Ana içeriğe atla

YouTube Arada Güzel Filmlerin de Bulunduğu Site

Youtube'u nasıl bilirsiniz? Komik olmaya çalışan Çin'li kafadar öğrencilerin playback yaptıkları filmlerinin milyonlarca kişi tarafından izlendiği yer olarak mı, yoksa arada sırada da olsa şöyle dişe dokunur bir iki filmi izleyebileceğiniz bir yer olarak mı? Bence Youtube'un başarısının altında yatan en büyük unsur kullanıcılar tarafından şekillendirilebilmesi. Bir yerde, nereye çekersen o tarafa gider gibi görünse de aslında ne istiyorsanız onu bulabileceğiniz bir yer olmasıyla cazibe merkezi haline geliyor. Bir de Türkçe olsa kimse tutamayacak. Google aldıktan sonra yerelleştirilir belki de, kim bilir? Bakın ararken ne buldum. Atatürk ile ilgili pek çok film, sunu. Aşağıya birini yerleştiriyorum. Aşağıya bir başka film (daha çok sunu) aldım ama bunu almamın asıl nedeni zamanında uğraşıp amatörce renklendirip web sitemde yayınladığım bir Atatürk fotoğrafının filme kapak olararak kullanılmış olması.

Yorumlar

  1. Youtube video paylaşımı gibi oldukça sorunlu bir konuya, son derece başarılı bir çözüm getirerek bence internetin şeklini değiştiren devrimci bir servis. Web 2.0, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, yoğun ilgi ve kullanıcı bağlılığı gibi önemli konuların yanı sıra bence webe yeni bir reklam ortamı da kazandırarak önemli bir gelişme yarattı. Google'ın Youtube için bu kadar büyük bir bütçe ayırması bu yüzden bana çok şaşırtıcı gelmemişti.
    Türkçe hizmet vermeye başlar mı bilemem ama (google blogspot, analytics, alerts gibi hizmetlerinde buna başlamadı) Türkçe video hizmeti veren izlesene.com, pikniktube, trtube gibi servisler mevcut. Bunlardan izlesene.com'u ben ciddi ve başarılı buluyorum açıkcası.

    YanıtlayınSil
  2. Ben de YouTube hizmetinin aynısını veren video servislerini fırsatçı buluyorum. Mesela YouTube yerelleştirilmiş olsa bu tür klon servisler hit alabilir mi? Aman canım neyse zenginin web hizmeti züğürdün blogunu yorarmış...

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…