27 Ağustos 2012 Pazartesi

Datça Nerede?

Bu sene de Datça tatil için kaçış mekanımız oldu. Kalacak bir yerimiz olması büyük avantaj. Dolayısıyla otel, butik otel derdine düşmeden Türkiye'nin en güneybatı ucunda yıllardır yazların en güzel zamanlarını yaşıyoruz.
Ancak Datça'nın baharının da bir o kadar şaşırtıcı ve güzel olduğunu satır arasında da olsa belirtmek lazım.

Yukarıdaki tabela 2 yönden ilginç. Ben 15-20 yıl önce ilk geldiğimde sayı 4000 civarındaydı. Yeni rakam, alınan göçü göstermesi yönü ile ilginç.

Diğer taraftan arkada sol altta kalmış levha ne alakaysa bilemedim? Ama ne yalan söyleyeyim işe yaramış Datça'da hiç hurdacı görmedim.

Datça'ya nereden, nasıl gidilir?
Uçak zor bir seçenektir. Dalaman hava alanından 1,5 saat Marmaris, ardından da 1,5 saat ikinci bir vasıta ile gitmeniz gerekir. Bodrum hava alanından gelirseniz feribot saatine kadar bekleyip (17.00 gibi) iki saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.

Karayolundan otobüs ile gelirseniz bir uyuyup, uyandığınızda kendinizi Datça'da bulursunuz (Ankara-Datça 12 saat İstanbul-Ankara'da benzer bir süre tutuyor ama onlar Marmara denizinde feribot ile bir nebze kısaltabiliyorlar yollarını). Otobüsler gece gittiklerinden gün kaybınız olmuyor, kendi otomobilinize göre daha avantajlı.

Otomobil ile yol genellikle güzel geçiyor. %80 çift yol var güzergahta. 10 - 12 saat direksiyon sallamak zor olsa da değiyor.

Sanırım Datça'nın bu kadar güzel kalmasının nedenlerinden biri bu erişim engeli.

Datça'ya özgü bir palmiye türü olan Datça Hurması


Neden Datça'da Tatil Yapmalı?
Tatil, sizin için kalabalıktan ve gürültüden kaçmak ise Datça bu konuda mükemmel bir seçenektir. Ana caddesinde en kalabalık zamanda yolun ortasında durup, yolcu indirip bindirseniz bile hiç korna sesi duymayacağınız sakin bir ilçedir. Koyları birbirinden güzel olmakla kalmayıp genelikle el değmemiş yerlerdir. Burada "5 yıldız her şey ultra dahil" sanayi tipi otel bulamazsınız. Belki kaldığınız moteller de dünyanın en iyi odalarına sahip değildir ama doğa da başka türlü bu kadar güzel kalmazdı sanırım. Gençseniz, burası tatil için tam bir eziyet mekanı, adam gibi bar, disko vs. yok!

Neler yapılır?
Ana caddesi üzerinde ev yemekleri yapan makul fiyatlı yerler bulabileceğiniz gibi deniz kenarında (sahiden kenarı. Geceleri masalar kumsala atılıyor) birbirinden lezzetli yemekler yiyebilirsiniz (adam başı 60-100 TL ödediniz mi, patlayana kadar yer, içersiniz).

Denize girmek için en akıllıca yöntemlerden biri gezi tekneleri'dir. Kısa yemekli tur için adam başı 20-25 TL verirsiniz üstelik balık, makarna, salata da dahil. Uzun tur biraz yorucu da olsa Kız Kumu, Selimiye sadece Marmarislilerin tekelinde değil ya? Uzun tur da dönemine göre 30-40 TL'ye mal olur. Ancak hangi plaja gidip öğle yemeği ve bir iki içeceği katsanız bu kadar ödeyeceğinizi de düşünün.

Karaincir Plajı

İki şezlong kiralayıp keyfinize bakabilir, daha ucuza deniz sefası da yapabilirsiniz.

Otel Mare'ini önündeki emektar iskele ve arka planda Yunan adası Simi.

