Ana içeriğe atla

İlgi Çeken Blog Yazısı Nasıl Yazılır?


Ne yazsanız çok okuyucu çekersiniz?

Sanırım artık blog yazmanın eskisi kadar popüler olmadığının farkındasınızdır. Sosyal Medya'da Twitter gibi mikro blog siteleri zamanımızın çok ilgi çeken siteleri. Blog ilk meşhur olduğu dönemlerdeki çılgın çekiciliğini artık korumuyor. Yine de blog siteleri Yeni Medya'nın vazgeçilmezleri içerisinde yer alıyor.

İçerik oluşturmak önemli. Ancak siz de farkında olabilirsiniz, Google artık Blog sitelerine ne olursa olsun özgün içerik var diye bakmıyor. Google için daha çok, ilgi çeken ve işe yarayan içerik barındırmak önemli. Yani gerçekten aranan konularda bilgilendirici içerik varsa organik trafik alabilirsiniz.

Yazılar nasıl yazılmalı?

 • Yazılar kısa olmalı. 
 • İlginç olmalı. 
 • Görsel içermeli.
 • Düzgün bir dille, doğru yazılmış olmalı.
 • Anlatımı yormayan, sohbet eder gibi olmalı.
 • Günceli yakalamalı, uzun dönemde de işe yarayan unsurlar içermeli.
 • Başlığı konu ile ilgili ve kısa olmalı (Arayanların aradığı sözcükler içermeli-"duvar kağıdı nasıl yapılır?" gibi).


Blogunuzda neler yazarsanız ilgi çeker?

 • Güncel haberler (O an için ilgi çeker ama ya uzun dönemde (?) ).
 • İncelemeler (Ürün, hizmet, mekan - bu da güncelliği bitince pek trafik çekmeyebilir (!) ).
 • Başınızdan geçenler (Ustaca yazılırsa okuyan bulunur ama iyi olmalı) (Gezi, yaşadıklarınız, günlükleriniz).
 • Nasıl Yapılır? (Bir şeyin nasıl yapılacağına ilişkin yazılar uzun dönemde ziyaretçi çeker) (Yemek, kendin yap, sorun nasıl çözülür türü yazılar).
 • Hobileriniz (Elektronik, bahçe, marangozluk vs.).
 • Bir istisna: Ünlü biri iseniz ne yazsanız okunur. O nedenle yukarıda yazanları fazla takmayabilirsiniz ;))
Mikro Blog ve Sosyal Medyadan Yardım Alın
Çok okunmak için başlatıcı etkiyi sosyal medya sitelerindeki takipcileriniz yapabilirler. Yazdıklarınızı okumak ve arkadaşları ile paylaşmak yolu ile sosyal medya dostlarınız yardımcınız olabilirler. Dozajında kullanmanız halinde işe yarayacaktır.

Blogunuzdan para kazanabilir misiniz?
Tabi ama önce iyi bir trafiğiniz olmalı (Adsense gibi programlardan yararlanabilirsiniz).
Bloggerlara destek veren sitelerden faydalanabilirsiniz (bumerang.hurriyet.com.tr). 

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley