Ana içeriğe atla

Google Maps Üzerinden Dev Boyutlu Harita Alma

Geçenlerde işyeri için Ankara Çankaya Haritası lazım oldu. "Nasıl olsa İnternette bulurum" diye düşündüm. Ancak Google Maps haritalarını bu işe alet edip reklam göstererek para kazanmaya çalışan yüzlerce SEO manyağı site olduğundan bir türlü aradığım haritaya ulaşamadım. Belediyelerin sitelerinde yaptığım araştırmalar ve telefon görüşmeleri de pek bir sonuç getirmedi. Bir tek çok sevdiğim bir ilkokul arkadaşım istediğim haritanın linkini bana yollayabildi ama o da işin profesyoneli, herkesin böyle bir şansı olmaz diye ben araştırmaya devam ettim. Bilgirgec.org sitesinde bulduğum bir makale işi çözmeme yaradı.

İşte Google üzerinden dev haritaları indirmenin yolu.

Gerekenler:
Firefox tarayıcı.
Screengrab! eklentisi
Google Maps


Yukarıdaki Google maps linkinden Google haritalarına girip haritasını çıkartacağınız alanı belirleyin. "Katıştırılmış haritayı özelleştirin ve inceleyin" yazan yere tıklayın.

 


Açılan pencerede "Özel" yazan yerdeki değerleri değiştirerek istediğiniz boyutta haritayı belirleyin. Ben örnekte 5000 piksel x 2500 piksellik bir boyut belirledim.
(Bu işlemden önce haritayı yakınlaştırıp uzaklaştırarak detay miktarını artırıp azaltabilirsiniz).

Firefox eklentisi Screengrab!'i yükleyip tarayıcınızı yeniden başlattıysanız alt sağ tarafta çıkan ikonu aracılıyla "Save>Complete Page/Frame"i seçin ve resmi kaydedin.

Ben örnek olarak aşağıdaki gibi bir haritayı kaydettim. Daha sonra da kırtasiyeden 107x120 Cm boyutlarında fotoğraf kağıdına bastırdım harika oldu.


Haritaya tıklayıp gerçek boyutlusunu indirebilirsiniz.

İnternet sayesinde biraz uğraşarak da olsa böyle işleri kotarmak zevk veriyor doğrusu.

Deneyeceklere kolay gelsin.

Yorumlar

 1. Güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. teşekkürler ancak google maps 2011 de ben bunu yapamadım yardımcı olurmusunuz?
  sanırım screen grab 2011 de çalışmıyor. eklenti açık firefox 6 sorun yok.

  YanıtlayınSil
 3. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 4. Hala oluyor mesela http://maps.google.com/maps/empw?url=http:%2F%2Fmaps.google.com%2Fmaps%3Ff%3Dq%26source%3Ds_q%26hl%3Dtr%26geocode%3D%26q%3Dan%25C4%25B1tkabir%26aq%3D%26sll%3D36.947375,-96.324595%26sspn%3D0.002409,0.004823%26vpsrc%3D0%26ie%3DUTF8%26hq%3Dan%25C4%25B1tkabir%26t%3Dm%26ll%3D39.926613,32.835246%26spn%3D0.017113,0.032015%26output%3Dembed&hl=tr ama bazı yerlerde izin vermiyor.

  YanıtlayınSil
 5. pixl grabber programı ile yaptım sorunsuz oldu teşekkürler :) araçlar/ pixl grabber / grab entire page :)

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…