Ana içeriğe atla

Ya Biri İnternet'in Fişini Çekerse?

İnternet 15 seneden bu yana ülkemizde. Yapısı gereği ele avuca sığmayan bu haşarı yaşam şekli bir gün sona erebilir mi? Doğrusu, yanlışı ile dev bir bilgi birikimi olan İnternet'in hala bir sahibi yok. Göreli olarak denetimsiz olması ise bazen bazı devletlerin asabını bozabiliyor. Ülkemizdeki site erişimi engellemelerini kastetmiyorum. Pek çok ülke daha katı birtakım engellemeleri yapıyor. Bunlar da kötü şeyler tabi ama ben bunları da kastetmiyorum. Google mesela, birden bire kötü bir teşebbüse dönüşse sonuçları nasıl olur sizce? Site sahibi olanlar ve zaman zaman erişim istatistiklerine bakanlar bilirler. Arama makineleri özellikle de Google web sitelerine ciddi trafik gönderir. Kullanıcılar da neredeyse akıllarına gelen her şeyi arama motorlarına sormayı alışkanlık haline getirdiklerinden neredeyse alan adlarının (Domain Name) bir anlamı kalmadı. Örneğin ilköğrenim öğrencisi kızım 23 Nisan şiiri ararken belli bir siteyi gözetmezsizin Google'a aratıp istediğini buluyor. Hangi siteye gittiğini düşünmüyor bile. Adeta dipsiz bir kuyuya olta atıp akıllı olta iğnesi ile istediği kuark parçasını çıkartmak gibi bir şey. Peki günün birinde tüm arama makineleri ortadan kalkıverse, deyim yerindeyse biri fişlerini çekiverse. Ya da daha iyisi alan adı sunucuları kilidi vuruverseler. İnternet'in hali nice olur? Güç eğer bilgiye sahip olmak ise, bunu yapmak isteyecek birilerinin olması ihtimali her zaman vardır. İş dünyasının İnternetsiz kalması bile ciddi sıkıntılara neden olabilir. Denemesi bedava. İnternet erişiminizi sağlayan modeminizin açma kapatma düğmesini kapatın ve bir gün boyunca böyle kalsın. Bu arada siz de bağlanmanın sizin için olan önemini kavrama şansını elde etmiş olursunuz. Bu durum devam ederken web tarayıcınızı açın ve arama kutucuğuna birşeyler yazıp “enter” tuşuna basıp koca bir sonuçsuzlukla başbaşa kalın. Sanırım durumu anladınız değil mi? Bilinçli olarak bir devletin ya da bir şirketin tüm bu bilgiyi ele geçirmesi ya da istediği gibi yönlendirmesi hayal gibi görünüyor olabilir. Ancak olmayacak bir durum değil. Peki şartlar olgunlaşır da bir şekilde İskenderiye Kütüphanesinin başına gelenler İnternet'in başına gelirse. Dev ağ bir şekilde erişilemez hale gelirse ne olur? İşin aslı şimdilik pek bir şey olmaz. Bölük pörçük de olsa bilgi bir şekilde basılı olarak elimizde mevcut. Şüphesiz bu birikim üzerine hiç taş konulmasa bile birkaç yüzyıl daha dünyanın dönmesine yeter. Ama unutmamak lazım, şu anda Eski Muhteşem Mısır uygarlığının yerinde yeller esiyor. Bu bir kere olduysa gene olabilir. İnternetsiz kalmamanız dileğiyle.

Yorumlar

  1. tşkler bu yazı için, evt, güzel olmuş, fikir yürütme ve teknoloji edebi deneme biçimine uygun...
    internet sonuçta büyük bilgisayarlar ev gibi oda gibi büyüklüğü olanlar demek di mi?
    muhakkak bunlarda, amerika,almanya ve rusya,japonya gibi ülkelerde vardır,
    aynı atom bombası gibi...

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…