Çekinmeyin, beldenin hemen içindeki tüm plajlar ve deniz tertemiz. Liman eskisi gibi pırıl pırıl bir suya sahip değil ama orada bile hala denize girebilirsiniz.

Hemen beldenin biraz dışında Kargı koyu var (şehir içinden de geçen minibüsler mekik seferler yapar). İster kendi imkanlarınızla gidin, denize girin, ister oradaki işletmelerden yararlanın keyifli bir mekandır. Yeşim Bar'a giderseniz (adına bakmayın güzel bir plaj ve işletmedir) meşhur yemekleri "Çökertme"yi deneyin. Hem etli, hem tavuklusunu yapıyorlar.

Mesudiye, Datça'nın biraz dışına (20 km kadar) kaçarsanız görülesi bir yerdir. Ancak oldukça küçük ve kapalı sahili biraz da gezi teknelerinin uğrak yeri olduğundan denizi bulanıkçadır.

Az daha ileride Palamutbükü vardır. Hem kalınabilecek küçük moteller hem de gün boyu ağaç altında gölgede oturup yeyip içebileceğiniz, upuzun bir sahil şeridine sahiptir. Bana sorarsanız Badem Motel'in bademli tavuk'unu deneyin. Akşam gelirseniz, tabi ki balık daha iyi bir tercih olacaktır. Burada da akşamları masalar denizin 1, 2 metre dibine atılıyor.

Bunlar benim favori mekanlarım daha pek çok yer var.

"Lüks olsun, kalamam ben öyle!" diyorsanız.
Yıldan yıla pıtrak gibi otel, butik otel açılıyor. Bu sene sevgi yolu (sahilden gidilen yürüme yolu) üzerinde 2 otel daha hizmete girmişti mesela, biri yel değirmenlerinden esinlenilmiş. Diğeri yılların deniz kenarı bahçesinde  4 seneden beri inşaatı süren ve sonunda biten. Karaincir plajında yılardır atıl duran (Ali'in yerinin yanı) yapıyı bile elden geçirmişler önündeki metruk havuzu da yenileyince olmuş size bir butik otel daha :)


Datça'ya gelen ünlülerin mekanı Otel Mare'dir. Güzel bir havuzu (deniz suyu) ve denizin dibinde olan otel yürüme mesafesinde şehre ulaşılabildiği için tercih edilir. Yanınızda ünlü bir sanatçı güneşleniyorsa şaşırmayın derim. Genellikle gösteri için gelen sanatçılar da kalmak için burayı kullanırlar.

Datça genelli sit alanı olduğundan (laf aramızda her yerde tarihi yerleşim yerlerinin kalıntıları var, ancak  kazılar tamamlanmadığından turistik açıdan atıl durumda) kolay kolay sanayi tipi oteller buraları işgal edemeyecek gibi görünüyor. Yıkarıdaki fotoğrafın en sağındaki otel yıllardır kapalı. Nedeni ise sit alanında kaçak yapılmış olması diye düşünüyorum.
Harabelerin arasından denize inen merdiven ve Datça'ın içinde harika bir koy (yukarıdaki fotoğrafın solunda görülen yolun devamında)

Datça kiralık yazlık?
Datça'da kalmak için tek yol otel, motel, pansiyon da değil. Pek çok ev, sezon boyunca atıl kalacağına kiralanıyor. Zamanınız varsa neden olmasın? Bir yaz Datça'da kalmak hayatınızda fazladan en az 2 ay ekleyecektir.

Son söz: Gidin, görün, kendiniz keşfedin.

1 yorum:

  1. Uzun yıllardır her yaz Datçaya giden bir Datça aşığı olarak Eski Datçayıda anlatmanızı isterdim. Ama bellimi olur, belki bir gün Eski Datça ve Can Baba yı anlatırsınız...

    YanıtlaSil

Gerçek ve Hakikat

Hakikat kırılgandır ve kişiden kişiye değişir gerçekse nispeten daha sağlam bir kavramdır. Örneğin kapalıyken televizyonun kumandasının açma...