Ana içeriğe atla

Nasıl bir fotoğraf makinesi almalı? (2)


Yeni bir fotoğraf makinesi almak istiyorsanız öncelikle ihtiyaçlarınızı belirleyin! Artık bir şeylerin değişmekte olduğunu da aklınızın bir köşesinde bulundurun. Öncelikle fiyatlar düşme eğiliminde. 5 yıl önce basit 5Megapiksel 3x yakınlaştırma yapabilen fotoğraf makinesine verdiğiniz para ile şimdilerde profesyonele yakın kalitede çekim yapabilen 10-12 Mp 20x üzeri yakınlaştırabilen bir DSLR benzeri makine edinebilirsiniz.

Fotoğraf makineleri ile video kameraların arasındaki fark giderek azalıyor. HD (720p), hatta Full HD (1080p) video çekebilen compact yada SLR benzeri fotoğraf makinelerini makul fiyatlara edinebilmek mümkün. Dolayısıyla tercihiniz bu yönde olacaksa Nikon Coolpix P100 veya benzeri bir cihaz işinizi görecektir.

Türkiye'de "vergiydi", "ithalat maliyetleriydi" derken, fotoğraf makinesi fiyatları alıp başını gittiği için yurt dışından getirme imkanınız varsa değerlendirmeyi düşünün. 2,5-3 kat fiyat farkı olduğunu belirtmek isterim. Sanırım artık garanti avantajına ramen iyi bir alternatif maliyet ortaya çıkmış durumda. Oysa amatör fotoğrafçılık iyi bir boş zaman uğraşı olabilir. Bunun desteklenmemesi bir yana üzerinden fazladan vergi alınmasını anlamak zor.

DSLR türü fotoğraf makineleri almayı düşünüyorsanız, bu tür makinelerde de büyük oranda film çekebilen türler yaygınlaşıyor. Bu da bir tercih sebebi olabilir. Ancak DSLR makinelerde gövdeye ayrı, objektife ayrı verdiğiniz para miktarının can acıtabilecek düzeyde olabileceğini unutmamak lazım. Buna ek olarak fazla malzemenin taşınırlık üzerindeki olumsuz etkisini de unutmamalı. Gene de belirteyim iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız DSLR bu konuda kısa yoldur. Aslına bakacak olursanız DSLR makineler ile diğerlerini karşılaştırmak da çok doğru değil. Elma ile Armut'u karşılaştırmak gibi bir durum.

Bu arada, Ara Güler üstadın sözünü unutmamak lazım: "İyi fotoğrafçı, dikiş makinesiyle de fotoğraf çeker."

Satın alma öncesi en kolay yöntem ihtiyaç listenizi hazırlayıp daha sonra aradığınız nitelikteki makineleri karşılaştırıp size en uyanı belirlemek olabilir.

Önem verdiğiniz özelliklere göre örneğin:
  1. Titreşim önlemesi var mı? 
  2. En fazla yakınlaştırması ne kadar? 
  3. Yüksek ISO değerlerinde çekim kalitesi nasıl? 
  4. Saniyede ard arda kaç çekim yapabiliyor? 
  5. En yüksek video çekim çözünürlüğü ne? 
gibi sorular hazırlayın ve bu sorularınızın cevaplarını karşılıklı olarak bulun.

Sayısal fotoğraf makinesi özellikleri ve çekim örneklerini karşılaştırabileceğiniz bir web sitesi, tercihinizi yaparken işinizi kolaylaştırabilir.

Karşılaştırma için http://www.digitalversus.com, http://www.enucuzbul.org, http://www.nikon.com.tr/compareproducts.php veya benzeri siteleri kullanabilirsiniz. Ancak kesinlikle dükkana gidip orada satıcıdan bunu sizin için yapmasını istemeyin! Ya da bunların hangisi iyidir diye tavsiye istemeyin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…