Ana içeriğe atla

Apple Nerede Hata Yapıyor iPhone 5, 6, ... 30?


Steve Jobs yaşasaydı, sanırım bu aralar yeni bir ürün için çabalıyor olurdu. Boyu uzamış ve bir iki makyaj yapılmış yeni iPhone, beklentisi yüksek iPhone kullanıcılarını tatmin edecek mi? Yakında göreceğiz.

Sorun sadece davalarla yavaşlatılmaya çalışılan Samsung'un yeni telefonunun (Galaxy S III) birkaç ayda dünyada 20 milyon satış yapması ve Android'in piyasaya yavaş yavaş hakim olmasında değil. Hatta en büyük rakibi olan Samsung'dan donanım için hafıza entegresi falan alıyor olmasında da değil.

Apple günümüzdeki haline tüketiciyi beyninden vuran ürünlerle geldi. Akıllı bir tasarım ve yazılım bileşkesi ile çıkarttığı yeni ürünlerle kasasını doldurdu.

Şimdi ise yeni bir ürün yok ortada. Böyle nereye kadar gidebilir ki? Süpernovaya dönüşüp çevresindekileri de yakıp yok ettikten sonra kara delik mi olur, bilemiyorum.

Ancak Apple bu güne kadar hep yenilikleri ve endüstriye ilham kaynağı olan ürünleri ile para kazandı. Endüstri hep onu takip etti. Ne zaman ki geçildi ve gerilere düştü, yeniden küllerinden doğana kadar rölantide kaldı.

Geçtiğimiz seferde Steve Jobs maceralarından sonra geri dönmüş ve Apple'ı kurtarmıştı. Bakalım bu defa gittiği yerden geri gelebilecek mi?

Kim bilir belki de bir sonraki "büyük şey" Jobs'un geri dönüşü olur.

Olur mu, ne dersiniz?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…