Ana içeriğe atla

Kötü Olma - Google Sloganı!


Sabah 5.50 gibi garip bir rüyanın verdiği sıkıntıyla uyandım. Rüyamda bir apartman içerisinde daire kapılarının  çevresinde dolanıyordum. Kapıların sağ alt tarafında ekranlar vardı. Her nasılsa, ünlü bir tiyatro oyuncusunun kapısının yanındaki ekranın üzerinde kocaman "MARKSİST" yazıyordu. Farkettim ki bu yazı bir etiket bulutunun en büyük etiketi ve Google sayfasının üzerinde yer alıyor. "İşe bak, artık kapının yanına yazıyorlar insanın düşüncelerini" diye düşünüp şaştım.

Böyle garip bir rüya sonrasında uyuyamadım ve televizyonu açtım. Ekranda Natgeo ve Google belgeseli yayınlanıyor. Bir an hala uyuyor muyum acaba diye düşündüm ama değil. Hakikaten belgeselde Google'dan bahsediyorlar. Biraz eski ama oldukça bilgilendiriciydi.


"Rastlantının bu kadarı mı olur?" derken Google'ın daha önce duymadığım bir mottosunu dile getirdiler. Meğersem Google'ın resmi olmayan sloganı Don't Be Evil (kötü olma) imiş.


Google dünya'nın bilgisini 3 düzine veri tarlasında saklıyormuş. Düşünsenize İnternet içeriği ve fazlası veriye aç dünyanın neyi nerede bulacağının anahtarı Google. Neredeyse veri konusunda rakipsiz.

Arama ve reklam konusunda bir dev. Ancak ne yaptıysa bir türlü sosyal medya konusunda dikiş tutturamayan bir dev aynı zamanda. Demek ki, sosyal medya söz konusu olunca çılgın algoritmalar yeterli olamıyor.  G+ deseniz birbirini tanımayan insanların kalabalığı tanımlaması çok iyi uyar bana göre ki sosyal olmaktan ancak bu kadar uzak olunabilir. Kim bilir, belki de bu durum şimdilik böyledir.

9/11 sonrası çıkartılan yasalarla istendiğinde elindeki her türlü bilgiyi devlete vermek zorunda olan, dünyanın bilgisine sahip dev ve karşısında bilgiye (istihbarat) aç devletler. Sanırım teknolojik dünyanın önündeki en büyük sorunlardan biri bu olsa gerek. Google kendisine devletten gelen bilgi taleplerini yanıtlıyor ancak bunların istatistikleri konusunda suskun. Tamam bu makaleye göre o kadar da suskun değil! ;) En azından istatistiki olarak. Ocak - Temmuz 2012 tarihleri arasında Amerikan Devleti yetkilileri 35 bin hesap hakkında bilgi talep etmiş ve bu talep sayıları giderek artıyormuş!

Google'ın artık Türkiye'de de bir ofisi var. Geçtiğimiz yıllarda "vergi vermiyorlar, bir temsilcilikleri bile yok" diye site erişimleri kapatılan Google temsilciliğini açtığından beri ne bir sitesinin erişimi kapatıldı, ne de "vergi vermiyorlar" diye bir şey duyuyoruz artık! Google elindeki bilgiyi (e-postalar, webdeki bilgiler, sosyal medya paylaşımlar vs.) akıtsa daha ne isterler sizce? Bilgi güçtür!

Günümüz dünyasında gel de "kötü olma" be Google! :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur. Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin. Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız: 1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı 2 ölçü su 2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!) Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba. Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim. Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim. 1- Özel ölçüm cihazları, 2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler, 3- Özel depolama çözümleri, 4- Fermantasyon başlatıcılar, 5- Fermantasyon durdurucular, 6- Alkol seviyesi ölçerler, 7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri, 8- Öz

İnternet Sitelerindeki Hesaplarımı Nasıl Silerim?

Yeni medya, alışveriş, müzik siteleri genellikle sizi tanımak isterler. Sitelerden yararlanmak, kimi zaman alışveriş yapabilmek için, pek çok kişisel bilginizi içeren veriyi girip, üye olmak iyi de, ya bir gün gelir de bu tür üyeliklerinizi silmek isterseniz ne ile karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Blog girdisini  bu linkten  dinleyebilirsiniz . Merhaba, İnternet kullanıcıları neredeyse artık her türlü siteye üye olarak girmek zorunda. Verilen hizmet paralı ya da bedava olsun, siteler sizi üye olup, içeriklerinden öyle yararlanmaya zorluyorlar. Gazete siteleri bile sizi üye olmaya teşvik ediyorlar. Üye sayısı ve üyelerin neler yaptığını izlemek, bir hizmeti geliştirebilmek için işini bilenlere önemli veriler sağlar. Örneğin bir alışveriş sitesi, incelediğiniz ya da satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri size önerebilir. Bunun için sizin siteye üye olmanız en kolay yollardan biridir. Kullanıcının yaptıklarını izlemek böylece kolaylaşır. Sosyal ağ siteleri de üye olmadan bi