Ana içeriğe atla

Journeyman

Bilimkurgu dizilerine bayılıyorum. Amerikalı dizi yazarları grev yaptıklarından beri sevdiğim pek çok dizi sezon ortasında kalakalınca, "arada başka işe yarar dizi var mı?" diye şöyle bir listeleri inceledim. Ancak dizilere öyle isimler vermişler ki, bilimkurgu olduklarını anla anlayabilirsen. Mesela Pushing Daisies'i yanlışlıkla tv'de izlemesem hayatta adına bakıp ne olduğunu çıkartamazdım. Meğerse 2003'de parlayıp, sönen Dead Like Me'nin yapımcılarından Bryan Fuller tarafından ortaya çıkartılmış. Keyifle izlenecek bir dizi. TNT isimli kanal'da geçenlerde gözüm takıldı. Dizinin 3. bölümü yayınlanıyordu. Kahramanımız Dan, başında bir ağrı hissedip kendini 10 küsür sene kadar geçmişte buluverince, ister istemez ekranın karşısında yapışıp kaldım. Journeyman'dan söz ediyorum. Kısaca konuya değineyim. Çekirdek aile babası Dan, eşi ve küçük oğlu Zach ile San Francisco'da yaşayan bir gazete muhabiridir. Zaman çizgisi değişmekle birlikte, hep yakın çevresinde ve geçmişe dönmeleri ile serinin ilk sezonu geçiyor. Gittiği yerlerde uçak kazasında öldüğünü sandığı eski sevgilisi Dan'e yardım da etse, 13. bölüme kadar bir türlü bu seyahatlerin nedenini tam olarak anlamak mümkün olmuyor. Gene de oldukça etkileyici. Dizi beni çok çekse de sanırım raitingleri her bölümde düştüğünden yayından kaldırılmış. Üzücü bir durum bu, zira kendi adıma söyleyeyim, giriş kısmı sezon boyunca sürse de dizinin hızlı temposu ve konunun son derece çekici olması nedeniyle, ben 3-5 sezon daha keyifle izlerdim. Umarım bir mucize olur da yeni bölümleri yapılır. Türk izleyicisi için ise güzel haber, TNT'de dizinin oynatılması şüphesiz. Geçmiş bölümleri için belki torrent kaynaklarına bir gözatmak isteyebilirsiniz. Bilimkurgu, hele hele zaman yolculuğuna meraklıysanız bu diziyi kaçırmayın.

Yorumlar

  1. inşllh o mucize olur da dizi devam eder.. ilk sezonu izledim ama kesmedi beni.. Allahm lütfen çeksinler devamını....:(

    YanıtlayınSil
  2. Gerçekten yazık ettiler güzelim diziye. Ancak, iptal edileli neredeyse bir yıl geçti üzerinden, pek şansı yok. İndirip seyretme imkanınız varsa Man On Mars (Amerikan versiyonu) tavsiye ederim...

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…