan ampullerin ışık miktarları kolay kolay azaltılıp çoğaltılamaz.

Bu aralar giderek daha makul bir ışık kaynağı haline gelen Led'ler oldukça tasarruflular. 5 Watt'lık bir led ışık kaynağı 100 Wattlık enkandesant ampulün verdiği ışığı verebilir.

Led ışık kaynakları ilk olarak dolmuşların, taksilerin orasında, burasında aksesuar olarak kullanılarak hayatımıza girmiş olsa da kullanımları ile önemli miktarda enerji tasarrufu yapılabilir.

Led ışık kaynakları yaygın olarak evlerde kullanılan televizyonlarda kendilerini gösteriyorlar. Bu bile önemli enerji tasarrufu demektir.

Şimdilik fiyatları yüksek de olsa yakın zamanda makul fiyatlara düşeceklerini söylemek falcılık olmaz. Renk konusunda da sınırsız imkan bulunması LED ışık kaynaklarını cazip kılar. Aynı zamanda verdikleri ışık miktarı da ayarlanabildiğinden oldukça kullanışlı sayılırlar.

Led ampuller ısınma ile ilgili sorunları olmaz ise uzun süre hizmet verebilirler. Eğer istenirse takılıp unutulacak LED modülleri üretilebilir ama endüstri için bu tercih edilir bir yöntem olacak mıdır zaman gösterecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Gerçek ve Hakikat

Hakikat kırılgandır ve kişiden kişiye değişir gerçekse nispeten daha sağlam bir kavramdır. Örneğin kapalıyken televizyonun kumandasının açma...