Ana içeriğe atla

Aydınlanma ve Biz


Dostum Berk Yüksel güzel bir yazı yayınlamış blogunda "Aydınlanma Nedir?" Okuyunca yazma isteği uyandırdı, ben de yazdım.

İnsan kendinin farkına vardığı andan itibaren uygarlık oluşturmaya başlamıştır. Geçmişteki imkansızlıklar bu süreci uzatmış, kimi zaman da yeniden başlamak gerekmiştir. İstilalar, bazen de doğa, uygarlığın ilerlemesini durdurmuştur. Aydınlanma da bu duraklama ve yeniden başlamalar yüzünden yamalı bohça gibi olmuştur.

Geldiğimiz uygarlık seviyesi halen aynı güçlerin tehdidi altındadır. Yani olası bir doğal felaket kalanlar için sil baştan bir hareket gerektirebilir. Yine küresel bir savaş çılgınlığı aynı şekilde uygarlığın ve bilgi birikiminin üzerine turp suyu sıkabilir. Gerçi küresel olmayan kavgalar da uygarlığı aşağı çekip durmuyor mu? Güç, zenginlik, enerji için harcadığımız çaba ile istesek tüm insanlığı çok daha iyi şartlarda yaşatabilir, bilimde kim bilir nerelere gelirdik. Oysa şimdi derdimiz başkasının zenginliği, ilerlemişliği ve oluşturacağı tehdit. Oysa dış uzaydan ayın yarısı kadar bir meteor gelip çarpsa ne gibi bir senaryo uygulayacağız belli değil. Olasılık düşük belki ama ona kafa yormak birbirini yemekten daha akıllıca olmaz mı?

İnsan doğası gereği yırtıcıdır. Hayatta kalmak ve uyum sağlamak için yırtıcı ve yok edici olmak doğal seçilim sonunda ayakta kalmak anlamına geldiği için bu genetik mirası taşıyan bizler de yırtıcıyız, kavgacıyız, katiliz! Çünkü güçlü olan, neslini geleceğe taşıyabiliyor. Yine uyum yeteneği fazla olan da genlerini gelecek nesillere aktarıyor. Şu genlerin dilini anlasak neler söyleyecekler bize kim bilir ;)

Peki aydınlanma bu sürecin neresinde? Kendini fark etmek ve evrenin bir köşesinde bir toz tanesinin üzerine yaşayan zerreden ibaret olduğunu anlamaya kadar uzanan ancak orada bitmeyen bir süreçten söz ediyoruz.

Aydınlanmak için bilmek, bilmek için öğrenmek, okumak ve araştırmak gerekiyor. Farkındalık geliştirmiş, pek çok görüşü, ideolojiyi, dogmayı, dinleri ve tabi ki insanı mümkün olduğunca anlamış bireylere Aydın diyoruz ama "Aydın" kelimesi sürecin tepesindekileri işaret etmiyor. Sadece sürecin göreli olarak ilerisindekileri belirtiyor. Göreli diyorum çünkü, ilerledikleri yolun doğru olduğuna ilişkin bir veri yok elimizde. Ama en azından bir arayış içindeler. Bu önemli.

Aydın olmak bir belirsizliği de bünyesinde taşıyor. Bilmek, öğrenmek şart. Ancak hiç bir seviye sizi bir zirveye ulaştıramıyor. Zirve belli değil ki oraya ulaşasınız.

Geriye kalan kendi farkındalık düzeyinizde bir yolu seçip, üzerinde ilerlemek. Kimi zaman bu yol dini ya da felsefi olabileceği gibi popüler kültür ögeleri de içeren bir yol olabilir. Evreni ve kendini anlamanın kolay olduğunu düşünmüyorsunuz öyle değil mi?

Anladıkça varılan yerlerde kısmen sevgi sizi kucaklarken kısmen nefret yol arkadaşınız olabilir. Ancak unutmamak gereken bir sonraki kapıda (aşamada) o güne kadar bildiğiniz ve kabullendiğiniz pek çok kavramın alt üst olabileceği ve belki de sizin o bilinç düzeyinde bunu makul bulabileceğinizdir.

Son sözüm: Yolunuzda dostlarla ya da yalnız ilerleyebilirsiniz aydınlığa yaptığınız yürüyüşten hiç vazgeçmeyin!

Hamiş (not): Yolunuz bir tünel ise ileride gördüğünüz ışık, yaklaşmakta olan tren olabilir o nedenle aydınlık yolunda ilerlerken uyanık ve dikkatli olun.

Bu konuyu düşünürken kafamın içerisinde çalan müziği de paylaşayım tam olsun bari.

Sevgi yolunuzu aydınlatsın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

Basit Şarap Hava Kilidi Yapımı (Resimli)

Eğer evde kendi şarabınızı yapıyorsanız fermantasyon sırasında çıkan gazları dışarı atıp içeri hava girmesini önlemek önemlidir. Bunun için hava kilitleri kullanılır. Aşağıdaki videoda piyasada 12 liraya bulabileceğiniz bir hava kilidini görüyorsunuz. En iyisi böyle bir şey tavsiye ederim. Evde şarap yapma işini biraz büyüttüğünüzde hava kilitleriniz yetmeyebilir. Böyle ya da benzeri bir durumda, evde en basit şekilde nasıl şarap hava kilidi yapabiliriz? İşte bunu aşağıda anlatacağım. Malzemelerin tamamını yakınınızdaki hırdavatçıdan alabilirsiniz. Malzemeler: 1- Saydam ince hortum (Her hava kilidi için 1 metre kadar) 2- Matkap ucu (Saydam borunun içine girebilecek kalınlıkta bu uygulamada 6 mm idi) 3- Kısa plastik kelepçe 4- Matkap 5- Şişe kapağı Uygulama gayet basit. Dikkatlice kapağı delin. Açılan delikten zorlaya zorlaya hortumu geçirin. Sıkışık olmalı ki kaçak yapmasın. Resimdeki gibi hortumu toparlayıp, plastik kelepçe ile ayrılmasını engelley