Ana içeriğe atla

Abilerim Ablalarım Şu Elimde Görmüş Olduğunuz...

Bir zamanlar, İstanbul'a gittiğimde vapurlarda ıvır zıvır satan yaratıcı insanları seyretmeye bayılırdım. Benzeri şeyler artık internet sitelerini izlerken oluyor. Bu sabah koleksiyoncu bir dostumdan gelen maili gördüm önce. Eski, hatta çalışmayan telefonlarımızı kendisine yollamamızı istiyordu. Şimdi de eski cep telefonlarını toplamaya başlayacakmış. Daha önce de Discovery Channel'in dikkatini çekecek düzeyde, dünyanın en ilginç koleksiyonlarını yapan bu arkadaşımın iki sayfasını vereyim hemen. Birincisi uçuş güvenlik kartları koleksiyonu. İkincisi ise jilet-makine-jilet ambalajları koleksiyonu. Youtube'da Discovery Channel'in kendisiyle yaptığı küçük film yeralıyor. Seyredebilmeniz için sayfaya gömdüm (aşağıda). (Alternatif link http://fizy.com/yzCKanDr9vDY) Az önce ise Çinli telefon üreticilerinin ürünlerinin satıldığı Solomobi sitesinde muhteşem bir ürüne rastladım. Elektrikli traş makinesi olan bir telefon. İşte tam benim koleksiyoncu dostumun biriktirmesi gereken ürün diye geçirdim içimden. İşte ürün resmi yukarıda yer alıyor. Cool 758 gerçekten traş edebilir gibi görünüyor. Üstelik çift sim kartı, radyosu, e-kitap okuyucusu da var. Telefonda uzun süreler konuşup kişisel bakımınıza yeterince önem veremediyseniz çevirin bu telefonun alt kısmını koruyucu kapağı açın başlayın traşa. Araba kullanırken sadece telefonla konuşmak size yetmiyorsa, "bir de dikiz aynasına bakarak traş olurum" diyorsanız ne yapın edin, bir tane bu cihazdan edinin. Hemen eksik yönlerini de dile getireyim. Islak traş özelliği olmadığından duşta kullanılamıyor aynı zamanda gene aynı nedenle yüzünüze traş jeli ya da köpüğü sürüp traş olmanız da mümkün değil. Bu nedenle almayı düşünürseniz bu eksikleri göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin! Sevgili koleksiyoncu dostum, bu telefonu görünce ne yapacak bakalım?

Yorumlar

 1. Burcak,
  Bu yeni cihazin benzinli cakmagi ve taragi da var mi? Yoksa ise yaramaz.
  Ahmet Sonmez

  YanıtlayınSil
 2. bu çinliler adamı gülme krizine koyuyorlar :) :)

  bu kadarını yapacaklarına inanmazdım...

  ya düşünsenize tıraş olurken telefona köpük açıyor yada kıllar telefonun içine giriyor :) :)

  YanıtlayınSil
 3. Çinliler çok yaratıcılar ama uygulama ucuza kaçınca eksikler oluyor yazıda da söylediğim gibi su geçirmezlik olayını unutmuşlar. Kolleksiyoncu Ahmet abinin de yorumladığı üzere çakmak, tarak vs. eklentiler es geçilmiş.

  Belki bir sonraki sürümde daha iyisini yaparlar. Mesela bunun televizyon yayınlarını alan türünü çıkartırlarsa hem seyredip hem traş olma imkanı da olur :)

  YanıtlayınSil
 4. :)) beyler yaşadı artık geç kalma sorunu yok istedikleri yerde traş olabilecekler ama ne derece sağlıklı onu bilemem :)

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…