Ana içeriğe atla

Mümkünlü'de Her Şey Mümkün mü?

TTNET Habersiz Statik IP'mi Değiştirdi!


Geçtiğimiz hafta başımdan garip bir olay geçti. 


ADSL bağlantım gece yarısında kesildi. Üşenmedim, TTNet desteği aradım. Gece, gece gerçekleştirdiğim 3 görüşme sonunda: Öncelikle operatörün yönlendirmesi ile az önce çalışan ve dokunmadığım modemin kullanıcı ve şifre ayarlarını baştan girdim. Olay çözülmeyince, arıza kaydı verdim ve gidip yattım. 


Ertesi gün, cep telefonumdan bir görevli aradı. Sistemde bir değişiklik yapılmıştı. Statik IP kullanıyorum. Bana haber vermeden, "IP'mi değiştirdiklerini bunu onaylayıp onaylamadığımı" sordu. Bir an bile düşünmeden "onaylıyorum" dedim. Ardından evdeki ADSL yeniden çalışmaya başladı. İşin doğrusu 2007 yılından beri, bir işime yaramayan bu "statik IP'yi iptal edeyim, hem her ay boşa bu hizmet için para ödemeyeyim" dedim. Ne yazık ki bunu online ya da telefonla gerçekleştirmek mümkün olamadı. Bir TTNet bayisine gidip sordum, o da illa abone merkezine gitmelisiniz diye dayattı. Asıl söyleyeceğim, bu durumun bana özel olmadığı. Altyapısında iyileştirmeler yapan TTNet aynı uygulamayı tanıdığım başkalarına da yapmış. 


Cumartesi akşamı gittiğim Amatör Telsiz Derneği (ANTRAK) Lokalimizde, bu uygulama yüzünden 5 gündür ADSL kullanamaz vaziyette olan Göktay abiden haberdar olunca aslında ne kadar şanslı olduğumu da anlamış oldum.

Sonuç: TTNet statik - dinamik IP geçişini kolaylaştırmalı. Yaptıkları değişikliklerden öncelikle abonelerini haberdar etmeli. Statik ip kullanan belli ki bunu adresi değişmesin diye almış. Bunu sormadan değiştirmek doğru değil! Telefonla destek verenler ekranlarında abone ile ilgili olarak yapılan değişiklikler hakkında bir uyarı görüp, müşteriyi öyle yönlendirmeliler, anladığım kadarıyla bana ve arkadaşlarıma bu hizmeti veren operatörlerin TTNet altyapı değişikliklerinden haberleri yokmuş.

Teknolojiyi kullanırken onun nimetlerini de külfetlerini de iyi değerlendirmek çok önemli. Küçük ayrıntılara dikkat ederek büyük kazanımlar elde etmek ise o kadar da zor değil.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi