Ana içeriğe atla

Mobil İnternet 28 - ADSL 8 Sizce Kim Kazanır?

Bu ayın en ilgi çeken haberlerinden biri hiç kuskusuz Turkcell'in gerçekleştirdiği 3G hız denemesiydi. Dile kolay, 28Mbps gibi bir hıza ulaşıldığı konusunda bilgiler bir anda tüm haber mecralarını dolduruverdi. 3G mobil geniş bant teknolojisini 30 Temmuz 2009’da 81 ilde aynı anda hizmete açacak Turkcell, belli bir yayılım planı dahilinde Türkiye’yi 3G ile buluşturacak. Bu arada deneysel de olsa bir hız denemesi yaparak ulaştıkları yüksek nokta son derece ilgi çekici oldu. Türk Telekom A.Ş. bu gelişmelere bir seneden fazla süredir çeşitli cevaplar vermeye hazırlanıyordu. "Vdsl" bunlardan biriydi. Kısa zamanda tüm modemlerin değişmesi pek mümkün görünmediği için daha gerçekçi bir yaklaşım olarak, 8 Mbps hıza kadar çıkabileceği söylenen (ama bu hız garanti edilmeyen) yeni kullanım planlarını kullanıcılarına sundular. Her ne kadar sınırsız denilse de, 15 GB kadar dosya indirdikten sonra adsl'de hız 512 Kbps'e düşüyor. Ağın yoğun kullanımı nedeniyle genellikle de 1 Mbps'lik standartlarda dosya transferleri ile karşılaşılıyor. Yurtdışı çıkışlarında yapılacak iyileştirmeler ile aşılmayacak sorunlar değil. Tabi yeni yatırımlar gerektirecek. Rekabetin etkisini Turkcell'in 3G hizmetinin başlamasıyla daha net olarak görebileceğiz. 28 Mbps olmasa da pratikte bunun 4'te biri kadar bir hıza makul fiyatlarla ulaşılabilmesi durumunda bir de uygun bir fiyatlandırma politikası ile müthiş bir kullanım ve kullanıcı sayısına ulaşılabileceği açık. Bu güne kadar izlenen fiyatlandırma politikaları sayesinde mobil internet hep alternatiflerine göre pahalı oldu. Bakalım bundan sonra rekabetin etkisi ile ucuzlayıp ve adsl için ciddi bir rakip olacak mı?

Yorumlar

  1. ttnet bildiğim kadarı ileGPRS ve EDGE teknolojileri kullanılarak sunulan mobil internet hizmetlerini TTNET Uçan İnternet Modemsiz kampanyası kapsamında TTNET müşterileri 9,99TL (KDV ve ÖİV dahil) fiyatla, yeni alacakları AVEA SIM kartları ile ayda 250 MB mobil Internet ve 600 dakika TTNET WiFi hizmetinden faydalanabilecekler.ben sabırsızlıkla bu kampanyayı bekliyorum.

    YanıtlayınSil
  2. bu da enteresan bir haber, kesinlikle taahhüt içerici uzun süreli bağlantı anlaşması yapmamak lazım, rekabet arttıkça fiyat düşecek, hız yükselecek mecburen

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…