Ana içeriğe atla

Saat Durdu


Babam Hüsnü Çubukçu en uzun gecede (21 Aralık 2013) hayatını kaybetti. 70 yıllık yaşamına pek çok iyi dostluk ve geniş bir çevreyi sığdırmayı becermişti. Dün gelebilen dostları ile birlikte kendisine veda ettik. Oldukça kalabalık oldu doğrusunu isterseniz. Bloğumda onun eserlerinden birine yer vermek istedim.
3 şiir kitabı vardı. Kimi şiirleri biraz karamsardı. Bu karamsar şiirlerden birisini buraya almanın iyi olacağını düşündüm. Kendisi de iki kitabında birden yayınladığına göre seviyormuş bu şiiri.

Saat Durdu

Son defa gong vurdu
ve saat durdu.
Sessizlik kapladı
her yanı
kimsecikler
artık yok
ortalıkta...

Kim söndürdü
sokağın ışığını?
Neden kararttınız
gökyüzünü?
Neden yıldızlar
parlamıyor,
saat niye durdu?
Gonk vurmuyor...

Zamanın ötesine
geçmen gerekmiyordu
sadece, tutsan, dokunsan
ellerime
öpseydin dudaklarımı
o bile yetiyordu...

Artık ellerin,
Ellerimi tutmuyordu.
Gözlerin buğulanmıştı
ve galiba ağlıyordun.

Sokağın ışığın sönmüş
saat durmuştu,
gong vurmuyordu...

İsmail Hüsnü Çubukçu
Bir Kadın Ağladı (Şiirler) S: 91-92
Sevgi Yumağı (Şiirler) S: 45

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley