Ana içeriğe atla

Ülkemizde Alan Adları

Alan adı (domain name) internetteki adınız ve adresinizdir. Bu adres adınız soyadınız olabileceği gibi bazen firmanızın unvanı ya da markası olabilir. Ancak böyle bir sınırlama ile bağlı olmadığınızı belirtmekte fayda var. Bazen en anlamsız gibi görülen alan adları en büyük markalar haline gelebilir. Buna en iyi örnek olarak Google verilebilir. Alan adı olarak bildiğimiz adres kullanıcıların web sitelerine erişimine yarar. Alan adları, bir ip (Internet Protocol) adresine yönlendirilirler. Aynen telefon rehberinde (hani eskiden evlerde telefonların altında dururdu, kalın ansiklopedi gibi olan kitap) ulaşmak istediğiniz birinin adını soyadını ve adresini bulup, doğrulayıp telefon numarasına erişmeniz gibi. Yanlız bu sefer insan sayfa cevirme ve algılama hızıyla değil neredeyse ışık hızıyla yapılıyor sorgulama. Özetle, alan adı, ağdaki (İnternet) bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan bu rakam sisteminin daha basit ve akılda kalan kelimelerle ifade edilmiş halidir. Herhangi bir alan adını tarayıcının adres kısmına yazdığınızda bilgisayarınız bunu alan adı sunucusuna sorup, bu alan adını önce ip adresine çevirir, daha sonra sizi bu ip adresine sahip bilgisayara ulaştırır. Web sitenizi ziyaret etmek isteyecek kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri için bir alan adı alarak sitenize akılda kalıcı bir adres belirlemek gerekmektedir. Alan adı konusunda ülkemizde 1991 yılından itibaren, ODTÜ, Nic.tr (".tr" Alan Adları) Yönetimi bünyesinde devam eden ".tr" uzantılı alan adları tahsisi, mevcut kurallar dahilinde ve "Registry-Registrar (Kayıt otoritesi - Kayıt operatörü)" iş modeli uygulamaları ile yaygınlaştırılmaya başlanmıştır. Belirlenen yeterliliklere sahip olan az sayıda firma üzerinden direkt olarak "tr" uzantılı alan adlarını (domain) almak mümkündür. Bunlardan biri de dns.com.tr'dir. Özellikle İsimSoyad.com.tr veya net.tr alan adları konusundan konuya yaklaşacak olursak, sadece T.C. Kimlik numarası girerek çok kısa sürede alan adınıza ulaşmak ve kendi web sitenizi yayınlamaya başlamak ya da blog sitelerinde tutmakta olduğunuz günlüklerini bu alan adı üzerinden paylaşıma sunmak, giderek daha populer hale gelecek gibi görülmektedir. Alan adı kaydı (tescili) yaptırmak istemeniz halinde uzantılar konusunda önünüzde çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Kayıt Sırasında Belge İstenen Alan Adları ".com.tr" Şirketler için farklı, İsim Soyad için T.C. Kimlik Numarası yeterli olup bedeli daha ucuzdur), ".net.tr" ".org.tr" ".gov.tr" ".mil.tr" ".k12.tr" ".edu.tr" ".bel.tr" ".pol.tr" ".av.tr" ".dr.tr" Yukarıdaki türlerden birinde olan alan adları için çeşitli belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. (Bunların neler olduğu konusunda örneğin http://www.dns.com.tr alım yaparken size ne tür belgelerin gerekeceğini gösterecektir). Kayıt Sırasında Belge İstenmeyen Alan Adları ".bbs.tr" ".name.tr" ".tel.tr" ".web.tr" ".gen.tr" ".biz.tr". ".info.tr" ".tv.tr"

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…