Ana içeriğe atla

Bilimkurgu Filmlerde Şaşırdıklarım


Ne zaman bir bilimkurgu (Science Fiction) film seyretsem bazı detaylara takılıyorum. Geçen gün bir bilimkurgu daha seyrettim. Film bilimkurgu, konu ise bildiğiniz eski sömürgecilik yıllarını anlatan bir ana temaya sahip. İnsanlar gezegene gelip doğal kaynakları sömürüyorlar. Sen kalk bunca yolu gel, genetikte  son noktaya gel uzaylıların bile kopyasını üret, her türlü atmosfer şartlarında uçabilen araçlar yap, galaksiler arası gitmeyi becer, sonra gittiğin gezegende orta çağ kuralları işlet. Bu mu uygarlık?

Sadece bu film değil pek çok bilimkurgu filmde bazı şeyler beni şaşırtır.

Unutmadan bilimkurgu konusunda kesinlikle hiç bir şey söyleyemediğim ve o dönemde böylesi kült bir film yapabildikleri için kendilerine saygı duyduğum "Dünyayı Kurtaran Adam" filmi ekibini ayrı tutuyorum.


Bilimkurgu Dizi ve Filmlerde Şaşırdıklarım:
1) Bilim kurgu filmler ne kadar geleceği ya da yeni durumları anlatmaya çalışsa da aslında insanlık tarihinden konuları alıntılıyorlar (yeni bir takım konular bulanı az)
2) Olası akıllı yaşam şekilleri, nedense hep insansı (humonoid) Bildiğiniz insan vücudu, popüler vücut şekli boyutu, parmak sayısı (arada 3 parmak popüler) değişebiliyor.
3) Yaşam şekilleri anlaşılmaz bir biçimde birbirleri ile ilişkiye geçebiliyor (konuşuyor, aşık oluyor, savaşıyor vs.)
4) Tüm belalar ABD'yi buluyor. Tüm uzaylılar gene ABD'yi öncelikle ziyaret/istila ediyor. Gene dünya batsa kurtulan 5-10 kişi ABD'li oluyor.
5) Uzaylılar hep kötüler. Ya da dünyalılar kötü. İlla bir düşman var.

Bu liste uzatılabilir tabi ama uzun yazıları okumaktan sıkılanları düşünerek burada kesmek en iyisi.

Yorumlar

 1. Mütevazı bir madde de ben eklemek istedim.
  Yine hepsinde, yaratıklar bir biçimde beslenseler de posalarını tahliye talebi ısrarla es geçiliyor. Canlı sistit olacak ya da prostat ya da kolit ama yumurtanın kapıya dayanma sesini rol gereği de olsa bir türlü dışavurmuyor. Demek ki bu tür filmleri içevurumcu diye de adlandırabiliriz. Kanalizasyonları atıl kaldıkları varsayımından, kozmetik sanayi dibe vurmuş, Narlıdere marulları bilinmeyen bir bitki, yaşam mekanları ortalama 2 metrekare daha geniş...
  Konu böyle sünmeyi sürdürürse şaşırdıklaının arasına benim de girmeme şansım kalmıyor demektir.
  Sevgiyle... şaşırmayı sürdür.

  ahb

  YanıtlayınSil
 2. Hepsinden ayrı tutacağını düşündüğüm bir bilim kurgu filmi var aslında. District 9 (Yasak Bölge 9) http://goo.gl/PIvB

  YanıtlayınSil
 3. Birde bütün uzaylılar anadilleri gibi ingilizce konuşuyor :).(Bütün belaları ABD'yi bulması maddesine atfen)

  YanıtlayınSil
 4. Ben X-Man filminden çıkarken filmi izleyen bir kızın yorumuna şaşırmıştım. "Amma saçma, böyle şeyler gerçekte olmaz ki?" :) Elbette olmaz onun için adı bilim kurgu..

  YanıtlayınSil
 5. Kendi formatımız ve nosyonumuz ile biçimlendirilen bilim kurguları artık kanıksar olduk..Bilmiyorlar ki(bildirmeni isterim), evrende kum tanesi kadan yıldız var ise, kum tanesi x gezegen = ...adedi kadar gezegen var demektir..Bizler sıra ile bu gezegenlere gideceğiz ve o gittiğimiz gezegende insan benzeri zeki bir canlının egemenliğinde yaşam olacak, o zeki canlı inek de olabilir; işte o inek bizlerin derisinden, gerisinden, etinden ve sütünden faydalanacak beynimizden deği, çünkü beynimizi gezgegende bırakmış olacağız..Anlayacağın kasaplardaki et biz olacağız..
  Bu bilim kurgu değil, lazkurgu..Selamlar

  YanıtlayınSil
 6. Kendi formatımız ve nosyonumuz ile biçimlendirilen bilim kurguları artık kanıksar olduk..Bilmiyorlar ki(bildirmeni isterim), evrende kum tanesi kadan yıldız var ise, kum tanesi x gezegen = ...adedi kadar gezegen var demektir..Bizler sıra ile bu gezegenlere gideceğiz ve o gittiğimiz gezegende insan benzeri zeki bir canlının egemenliğinde yaşam olacak, o zeki canlı inek de olabilir; işte o inek bizlerin derisinden, gerisinden, etinden ve sütünden faydalanacak beynimizden deği, çünkü beynimizi gezgegende bırakmış olacağız..Anlayacağın kasaplardaki et biz olacağız..
  Bu bilim kurgu değil, lazkurgu..Selamlar

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…