Ana içeriğe atla

UBUNTU 9.04 Geliyor

Kısa bir süre içerisinde Linux dağıtımı UBUNTU 9.04 çıkacak. Eğer iş bilgisayarlarınızda kullanmak için bir işletim sistemi arıyorsanız deneyin. İsterseniz CD'sini Live CD (Bilgisayarı CD ile açtığınızda yüklenen işletim sistemi) isterseniz Windows üzerinden bilgisayara yüklenen ve kolayca kaldırılabilen şekilde denemek mümkün. Türkçe desteği de bulunuyor. Uzun zamandır gelişmekte olan Linux dağıtımları sadece Linux okuryazarları tarafından yüklenebiliyordu. Artık bu dönem kapandı. Sıradan kullanıcılar da artık bilgisayarlarına Linux kurabiliyorlar. Oldukça sağlam bir yapısı olan UBUNTU otomatik güncelleme özelliğine de sahip. Pek çok donanımı kolayca tanıyor ve destekliyor. Üzerinde gelen yazılımlar içinde resim işleyici, OpenOffice de var. Böylece tüm geçimiş belgelerinize de ulaşıp içeriklerini değiştirmeniz mümkün. İstediğiniz türde bir program bulmak için de tek yapmanız gereken paket yöneticinizden arama yapıp gene onun üzerinden otomatik indirip yüklemek. Takıldığınız zamanlardaysa online destek ve arama makinesi sonuçlarından bulacağınız çözümlerle derdinizi kolayca çözebiliyorsunuz. Eğer oyun oynamak için kullanmıyorsanız son derece güzel bir işletim sistemini bedelsiz olarak edinmeniz çok kolay.Pek çok programından biri de net üzerinden kaliteli müzik dinleyebileceğiniz müzik çalıcı. Nisan 2009'un ikinci yarısında çıkacak olan UBUNTU 9.04 sürümü ise çok daha kısa sürede hazır hale gelecek bir sistem vadediyor. Denemeden ne kadar iyi olduğunu bilemezsiniz! Durmayın ve çekinmeden deneyin. http://www.ubuntu.com

Yorumlar

  1. Blog Ödülleri 2009, Windows Live Spaces alanında en iyisi olduğumu düşünüyor, değerli oyunuzu bekliyorum, işte oy vermek için link:

    http://2009.blogodulleri.com/blog/leothemaster-spaces

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Köpük Baloncuk Nasıl Yapılır?

Köpük baloncuk yaparken deterjan ve su kullanıyorsanız muhtemelen baloncuklarınız hemen patlıyordur.

Dayanıklı baloncuklar için çözeltinizin içine şeker ekleyin.

Böyle olmaz! İlla tarif ver diyorsanız:


1/2 ölçü sıvı bulaşık deterjanı
2 ölçü su
2 çay kaşığı şeker (yetmezse daha çok koyun!)

Bulabilirseniz şeker yerine gliserin de kullanabilirsiniz. Kolonya ve bir miktar aseton da katabilirsiniz çözeltinize.

Evde En Basit Şekilde Şarap Nasıl Yapılır? (Resimli)

Merhaba.

Gurme bir arkadaşım var. Yaklaşık 4-5 senedir kendi tüketimi için şarap yapıyor. İlk yaptığı şarap, pek kolay içilemez olsa da, son yıllarda gerçekten lezzetli şaraplar üretiyor. Kendisine bu işi nasıl becerdiğini sordum ve ben de evde kendi şarabımı yapmayı geçtiğimiz yıl becerdim. Doğrusunu isterseniz ilk deneme için oldukça başarılıydı. Gurme arkadaşım, "yemeğe bile koymam senin yaptığın şarabı ama ilk deneme için güzel olmuş" dedi. Ben de bu sene de şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Hemen belirteyim, çeşitli kaynaklarda evde nasıl şarap yapabileceğinizi anlatan yazılar bulabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz o kadar çok ince detaya ve tekniğe giriyorlar ki, anlaması ve yapması zorlaşıyor. Biraz örnek vereyim.

1- Özel ölçüm cihazları,
2- Oluşan karbondioksiti atmak için özel düzenekler,
3- Özel depolama çözümleri,
4- Fermantasyon başlatıcılar,
5- Fermantasyon durdurucular,
6- Alkol seviyesi ölçerler,
7- Kükürt ekleme ile koruma yöntemleri,
8- Özel saklama yö…

Dinamometre Yapımı (Resimli)

6. Sınıftaki kızım Fen ve Teknoloji ders kitabının 65. sayfasını gösterip bir dinamometre yapıp yapamayacağımızı sordu.
Kitabın ilgili yerini inceledikten sonra bir yay ve saydam tüp bulabilirsek yapabileceğimiz söyledim. O halde haydi "basit bir dinamometre yapalım" dedi.

Küçük bir İnternet araması sonucunda Dinamotrede kullanılan ölçü birimi olan Newton (evet bildiğiniz Isaac Newton) için, yerden 102 gramlık bir ağırlığı kaldırabilmek için uygulanması gereken kuvvet olduğunu buldum. Bu bilgiyi aklımızın bir köşesinde tutalım ayar kısmında işimize yarayacak.


İşte gereken malzeme yaklaşık olarak resimde görünüyor. Öncelikle tüp meselesi için bir çözüm bulamayınca kırtasiyeden asetat aldık. Cetvelin altında saydam asetat görünüyor. Bunu kıvırıp saydam bir tüp haline getirdik (açılmasın diye iki ucunu lastikle geçici olarak tutturduk). Yay için Bahçelievler Freeshop'a gittik orada Ahmet işimize yarayabilecek uzunca bir yay buldu eski oyuncaklardan kalma. Ahmet'e teşekk…