11 Nisan 2013 Perşembe

PC Satışları Tepetaklak Düşüyor


The Verge'ün haberine bakılırsa 2013'ün ilk çeyreğinde PC satışları (tabletler ve ekranı ayrılabilen cihazlar hariç) %13,9 azalmış. Üstelik 2012'nin son çeyreğindekine (%6,4) göre azalış eğilimi iki kat artmış!

Windows 8'in piyasaya iyi gelmemiş olduğunu belirtiyor aynı yazı.

Olabilir. Bu güne kadar gördüğüm en itici arayüzlü Windows bu sanırım. Kullanım deseniz bir garip olmuş.

Dokunarak kullanılan telefon, tablet gibi cihazlar müthiş bir şekilde yayılıyorlar. Çok kolay kullanılıyorlar. Hantal değiller, depolama için yeterli yerleri var, olmadı bulut bilişim sistemleri imdada yetişiyor. Kullanmak için Power User olmak gerekmiyor. 2 sınıfa giden oğlum da kolayca kullanıyor. 70 yaşındaki babam da eline geçirmiş olduğu Android telefonuyla bu güne kadar klavyesine bile dokunmamış olduğu bilgisayarlara karşı olan korkusunu yenmiş gibi görünüyor.

Durum bu kadar açık. Tablet, telefon gibi akıllı cihazlarımızla bilgisayarla yapabildiğimiz işlerin büyük bir kısmını yapabiliyoruz. Durum bundan ibaretken, Windows bu teknolojiye yetişmekte çok geç kaldı. Windows 8 ile bu gidişe vermeye çalıştığı cevap da bana kalırsa havada kaldı.

Bir diğer tehdit de Google'ın Chrome Book'u gibi son derece ucuz PC'leri ile yavaş yavaş yaklaşıyor. Ultrabook'lar ile Windows dünyasının buna vermeye çalıştığı cevabın da pek tutmadığını düşen PC satışlarına bakarak çıkartmak mümkün. Tabi unutmadan, küresel bir ekonomik yavaşlama yaşamakta olduğumuzu da söylemeli. Ancak PC satışları düşerken dolu dizgin devam eden akıllı mobil cihaz satışları bundan etkilenmemiş gibi görünüyor.

Bakalım bu düşme eğilimi yılın diğer çeyreklerinde düzelecek mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ey Eurovision Sen Kimsin?

Yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor. Ben de bir süredir blog yazılarımı YouTube'a aktarıyorum. Neyse ki, 10 yıl ...