Ana içeriğe atla

Arıza nerede?

Şu dünyada yaşayan insanların yüzde kaçı zihinsel olarak sağlıklı merak ediyorum. İnsan, doğası gereği "bu tür durumlar ve insanlarla benim ne işim olur" diye düşünüyor. Ancak başınıza gelince anlıyorsunuz durumun ciddiyetini. Oluyor işte. Bir de bakıyorsunuz yakınlarınızdaki insanlar fıttırmışlar. Peki yapacak hiç mi bir şey yok? Belki de biz gereken yerde gereken müdahalede bulunamadık.... Ancak bu insanlara da yazık, bize de. Sıra bana ne zaman gelir diye merak etmeden duramıyorum doğrusu. Hani vardır ya, "ulan kuduz olsam kimleri ısıracağımı biliyorum" diye bir düşünce :)) Delilik ile normallik arasında ince bir çizgi olduğu doğruymuş sanırım. Ancak bunu birebir yaşamak ve karşınızdaki insanın anlaşılmaz düşünceleri üzerine "dumur" olmak gerçekten beklenmedik bir durum. Ancak en acısı, emek verip kurduğunuz kumdan kalelerin üzerinde tepinip, ardında dağınık bir yığın bırakıp giden, sümükleri dudağıyla dili arasında danseden o yaramazın ardından yapacak bir şeyiniz olmadan bakarken hissettikleriniz. Yaparken çektikleriniz ve öğrendikleriniz ise yanınıza kar. Hiç içmemiş olsanız da üzerinize sinen, dayanılmaz sigara artığı koku ile evinize dönerken kafanızda yankılanan ses "ne işin var delilerin içinde?" diye sorup duruyorsa.... "Kimbilir belki de ben de onlardan biriyimdir" diye cevaplıyor öteki ses :)) İnsan ister istemez yaşadığı garip, karmaşık durumların etkisinde kalıyor... Belki yarın daha farklı düşünürüm kimbilir?

Yorumlar

  1. Bu yazı üyesi olduğum Antrak Derneği ile ilişkilendirilmelidir.
    Başka bağlantılar kurmayın lütfen :)
    Burçak Çubukçu

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…