9 Eylül 2008 Salı

CERN Deneyi Evrenin Sonu Mu Olacak?

Az önce haber bültenlerin izlerken CERN'in dev parçacık hızlandırıcısında Büyük Patlama'nın deneneneceğini duyunca 9 yaşındaki kızım biraz endişelendi ama "merak etme birşey olmaz" diye geveledim.
Aslında bir sürü yapay gündemimiz varken böyle önemli bilimsel gelişmelerin duyuruluyor olmasına "şaşırmadım" desem yalan olur.
Biraz araştırdım, nedir diye Cern'in basın bültenlerine ulaştım. Özetle: Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı Large Hadron Collider (LHC) ile daha önce denenememiş olan pek çok şey artık mümkün olacak. Buna büyük patlamanın nasıl oluştuğuna dair fikir edinebilmek için gerçekleştirilecek olan deney de dahil. CERN Genel Müdürü Robert Aymar sistemin güvenli, her türlü söylentinin de kurgudan ibaret olduğunu belirtmiş. Ayrıntılarını burada bulabilirsiniz. Fotoğraftakiler ise bu dev parçacık hızlandırıcıyı ziyaret eden şanslılar.
Neymiş efendim? Yarın gerçekleştirilecek olan deney ile yeni bir büyük patlama yaratıp kendimizi yok etmeyecekmişiz! Zaten kendimizi içinde yaşadığımız çevreye yaptıklarımızla yavaş yavaş ve bilinçsizce yok ediyoruz. Bilim adamları, hele fizikçiler göreli olarak diğer insanlara göre ne yaptığını bilir olduklarından yarın sıradan bir gün olacak.
CERN'den elde edilen son derece değerli bilgiler ise diğer 20 üye ülkeden biri olmadığımız için bize ne derece yarayacak onu da hep birlikte göreceğiz...
Aman canım, CERN, mern bize ne, açıp Acun Ilıcalı'nın sunduğu "Var Mısın, Yok Musun?" yarışmasını izleyelim. Öyle, yarın var mıyız, yok muyuz, ya da "ne olacak bu ülkenin hali?" türünden şeyler düşünmeye gerek yok.
Vur patlasın, davulcular bahşiş kazansın ...
Unutmadan CERN deneyi yüzünden patlamayız belki ama Türkiye gündemi nedeniyle sıkıntıdan patlayabiliriz, dikkatli olmak lazım.
Sağlıcakla kalın... Güncelleme (10.09.2008): Aslında bu gün sadece parçacıkları hızlandırmaya başlıyorlarmış. Çarpışma ise 1-1,5 ay sonra gerçekleşecekmiş. Oluşacak olan mini kara delikler ise hemen yok olacakmış. Enerji miktarı küçük olduğundan endişelenecek birşey yokmuş... Kaynak.

2 yorum:

 1. Korkum o ki; hani, "sokağın sesi" adı altında Beyoğlu'nda halkın arasına dalıp, can alıcı o soruyu soracaklar diye; "Son günlerde sıkça duyduğumuz 'Kara Delik', 'Büyük Patlama' sizce neyi anlatıyor..."
  Bence bunu CERN deneyi misali yaparlar mı acaba ? Üstelik yerin 100 m altında da değil. Patlayan, müstehcenliği yasal sınırlarda kullanmaya gayret gösteren kırmızı yüzler değil, evinde oturup bu seyredenler olacağı kuşkusuz. Kızına söylediğin gibi,"bişicikler olmaz"
  Hergün; mayınlar, canlı bombalar, zamlar, siyasilerden yalanlar, açılamayan davalarda iddialar, davullar... patlıyor ha patlıyor da ne oluyor ki ?
  Sevgilerimle...
  ahb

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Dostum,
  Bahsettiğin soruyu çoktan sormuşlar. Sabah haberlerinde veriyorlardı. Bilimsel bir deneyi bile sulandırabilmelerine şaşırmıyorum da gündem zaplama hızımıza hayretle bakıyorum.
  Pek bir laylaylom kamuoyu olduk bu aralar.

  YanıtlaSil

Ey Eurovision Sen Kimsin?

Yapay zeka, hayatımızın birçok alanına girmeye devam ediyor. Ben de bir süredir blog yazılarımı YouTube'a aktarıyorum. Neyse ki, 10 yıl ...